Dom

Budowa

Drzwi zewnętrzne jako wizytówka domu

Tekst Czesław Suski • Zdjęcia Zakład Stolarki Budowlanej CAL

2014-01-07
Drzwi zewnętrzne jako wizytówka domu

Wybór odpowiednich drzwi wejściowych do domu jest dużym wyzwaniem. Powinny one nie tylko ciekawie komponować się z jego bryłą, ale także współgrać ze stolarką okienną czy kolorem dachówki. Solidne skrzydło ma wpływ na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Niemniej istotne jest zadbanie także o jego wyposażenie, które zapewnia bezpieczeństwo domowników. Decyzję o wyborze drzwi zewnętrznych podejmuje się na lata. Aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z ich wyglądem czy funkcjonalnością, warto dokładnie prześledzić ofertę producentów. Jeżeli poszukujemy produktu wysokiej jakości, który wyróżnia się eleganckim wzornictwem i doskonałymi parametrami, powinniśmy zwrócić uwagę na modele drewniane. Ogromne walory dekoracyjne, jakimi się wyróżniają, pozwalają im sprawdzać się w najróżniejszych aranżacjach budynku – od klasycznych projektów po architekturę nowoczesną.

 

Zaleca się, aby barwę drzwi wejściowych dopasować do odcienia elewacji, koloru montowanych okien, bram garażowych czy dachów.

 

Zacznijmy od konstrukcji
Podstawowymi materiałami konstrukcyjnymi w drzwiach drewnianych są ramiaki. Najlepiej, gdy są one klejone, co zapobiega wypaczaniu drewna i wzmacnia jego wytrzymałość. Uzupełnienie stanowią elementy zewnętrzne, czyli płyciny – w skrzydłach zewnętrznych powinny one być wodoodporne, wykonane z odpowiedniej jakości surowca i wypełnione materiałem o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Producenci wybarwiają drzwi farbami wodnymi w profesjonalnych lakierniach. Nakładana warstwa zewnętrzna ma chronić je przed wpływem wilgoci, a jednocześnie umożliwiać odparowanie naturalnej wody zgromadzonej w drewnie. Wraz ze spadkiem wilgotności drewno kurczy się, dlatego też nałożone powłoki powinny być wysokiej jakości oraz wykazywać się elastycznością – by uniknąć ich łuszczenia. Zaletą tego typu farb jest także możliwość dopasowania kolorystyki skrzydła do stylu zastosowanych wokół domu dekoracji.

Niuanse montażowe
Pamiętajmy o tym, że drzwi zewnętrzne należy przede wszystkim dopasować do otworów w murze zaprojektowanych przez architekta i wykonanych przez murarzy. Warto wiedzieć, że modele oferowane w rozmiarach standardowych są tańsze od tych o wymiarach nietypowych. W budownictwie jednorodzinnym doskonale sprawdzają się skrzydła o standardowej szerokości 90 cm – mieszczą się w nich niemal wszystkie przedmioty oraz meble, które mamy zamiar wnieść do domu lub mieszkania. Szersze są znacznie cięższe – poza wyższą ceną należy więc pamiętać również o tym, że szybciej zużywać się będą ich okucia, klamki czy zawiasy, wymagają również znacznie częstszej regulacji. Przy wyborze oraz zamawianiu drzwi wejściowych zawsze warto skorzystać z usług sprzedawców i grup montażowych, obejmujących pomiar otworów w murze, doradztwo przy wyborze, a także fachowy montaż i odpowiedzialność za całość prac w tym zakresie.

 

 

W zależności od konstrukcji i wyposażenia, drzwi zewnętrzne charakteryzują się różną izolacyjnością. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy jest ich współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej, tym lepiej.

 

Komfort i ciepło już od progu
W zależności od konstrukcji i wyposażenia, drzwi zewnętrzne charakteryzują się różną izolacyjnością. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy jest ich współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej, tym lepiej. Warto również wiedzieć, że modele z drewna sosnowego są cieplejsze od tych z drewna dębowego, cieplejsze są również skrzydła o grubszej konstrukcji. Im więcej przeszkleń, tym drzwi łatwiej przepuszczają ciepło – reguła ta dotyczy przede wszystkim modeli z dodatkowymi, bocznymi naświetlami. Na izolacyjność termiczną wpływ mają również zamontowane zamki. Wielopunktowe powodują znacznie lepsze przyleganie skrzydła do ościeżnicy i mniejszą infiltrację powietrza, a co za tym idzie – minimalizują straty ciepła. Od skrzydeł zewnętrznych oczekujemy również dobrej izolacji akustycznej, którą zapewnią drzwi cięższe i grubsze. Ważnym elementem są również uszczelnienia zastosowane pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą. Ogromne znaczenie ma także sposób przeprowadzenia montażu, uwzględniający odpowiednie zaizolowanie miejsc newralgicznych, takich jak na przykład próg.

Przede wszystkim bezpieczeństwo
Drzwi zewnętrzne to strażnik domowego azylu – gdy więc już wybierzemy ich rozmiar, zwróćmy uwagę na elementy wyposażenia, decydujące o poziomie bezpieczeństwa. Powinny mieć wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenia antywłamaniowe. Należą do nich m.in. bolce antywyważeniowe lub wręg antywyważeniowy (francuski), niezawodnie zabezpieczający od strony zawiasowej. Kwestią najistotniejszą są jednak w tym zakresie zamki i blachy montowane w ościeżnicy – muszą stanowić układ na tyle solidny, by uniemożliwić wyłamanie. Do tych rozwiązań należy dodać odpowiednie wkładki antywłamaniowe i szyldy zabezpieczające wkładki przed złamaniem. Wszystkie te elementy są zazwyczaj atestowane i mają swoje klasy antywłamaniowe – należy je dobrać na podobnym poziomie. 

O kolorze słów kilka
Zaleca się, aby barwę drzwi wejściowych dopasować do odcienia elewacji, koloru montowanych okien, bram garażowych czy dachów. Przy wyborze kolorów pamiętajmy jednak o tym, że ciemne barwy są bardziej wrażliwe na oddziaływanie promieni słonecznych – skrzydła o takich kolorach raczej nie nadają się do montażu po południowo-zachodniej stronie domu. Z rozwagą wybierajmy również elementy ozdobne. Przeszklenia i wykonane różnymi technikami witraże to rozwiązania, które pomogą nam doświetlić ciemne pomieszczenia wejściowe, często nie posiadające żadnych okien. Jeśli otwór w murze jest szerszy od standardowych drzwi, możemy również zastosować naświetla boczne oraz górne.