Dom

Wykończenia

Efektowna podłoga przyjazna środowisku. Motyw drewna w wersji winylowej

Tekst Kinga Struczyk • Zdjęcia UNITED FLOORING LABS EUROPE, VINYLTECHLAB

2021-01-11
Efektowna podłoga przyjazna środowisku. Motyw drewna w wersji winylowej

Tendencje proekologiczne i powrót do natury obecne są już od dawna w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności, postawach, a także sposobie funkcjonowania we współczesnym świecie, pełnym inteligentnych rozwiązań, intuicyjnych urządzeń i innych zdobyczy cywilizacyjnych. Tym bardziej cieszy fakt, że tendencje te znalazły również swoje miejsce w obecnej rzeczywistości, zdobywając zresztą bardzo wysokie miejsce na podium aktualnie obowiązujących trendów.


Aktualnie daje się zaobserwować również zjawisko wzajemnego przenikania czy też współistnienia tego, co tradycyjne, pochodzące z natury, ze zdobyczami technologicznymi. W efekcie dało to niezwykle ciekawe rezultaty, jakie nie byłyby możliwe do uzyskania w inny sposób, innymi metodami i w innym czasie, który absolutnie nie jest tu bez znaczenia. Zjawisko to znakomicie obrazuje sektor materiałów wykończeniowych, ze szczególnym uwzględnieniem świata paneli podłogowych. Dzięki najnowszym technologiom mogły powstać produkty najwyższej jakości, zdobywające uznanie nawet najbardziej wymagających klientów poszukujących nietuzinkowych rozwiązań.

 

FOTO: UNITED FLOORING LABS EUROPE, VINYLTECHLAB WWW.VINYLTECHLAB.PL

 

WALORY WIZUALNE

Świat przyrody na tyle zainspirował producentów podłóg winylowych, że postanowili stworzyć panele, które do złudzenia będą przypominać naturalne, drewniane deski, by w ten sposób przenieść piękno i niepowtarzalność natury do przestrzeni prywatnej. Dzięki temu możemy obcować z przyrodą na co dzień, bez konieczności ingerowania w jej porządek poprzez niszczącą ją, sukcesywną wycinkę drzew. Panele winylowe zachwycają niespotykanym wręcz poziomem realizmu, wiernym odwzorowaniem natury, precyzją odtworzenia nawet najdrobniejszych detali, tak charakterystycznych dla drewnianych desek, jakimi są różnego rodzaju spękania, słoje, sęki czy ślady po sączącej się żywicy. Niektóre egzemplarze wręcz do złudzenia przypominają pierwowzór. Znakomicie oddają autentyczną strukturę i wszelkie nierówności drewna, które nie tylko widoczne są gołym okiem, ale również dają się wyczuć pod palcami czy też stopami, co jest z kolei bardzo przyjemnym doświadczeniem.

Materiał ten jest wyjątkowo ciepły i miły w odbiorze, co bardzo słusznie zresztą przywodzi na myśl autentyczną drewnianą podłogę. Oczywiście nie mogło zabraknąć także fazowania wyznaczającego linię styku poszczególnych desek, co dodatkowo podkreśla naturalny efekt. Wszystko to tworzy niepowtarzalny charakter i imponujący wręcz wygląd podłogi, a przez to całego wnętrza. Taka aranżacja przywodzi na myśl świat natury, którego zresztą sami jesteśmy częścią.

 

FOTO: UNITED FLOORING LABS EUROPE, VINYLTECHLAB WWW.VINYLTECHLAB.PL

 

WALORY UŻYTKOWE

Oprócz walorów estetycznych podłogi wykonane z paneli winylowych wyróżniają się wyjątkową miękkością i ciepłem, zaś chodzenie po nich jest bardzo przyjemnym doświadczeniem pod wieloma względami. Dzięki ich właściwościom akustycznym redukowany jest każdy niepożądany i nieprzyjemny hałas, jaki powstaje na przykład podczas następowania na nie różnego rodzaju obuwiem, szczególnie tym na wysokim obcasie. Zdolność tłumienia dźwięków znakomicie sprawdza się podczas codziennego użytkowania powierzchni, zapewniając tym samym komfort poruszania się każdemu z domowników. Ponadto, deski winylowe z powodzeniem dają się stosować w sytuacji gdy zostało zainstalowane ogrzewanie podłogowe, ze względu to, że materiał ten zwiększa wydajność termiczną systemu. Deski winylowe posiadają znakomite właściwości przewodzenia wysokich temperatur, stwarzając tym samym bardzo niski opór cieplny, co z kolei wpływa na efektywność ogrzewania podłogowego i realne oszczędności w domowym budżecie. Natomiast w odróżnieniu od naturalnych egzemplarzy są one całkowicie odporne na wilgoć, co w przypadku materiałów wykończeniowych jest wyjątkowo ważne ze względu, na fakt, że czynnik ten jest jednym z najbardziej destrukcyjnych, powodujących między innymi deformację. Zabezpieczenie powierzchni przed działaniem wody jest z kolei możliwe dzięki zastosowaniu technologii hydrofobowej. Oprócz odporności na wodę i wilgoć wyróżniają się one wyjątkową trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak: uderzenia, zarysowania czy ścieranie, za co odpowiedzialne są najnowsze technologie. Dzięki ich zastosowaniu podłoga będzie wyglądać pięknie i nieskazitelnie nawet po wielu latach intensywnego jej użytkowania.

 

FOTO: UNITED FLOORING LABS EUROPE, VINYLTECHLAB WWW.VINYLTECHLAB.PL

 

WALORY WIZUALNIE I UŻYTKOWE IDĄCE W PARZE Z BEZPIECZEŃSTWEM

Nowoczesne, dobrej jakości panele winylowe, oprócz nieocenionych walorów wizualnych i praktycznych, są przede wszystkim przyjazne i bezpieczne nie tylko dla ich użytkowników, ale również środowiska, co jest kwestią wręcz fundamentalną., Bezwzględnie powinna ona przyświecać przy wyborze materiałów przeznaczonych na wykończenie podłóg naszego domu, by nie narażać zarówno siebie, jak i swoich najbliższych na skutki działania szkodliwych i toksycznych substancji. Zaliczane są do nich między innymi: formaldehyd, ftalany czy różnego rodzaju lakiery zabezpieczające powierzchnię. Tak na przykład formaldehyd może zwiększać częstotliwość ataków astmy, a także spotęgować ryzyko wystąpienia alergii czy zachorowań na nowotwory. Nowoczesne panele winylowe, będące wysokiej jakości materiałem wykończeniowym, zbudowane są ze sztywnego i stabilnego rdzenia mineralnego, a także wielu elastycznych warstw powstałych z połączenia naturalnych minerałów skalnych z polimerami. To właśnie wyjątkowa budowa desek winylowych wpływa na ich nieocenione walory estetyczno-wizualne, jak i właściwości użytkowe. W kwestii wykończenia podłóg warto dokonać świadomego wyboru i postawić na panele winylowe, by cieszyć się użytkowaniem najwyższej jakości produktu do złudzenia przypominającego naturalne drewno. Rozwiązanie to zapewni także komfort użytkowania. Jest ono przy tym bezpieczne dla środowiska, naszych najbliższych i nas samych.

 

FOTO: UNITED FLOORING LABS EUROPE, VINYLTECHLAB WWW.VINYLTECHLAB.PL