Dom

Projekty

Dębowe inspiracje...

Tekst Małgorzata Wilczek Zakor • Zdjęcia Zakor

2012-10-04
Dębowe inspiracje...

Długowieczność i wygląd dębów od wieków fascynują i robią na ludziach ogromne wrażenie. Już w starożytnym Rzymie honorowano swoich wybitnych obywateli wieńcami z liści dębowych. Liczne wzmianki o tych niezwykłych drzewach znajdziemy także w Starym Testamencie, a motyw dębu występuje w herbach królewskich i rycerskich od czasów średniowiecza - dąb był bowiem symbolem siły, szlachetności oraz sławy, życia, nieśmiertelności, wielkości, sprawiedliwości, a nade wszystko trwałości. Mimo panującej ery nowoczesności i galopującego postępu technicznego zostało w człowieku pragnienie natury, powrotu do korzeni, do tego, co sprawdzone przez wielowiekową tradycję, do tego, co w człowieku wciąż drzemie oraz budzi tęsknotę. Lubimy otaczać się przedmiotami z drewna. Dotyk naturalnych powierzchni daje nam poczucie bezpieczeństwa, uspokaja.

 

 

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w domu, stanowiące centrum rozrywki i wypoczynku. Jest ulubionym miejscem spotkań domowników, przestrzenią, gdzie każdy może poczuć się swobodnie, odpoczywając w sposób, w jaki tego potrzebuje oraz jaki jest dla niego najodpowiedniejszy.

Ze względu na otwartość i szerokie perspektywy użytkowania przestrzeni salonu, na pokój dzienny wybiera się zwykle jedno z największych pomieszczeń. Taka decyzja pozwala na połączenie wielu różnych, pozornie sprzecznych funkcji. W jednym pokoju można wyizolować miejsce na sofy i fotele z niewielką ławą, kącik spełniający funkcję jadalni oraz centrum rozrywki – w zależności od upodobań i możliwości- zawierające telewizor, kino domowe, pianino, czy nawet stół bilardowy. Niekiedy, ze względu na ograniczoną powierzchnię mieszkania, salon musi służyć również za pokój gościnny, czy też mieć wydzielone miejsce do spania dla domowników. W takich wypadkach koniecznością jest znalezienie w nim odpowiednio dużo miejsca na postawienie kanapy z funkcją rozkładania oraz kilku pakownych mebli. Wszystkie te funkcje spełniają meble dębowe. Ich trwałość, solidność i dopasowana do potrzeb funkcjonalność gwarantuje w salonie odpowiednie warunki do tego, aby miejsce to spełniało swoje rozmaite funkcje przez długie lata.

 

 

Nowoczesny salon to przede wszystkim strefa relaksu, ale też miejsce rozmów, miejsce, gdzie spotykamy się z drugim człowiekiem. Często pełni funkcje reprezentacyjne, zatem powinien być interesujący i zarazem wygodny. Meble dębowe są doskonałym tłem do życia toczącego się nie tylko w salonie, ale także w całym domu, biurze czy gabinecie. Nowoczesny salon jest miejscem wielofunkcyjnym oraz wielowymiarowym. Obejmuje rozmaite wymiary ludzkiego życia, począwszy od tych najbardziej codziennych, a skończywszy na wymiarach duchowych. Jest więc sercem domu i winien być otoczony szczególnym pietyzmem, wypełniony wysokiej klasy meblami, a także detalami. Salon to miejsce gwarnych spotkań, rozmów, zabaw, ale też bywa miejscem skupienia oraz ciszy, dlatego należy wyposażyć go w uniwersalne meble, które doskonale korespondowały będą zarówno z atmosferą towarzyskiej aktywności jak i pozwolą na odpoczynek w błogiej ciszy. Dębowe otoczenie z pewnością pomoże usłyszeć własne myśli i poczuć puls własnego wnętrza. Pozwoli zregenerować siły do dalszej aktywności, będzie także nieprzemijającą radością dla oczu. Istotne jest, aby zachować w salonie harmonię pomiędzy nowoczesnością a tradycją oraz między jasną i ciemną kolorystyką. Akcenty powinny być rozłożone równomiernie w aranżacji salonu, tworząc przyjemne wrażenie równowagi. Na tle ogólnej harmonii oraz równowagi, dębowe meble będą prezentowały się znakomicie, stanowiąc ozdobę wnętrza samą w sobie.

 

 

Strefa wypoczynku powinna znajdować się w miejscu, w miarę możliwości, najbardziej centralnym, dostępnym dla wszystkich domowników. Tu konieczna jest wygodna kanapa oraz ława znajdująca się w jej najbliższym otoczeniu. Powinna się w nim również znaleźć witryna, która z powodzeniem pomieści serwis obiadowy czy domowy barek. Gustowna szafka RTV przyda się w sytuacji, gdy chcemy w naszym salonie umieścić także sprzęt audio - video. Solidne, pojemne szuflady dębowe pomieszczą setki płyt z naszą muzyką i filmami, do których warto wracać. Należy także pamiętać o odpowiednim miejscu na przedmioty, które pragniemy uchronić przed innymi. Idealnym dla nich miejscem będą zabudowane komody czy witryny, gdzie półki i szuflady są w stanie przechować nieprzebrane ilości ważnych dla nas bibelotów czy pamiątek rodzinnych. Okazała, dębowa biblioteka zapewni doskonałe, przytulne i bezpieczne miejsce naszym książkom. Nie zapominajmy, że salon to bardzo często strefa wytrawnego czytelnika, który na pochłanianiu książek spędza długie godziny oraz pieczołowicie dba o swój bezcenny księgozbiór.

 

 

Salon jest miejscem, o którego czystość, z racji częstego w nim przebywania, dbać należy wyjątkowo starannie. Nowoczesne meble dębowe nie są pod tym względem wymagające - dobrze zabezpieczone drewno sprawia, że pielęgnacja nie wymaga ani dodatkowych chemicznych środków konserwujących, ani dużych nakładów energii. Poza tym dąb jest tworzywem uniwersalnym, doskonale łączącym się z innymi formami. Piękno drewna dębowego zachwyca w połączeniu ze szkłem, intryguje z metalowymi dodatkami, doskonale współgra z odpowiednim oświetleniem, zmieniając nastrój wnętrza w zależności od jego natężenia. Subtelne połączenie dębu z naturalnymi kolorami czekolady, beżu, ecru czy cafe latte oraz delikatne światło, wypełniające wnętrza oszklonych witryn, składają się na doskonałą kompozycję, zarówno w kameralnych mieszkaniach jak i przestrzeniach apartamentów. Przeszklone meble były i są ważnymi elementami salonowych czy salonowo - jadalnianych aranżacji, niekiedy bardzo pięknymi.

 

 

Nowoczesne meble dębowe, bez względu na design, to znakomita inwestycja na lata. To meble, które połączą pokolenia i będą im służyć, tworząc niepowtarzalny klimat domu, towarzysząc codzienności i chwilom odświętnym. Można powiedzieć, że meble dębowe żyją razem z domownikami. Razem z ich użytkownikami delikatnie zmieniają się na przestrzeni lat i wciąż na nowo wypełniają pomieszczenia refleksami natury.

 

Źródło tekstu:

https://artdecor24.pl/wystroj-salonu-w-dobrym-stylu