Dom

Projekty

Drzwi wewnętrzne

Tekst Czesław Suski • Zdjęcia Zakład Stolarki Budowlanej CAL

2014-02-13
Drzwi wewnętrzne

Dla wizualnej oprawy mieszkania wybór drzwi wewnętrznych to jedno z istotniejszych zadań. Na kupujących w salonach wyposażenia wnętrz czy marketach budowlanych czeka ogromna liczba przeróżnych modeli, spośród których wybrać należy ten najlepszy. Z pewnością warto wybierać modele o dosyć klasycznym wzornictwie, które bez względu na panującą modę i ewentualne zmiany wystroju mieszkania pozostaną wysoce estetyczne. Z kolei solidne wyposażenie i mocna konstrukcja drzwi zapewnią komfortowe użytkowanie.

Drewniane czy inne?
Cena – ten argument z pewnością jest determinujący dla wielu kupujących. To ona często decyduje o tym, czy wybierzemy drzwi wykonane z drewna, PVC czy innego surowca. Jeśli planujemy przeznaczyć mieszkanie np. na wynajem, warto rozważyć nieco tańsze opcje. Jeśli jednak chcemy, by drzwi służyły naszej rodzinie przez pokolenia – zdecydowanym faworytem pozostają drzwi drewniane. Ich największym atutem jest właśnie naturalny, ekologiczny surowiec, którego uniwersalny wygląd przez wieki gościł w naszych domach. Drewniane drzwi pasują właściwie do każdego stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Ponadto, jego struktura i parametry techniczne sprawiają, że jest bardzo trwałe i - odpowiednio pielęgnowane - nie traci swojego pięknego wyglądu. Wybierając drzwi drewniane warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda konstrukcja interesującego nas modelu. Aby znaleźć skrzydło stabilne, które łatwo nie ulegnie zniszczeniu, najlepiej jest wybierać te o konstrukcji tworzonej przez klejone, drewniane ramiaki z dosyć grubą warstwą obłogu, czyli – okładziny zewnętrznej ramiaków. Dobrej jakości drzwi drewniane z powodzeniem możemy stosować zarówno w sypialni i salonie, jak i kuchni czy łazience. W każdym jednak przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie wyposażenie. 

Sposób na duszne wnętrza
Sam bowiem surowiec czy najlepsza konstrukcja drzwi nie zapewnią komfortu mieszkańcom, jeśli ci będą przebywać w dusznych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że drzwi wewnętrzne, oprócz pełnienia tak oczywistej funkcji jak odgradzanie pomieszczeń od siebie, mogą mieć znaczący wpływ na prawidłową wentylację w mieszkaniu. Dla poprawy cyrkulacji powietrza zaleca się, aby stosować rozwiązania wentylacyjne w każdych drzwiach wewnętrznych, niezależnie od funkcji pomieszczenia. Otworem wentylacyjnym, który nie ingeruje w wygląd drzwi, jest szczelina wentylacyjna. Z zewnątrz przypomina ona znajdujące się po obu stronach skrzyła wąskie nacięcia, dzięki czemu jest niemalże niezauważalna. Wolna przestrzeń wewnątrz niej umożliwia swobodny przepływ powietrza, a specjalna konstrukcja zachowuje intymność pomieszczeń, ponieważ ogranicza przedostawanie się światła i dźwięków. W łazienkach, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przy wykorzystaniu szczeliny wentylacyjnej, stosuje się drzwi krótsze, co powiększa otwór między skrzydłem a podłogą i ułatwiają cyrkulację. 

Dla wizualnej oprawy mieszkania wybór drzwi wewnętrznych to jedno z istotniejszych zadań.


