Dom

Projekty

Drewniana podłoga

Tekst Karolina Bałaban • Zdjęcia Barlinek

2013-09-18
Drewniana podłoga

Ekologicznie i modnie od podstaw


Podłoga z prawdziwego drewna to oczywisty wybór wszystkich miłośników przyrody i naturalnych rozwiązań. Ale nie tylko - drewniane deski świetnie sprawdzą się nawet w pomieszczeniach bardzo nowoczesnych czy industrialnych. Zestawione z plastikiem, szkłem czy stalą będą stanowiły nie tylko modny, ale również ekologiczny i prozdrowotny akcent aranżacji.


Eko podłoga z certyfiktem


O tym, że drewno jest ekologiczne słyszymy nie od dziś, ale co to tak naprawdę znaczy? Przecież możnaby powiedzieć, że wycinanie drzew to działanie jakby na przekór naturze. Otóż nie zawsze. Na świecie od lat działają organizacje takie jak Forest Stewardship Council A.C. FSC to międzynarodowa organizacja promująca odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Dlatego, gdy chcemy mieć pewność, że kupujemy drewnianą podłogę od producenta, który pozyskuje drewno w sposób zgodny z przyjętymi standardami, sprawdźmy czy ma on certyfikat FSC. Niektóre firmy idą o krok dalej. Przykładowo polski producent Barlinek S.A. od lat prowadzi własne programy ekologiczne, w ramach których m.in. za każdą sprzedaną paczkę deski barlineckiej współfinansuje posadzenie drzewa. W ramach programu zasadzono ich już ponad 8 milionów!

Drewno dzięki swoim właściwościom doskonale wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Przede wszystkim „oddycha” (zwłaszcza to olejowane), dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań.

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia


To tyle o idelologii. A co posiadanie ekologicznej drewnianej podłogi daje nam w praktyce? Przede wszystkim jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Drewno nie elektryzuje się tak jak na przykład panele, a tym samym nie przyciąga i nie gromadzi kurzu. Nie jest też ulubionym miejscem zamieszkania wszelkiego rodzaju roztoczy - te preferują dywany i wykładziny, zwłaszcza o długim włosiu. Ale to nie wszystko. Drewno dzięki swoim właściwościom doskonale wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Przede wszystkim „oddycha” (zwłaszcza to olejowane), dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań. Jonizuje powietrze, absorbuje wilgoć i oddaje ją, gdy powietrze staje się bardziej suche. Zapewnia również izolację termiczną pomieszczenia, dzięki czemu podłoga jest przyjemnie ciepła w dotyku. Posiada zdolność tłumienia hałasu i nie stuka przy chodzeniu jak panele, co może okazać się szczególnie ważne, gdy na przykład mamy w domu maleńkie dziecko.


Moda na drewno


Te prozdrowotne właściwości drewna oraz jego ponadczasowy charakter sprawiły, że od kilku lat w architekturze obserwujemy jego triumfalny powrót - i to w naprawdę wszystkich stylach wykończenia. Bo nawet najbardziej nowoczesne, designerskie aranżacje wyglądają doskonale, gdy zostaną  „ocieplone” elementami drewnianymi, które dodają wnętrzu naturalności i harmonii.
W tej sytuacji zakup podłogi z drewna jest dosyć naturalnym wyborem. Zwłaszcza, że czasy, gdy dostępna oferta ograniczała się do jednego wzoru klepki, odeszły do lamusa. Co więcej, dostępne na rynku podłogi drewniane są naprawdę funkcjonalne - fabrycznie wykończone (olejem lub lakierem), łatwe w pielęgnacji, a w przypadku desek warstwowych również proste i szybkie w montażu. Co zatem wybrać na podłogę? Oto przegląd tegorocznych trendów i nowości rynkowych.

Podłoga z prawdziwego drewna to oczywisty wybór wszystkich miłośników przyrody i naturalnych rozwiązań.


Podłogi vintage


Deski, które swoją stylistyką nawiązują do dawnych dworów czy historycznych rezydencji, to drugi wyraźny trend ostatnich sezonów. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim muszą to być podłogi drewniane - styl vintage nie akceptuje sztuczności, więc o panelach laminowanych możemy zapomnieć.
Deski w stylu vintage to kwintesencja prawdziwego drewna. Dlatego niezwykle istotne są tu liczne sęki, widoczne ślady przyrdzenne oraz pęknięcia, które przez lata tworzyła Matka Natura. Cechy te eksponowane są poprzez zastosowanie procesu szczotkowania, które podkreśla naturalną strukturę drewna. Ale to nie wszystko - w tym przypadku atutem stają się również widoczne drobne niedoskonałości i uszkodzenia, takie jak naturalne pęknięcia drewna. Tak wykończona podłoga jest nie tylko niezwykle stylowa, ale również praktyczna, gdyż ślady powstające w wyniku użytkowania dodają jej uroku. Decydując się na podłogę w stylu vintage do wyboru mamy deski lite lub drewniane podłogi warstwowe (najpopularniejsza z nich to deska barlinecka). W tym drugim przypadku podłoga raczej powinna być jednolamelowa, czyli o szerokości tradycyjnej deski (w przeciwieństwie do podłóg trzylamelowych, bardziej przypominających klepki parkietu). Krawędzie między deskami powinny być wyraźnie widoczne, co uzyskuje się poprzez ich fabryczne ścięcie w procesie fazowania. Drugim ważnym elementem fabrycznego wykończenia będzie wcześniej wspomniane szczotkowanie, które podkreśla naturalną strukturę drewna, sęki i usłojenie. Efekt najlepiej podkreśli zabezpieczenie naturalnym olejem - wielu producentów wykonuje je fabrycznie, także możemy kupić deskę gotową już do ułożenia.

 

Deski, które swoją stylistyką nawiązują do dawnych dworów czy historycznych rezydencji, to wyraźny trend ostatnich sezonów.

Podłogi barwione


Brązy, biele, szarości, a nawet zielenie czy błękity - dzięki rozwojowi technologii podłogom drewnianym można nadać dowolny kolor. Barwione drewno jest niezwykle modne i popularne już od kilku sezonów. Podejmując decyzję, pamiętajmy jednak, że to wybór na lata i zbyt ekstrawagancki kolor (taki jak np. żółty czy niebieski) może okazać się przeszkodą, gdy po jakimś czasie zechcemy zmienić wystrój mieszkania. Dlatego architekci i projektanci wnętrz polecają klasyczne rozwiązania, którym jednak dzięki barwieniu został nadany nowoczesny sznyt. Idealnym przykładem są deski barwione na odcienie brązu (czekolada, ciepły orzechowy), bieli i mlecznego kremu czy delikatnych szarości (np. popiel, kawa z mlekiem). Taka podłoga zdobi wnętrze, dodaje mu smaku i oryginalności, ale co ważne - nie przytłacza go. Podłogi bielone to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu skandynawskim. Świetnie sprawdzą się na mniejszych metrażach czy w pomieszczeniach gorzej doświetlonych. Drewno w odcieniach czekoladowego brązu doskonale wygląda we wnętrzach klasycznych, na przykład w zestawieniu z antycznymi meblami. Szarości z kolei ciekawie prezentują się w nowoczesnych loftach. Tyle w teorii - w praktyce jednak podłoga z drewna daje naprawdę szerokie pole do popisu w zakresie sposobu aranżacji. Może więc zamiast skupiać się na jednym stylu, wybrać kilka i zmiksować to, co w nich  najlepsze? To musi się udać - zwłaszcza jeżeli u podstaw takiego wnętrza będzie leżała dobra drewniana, ekologiczna podłoga!