Dom

Instalacje

ECO-OSZCZĘDNY I BEZPIECZNY DOM

Tekst SATEL • Zdjęcia SATEL

2016-12-28
ECO-OSZCZĘDNY I BEZPIECZNY DOM

Energooszczędny i bezpieczny dom to marzenie każdego z nas. Spośród wszystkich elementów domu, które mają wpływ na zużycie energii, szczególną uwagę warto zwrócić na dwa: oświetlenie oraz ogrzewanie. Są to instalacje użytkowe i właśnie to, jak z nich korzystamy, rzutuje na ich energooszczędność. Na szczęście istnieją bardzo wygodne sposoby, by zarządzanie światłem czy temperaturą w naszym domu było równocześnie ekologiczne i nieobciążające dla rodzinnego budżetu.

 

Najprostszym rozwiązaniem zapewniającym obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie niepotrzebnego zużycia energii jest montaż instalacji inteligentnego domu. Jej sercem powinna być nowoczesna centrala alarmowa. Bazując na takim urządzeniu, profesjonalny instalator stworzy w naszym domu system, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo, a także dodatkowe funkcjonalności, które podniosą komfort naszego życia na co dzień. Niektóre elementy domowego alarmu możemy bowiem wykorzystać także do realizacji automatyki budynkowej, dzięki czemu możliwe jest sterowanie np. roletami, oświetleniem zewnętrznym, bramą garażową lub wjazdową. W ten sposób unikamy dublowania urządzeń, możemy więc znacznie obniżyć koszty inteligentnej instalacji. Takie połączenie zapewni nam zatem zarówno wygodną codzienną obsługę systemu, jak i wymierne oszczędności, co w konsekwencji sprawi, że staniemy się posiadaczami bardziej energooszczędnego i bezpiecznego domu.

 

inteligentny dom satel

 

EKONOMICZNE OGRZEWANIE

W energooszczędnym domu automatyzacja instalacji grzewczej daje wiele możliwości ekologicznego i ekonomicznego zarządzania ogrzewaniem w naszym domu. W odpowiednio skonfigurowanym systemie proces podnoszenia lub obniżania temperatury powietrza może rozpoczynać się ze znacznym wyprzedzeniem, by była ona idealna właśnie w tym momencie, w którym będziemy tego potrzebować. Co więcej, może odbywać się to automatycznie, np. codziennie o tej samej porze, po wyjściu do pracy, ogrzewanie w naszym domu będzie przełączać się w tryb ECO.

 

Jeszcze szersze możliwości daje nam wykorzystanie elementów systemu alarmowego. Przykładowo, w danym pomieszczeniu ogrzewanie może zostać automatycznie wyłączone, gdy zamontowana w oknie czujka magnetyczna wykryje jego otwarcie. Wybór dostępnych na rynku urządzeń tego typu jest naprawdę duży. Poszczególne czujki różnią się między sobą kształtem obudowy, jej kolorem i materiałem, z którego została wykonana, a także sposobem mocowania oraz zasilania. Model zastosowanych urządzeń możemy więc dobrać dokładnie do naszych potrzeb, decydując się na instalację np. bezprzewodowych czujek magnetycznych czy też czujek do montażu wpuszczanego. Dzięki temu nasz dom będzie energooszczędny i bezpieczny.

 

Warto co kilka lat zastanowić się czy nie zmieniły się nasze przyzwyczajenia i czy nie można poczynić w związku z tym kolejnych oszczędności oraz jeszcze bardziej poprawić codzienny komfort. Badania pokazują, że określenie „komfortowa temperatura” nie odnosi się do wartości stałych i zawsze prawdziwych. Dziś mówimy o wartościach w przedziale 18-22°C, ale jeszcze w 1970 roku średnia temperatura w domach (wg danych brytyjskiego Building Research Establishment) wynosiła 12°C, zaś w 1997 roku 17,5°C.

 

sterowanie domem satel

 

FUNKCJONALNE OŚWIETLENIE

Równie szeroką gamę możliwości, pozwalających nam żyć bardziej ekologicznie i nie nadwyrężać domowego budżetu, daje odpowiednia konfiguracja instalacji oświetleniowej. Lampy na klatce schodowej i w korytarzach mogą włączać się samoczynnie po wykryciu ruchu przez czujkę, która podczas nieobecności domowników odpowiada za funkcje alarmowe. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można uniknąć konieczności poszukiwania włącznika światła co jest szczególnie przydatne w sytuacji kiedy ręce są zajęte, np. wnoszeniem zakupów. Włączanie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach może być też uzależnione od pory dnia. Przykładowo, ustawienie mocy zapalanego światła na 30% nocą, gdy chcemy tylko szybko pójść do łazienki lub do kuchni, również pozwoli nam znacznie ograniczyć zużycie prądu. Wygodnym rozwiązaniem może być także zastosowanie czujki alarmowej, która posiada funkcję dodatkowego oświetlenia. Światło LED w tym urządzeniu jest wzbudzane tylko wtedy, gdy zostanie wykryty ruch.

Odpowiednio skonfigurowany system alarmowy może w prosty sposób pomóc nam uniknąć niepotrzebnych strat energii także w dzień. Przykładowo rano, gdy po wyjściu wszystkich domowników do pracy i szkoły włączymy alarm, system może automatycznie wyłączyć oświetlenie w całym domu. Powyższe przykłady to tylko kilka pomysłów na to, jak udaje się wykorzystać funkcjonalności inteligentnego systemu alarmowego do tego, by obniżyć koszty utrzymania domu i żyć bardziej ekologicznie. Co więcej, całym systemem oraz wszystkimi urządzeniami wchodzącymi w skład naszej automatyki domowej możemy sterować nie tylko lokalnie – przy pomocy np. manipulatorów dotykowych – lecz także zdalnie za pośrednictwem komputera lub dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne. Właściwa instalacja i konfiguracja systemów oświetleniowego oraz alarmowego sprawi, że w naszym domu będziemy czuli się bezpiecznie, a także zyska on status budynku energooszczędnego i taniego w utrzymaniu.

 

automatyka budynku satel