Dom

Wykończenia

Ekologia na salonach, czyli jak modnie dbać o środowisko

Tekst Baltic Wood • Zdjęcia Baltic Wood

2019-08-21
Ekologia na salonach, czyli jak modnie dbać o środowisko

Coraz większą uwagę przykładamy do ekologicznych rozwiązań. Dbamy, aby wykorzystywane przez nas przedmioty oraz materiały były jak najlepszej jakości, jednocześnie pozytywnie wpływały na środowisko. Eko trend umacnia się również w branży aranżacji wnętrz, dla której coraz bardziej istotne staje się sposób produkcji oraz pozyskiwania swoich surowców.Czy podłoga może być eko?

Z miesiąca na miesiąc rośnie świadomość wśród producentów podłóg oraz konsumentów, dotycząca dbałości o środowisko. Firmy, aby sprostać wymaganiom klientów, którzy zwracają uwagę na proekologiczne rozwiązania, muszą starannie dobierać rodzaj stosowanego surowca oraz sposób jego produkcji. Aby wprowadzić zmiany, które realnie wpłyną na sposób produkcji m.in. drewnianych podłóg, wielu czołowych producentów wdrożyło System Zintegrowanego Zarządzania Jakością i Środowiskiem. Zadaniem zespołów specjalistów przez nich powołanych jest zarządzanie wszystkimi etapami produkcji. W tym celu na bieżąco kontrolowane są fazy projektowania, planowania, wytwarzania, a także końcowe dostarczanie podłogi do dystrybutora oraz konsumenta.   
Fot. Podłoga drewniana Dąb Classic 1R by Baltic Wood


Podstawą ekologicznej produkcji podłogi jest odpowiednio wyselekcjonowany materiał, przemyślana utylizacja odpadów oraz wykorzystanie odpowiednich komponentów chemicznych. Podczas całego procesu produkcji powinny być zastosowane również właściwe parametry jakościowe. Pozwala to na zapewnienie wysokiej klasy produktu finalnego, przy jednoczesnej redukcji ilości odpadów. Jedną z marek, która działa i myśli proekologicznie jest Baltic Wood, który  min. wykorzystuje czysty odpad drzewny jako opał w przyzakładowej kotłowni. W procesie produkcji firma wykorzystuje również komponenty chemiczne, które wspierają klejenie oraz uszlachetnienie podłogi. Aby zostały zachowane normy prośrodowiskowe w tym celu używa farb, klejów oraz olejów, które powstały w oparciu o lekką, wodną formułę. Większość z nich posiada właściwości hipoalergiczne, które jednocześnie nie są szkodliwe dla środowiska.

 


Fot. Podłoga drewniana Sense Dąb Villa 1R by Baltic Wood


Oko na certyfikaty

Aby mieć pewność, że firma, która oferuje swoje podłogi spełnia normy ochrony środowiska, warto przyjrzeć się posiadanym przez nią certyfikatom. Potwierdzają one rzetelność producenta na rzecz ekologii, przy jednoczesnym wymogu nieustannego rozwoju oraz doskonaleniu stosowanych procedur.

⦁    Certyfikat  FSC (Forest Stewardship Council), którego celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju lasów. Dokument jest świadectwem, że firma pozyskuje swoje surowce tylko od sprawdzonych, działających w sposób etyczny, dostawców. Certyfikat FSC jest gwarancją, że produkt posiada wysokie standardy.
⦁    Świadectwo M1 – warto zwrócić na niego uwagę ponieważ dokument gwarantuje,
że producent spełnia najwyższe skandynawskie standardy w zakresie redukcji emisji szkodliwych związków chemicznych. Podłogi są sprawdzane m.in. pod kątem zawartości formaldehydu czy amoniaku. Świadectwo M1 przyznaje fińska fundacja RTS – Finnish Building Information Foundation.
⦁    Znak Real Wood przyznaje Europejska Federacja Przemysłu Parkietowego (FEP). Oznaczenie gwarantuje, że surowiec, z którego została wyprodukowana podłoga, pochodzi z naturalnego drewna. Tym samym unikamy imitacji.
⦁    Certyfikat ISO 14001:2015 gwarantuje, że w procesie produkcji zostały zachowane normy, które mają pozytywny wpływ na środowisko tj. m.in. redukcja zużycia energii oraz racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych.
 Fot. Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R CASHMERE&CASHMERE by Baltic WoodEkologiczna moda

Obecna kondycja środowiska naturalnego wymusza zwiększenie zaangażowania w tym obszarze
na producentach podłóg. Konsumenci coraz częściej decydują się na aranżację wnętrza zgodnie
z przyjętymi przez siebie normami etycznymi. Podążanie za wartościami jest możliwe dzięki producentom, którzy na bieżąco wdrażają światowe trendy proekologiczne. Należy pamiętać,
że podłoga jest elementem dominującym w pomieszczeniu, dlatego powinna być wybrana nie tylko pod względem walorów estetycznych, ale również z myślą o środowisku..

 


Fot. Podłoga drewniana ZAGINIONA SZKATUŁA by Baltic WoodDębowa ekopodłoga

W ostatnich latach najbardziej pożądaną podłogą jest podłoga dębowa – klasycznie piękna, ciepła i dodająca przytulności wnętrzu. Baltic Wood podąża za potrzebą eleganckiego produktu, jednocześnie pozyskanego z ekologicznych źródeł. Marka, która od lat aktywnie  działa na rzecz ochrony środowiska, wprowadziła na rynek Dębową Ofertę Specjalną “4x4”. Promocja jest dostępna do 31.12.2019 r. w sieci dystrybutorów w całej Polsce. Oferta obejmuje cztery podłogi dębowe zarówno dla miłośników klasycznych rozwiązań jaki koneserów postarzanego drewna.


***
Tekst promocyjny