Sprytne dodatki 
Kto podczas wyboru drzwi nie myśli o okuciach, ten może się później przykro rozczarować. Drzwi to bowiem nie tylko skrzydło, ale i szereg drobnych elementów. Mają one znaczący wpływ przede wszystkim na stabilność drzwi, ale i komfort mieszkańców. Przykładowo – decydując się na model wyposażony w zawiasy regulowane, samodzielnie, bez konieczności podcinania drzwi czy stosowania nakładek, wyregulujemy wysokość zawieszenia skrzydła. Inną interesującą opcją są drzwi bezprzylgowe, z niewidocznymi zawiasami. Stanowią one estetyczne dopełnienie wnętrza, w którym stawiamy na minimalną liczbę rozpraszających dodatków. Jeśli zależy nam na intymności danego pomieszczenia, warto zdecydować się na wyposażenie w postaci zamka magnetycznego – tak wyposażone drzwi domykają się samodzielnie. 

Pełne czy przeszklone?
Kolejny powód do rozważeń to wybór pomiędzy skrzydłem pełnym a przeszklonym. Ogólna zasada mówi, że w drzwiach do pokojów ciemnych dobrze jest zastosować szkło, by zwiększyć przepływ światła z innych pomieszczeń. W tej jednak kwestii wszystko zależy od preferencji osób kupujących drzwi – są bowiem zwolennicy niemal całkowicie przeszklonych skrzydeł, nawet w pomieszczeniach z reguły wyciemnionych, takich jak sypialnia. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie tego, iż z przedpokoju widać zapalone w pokoju światło czy też poruszające się sylwetki. Warto jednak pamiętać o tym, że rodzajów szkleń jest bardzo wiele i nawet osoby, którym szczególnie zależy na dyskrecji, z pewnością znajdą taki jego typ, który zapewni im komfort. 

Ogólna zasada mówi, że w drzwiach do pokojów ciemnych dobrze jest zastosować szkło, by zwiększyć przepływ światła z innych pomieszczeń.


Co z pomieszczeniami nietypowymi?
Mieszkańcy kamienic lub dużych domów jednorodzinnych często muszą dobrać drzwi do nietypowych otworów drzwiowych. Te o większych niż standardowe wymiarach to z jednej strony większa wygoda użytkowania, z drugiej jednak – problem z wyborem odpowiedniego modelu. Stosowanie w przypadku szerokich otworów drzwiowych odpowiednio większych, niestandardowych skrzydeł, nie jest rozwiązaniem idealnym. Szersze drzwi są droższe, cięższe i wymagają większego wysiłku podczas otwierania. Należy w nich także częściej regulować zawiasy. Alternatywnym, atrakcyjnym wizualnie i praktycznym rozwiązaniem są naświetla boczne – węższe skrzydło uzupełniające lukę pozostającą po wstawieniu drzwi o standardowym wymiarze. Dzięki zastosowaniu drzwi dwuskrzydłowych domownicy mogą w razie potrzeby bez przeszkód korzystać z szerokiego wejścia do pomieszczenia. Jeśli to nie zbyt duży pokój sprawia nam problem, tylko zbyt małe pomieszczenie, w którym może brakować miejsca na uchylone skrzydło, warto wówczas rozważyć drzwi przesuwne. Sprawdzą się one także gdy chcemy odseparować od siebie części jednego pomieszczenia pełniącego dwie funkcje, na przykład kuchnię i jadalnię. 

Gra w kolory
Brązowe, czerwone, zielone, żółte, białe… dziś drzwi wewnętrzne można kupić w każdym kolorze, jaki tylko nam się zamarzy. Z pewnością najwięcej zwolenników mają kolory neutralne, pasujące do podłóg i mebli – czyli naturalne odcienie brązu. Coraz chętniej jednak inny „bezpieczny” kolor wkrada się do naszych domów. Biel, bo o niej mowa, to barwa uniwersalna i elegancka, rozświetlająca i powiększająca optycznie wnętrze, a co najważniejsze – dająca ogromne możliwości aranżacyjne. Biały kolor stanowi doskonałe tło dla mebli oraz innych elementów wystroju. W zależności od zastosowanych wraz z nim dodatków oraz ich barw czy też stylu oświetlenia, możemy nadać wnętrzu naszego mieszkania różny charakter. Biel to świetna podstawa zarówno stylu minimalistycznego i chłodnego, jak i rustykalnego czy utrzymanego w klimacie vintage.