Dom

Kominek

Ekologiczny kominek. Ciepło bez ograniczeń

Tekst Michał Kroniewski • Zdjęcia Shutterstock

2018-10-18
Ekologiczny kominek. Ciepło bez ograniczeń

Tańczące w salonowym kominku płomienie ognia, podziwiane z kubkiem kawy w dłoni, to marzenie niejednego domatora. Pragnienie to nasila się, gdy za oknem zaczynają opadać pozłocone już liście, a nadchodząca jesień wyraziściej zaczyna manifestować swoje nieuchronne panowanie. Coraz dłuższe wieczory skłaniają do zmian, które, choć wydawać się mogą nieosiągalne, są w zasięgu ręki.

 

Niewielka kawalerka, mieszkanie w piętrowej kamienicy bądź niechęć przeprowadzania remontowej rewolty to tylko niektóre z powodów, dla których odmawiamy sobie luksusu w postaci eleganckiego kominka. Jednakże nadszedł czas na zmiany, ponieważ wszelkie argumenty negujące inwestycję straciły rację bytu. Przedstawiamy Państwu klasyczny szyk w zupełnie nowym wydaniu!

 

 

 

FUNKCJONALNOŚĆ W ESTETYCZNEJ OBUDOWIE

Ekologiczne kominki, czyli urządzenia zasilane na przyjazny środowisku alkohol etylowy produkowany z surowców roślinnych, wdarły się przebojem na salony – zarówno przestronne, jak i te o niewielkim metrażu. Łączą w sobie cechy standardowego paleniska z nowoczesnym designem, a także bezpieczeństwem. Ich zaletą jest brak konieczności przyłączania do szybów odprowadzających produkty spalania, co w połączeniu z różnorodnością form pozwalających na wybór modeli wolnostojących, ściennych czy tych przeznaczonych do zabudowy pozwala na montaż niemalże wszędzie.

 

 

 

Należy jednak pamiętać, że użytkowanie wiąże się z produkcją ciepła, dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią odległość od materiałów palnych oraz zabezpieczenie nieodpornych na działania termiczne ścian sąsiadujących z nowym nabytkiem. Egzemplarze wolnostojące cechują się ponadto niewiążącą mobilnością – ich ustawienie można modyfikować dowolnie, adekwatnie do potrzeb, bez konieczności dodatkowych ingerencji we wnętrze. Biokominek wpłynie pozytywnie nie tylko na wizualną prezencję, ale także pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania czerpanego ze stałych źródeł, a dodatkowo, przy odpowiedniej wentylacji, poprawi jakość powietrza.

 

 

 

OGIEŃ BEZ DYMU

Biopaliwo, będące głównym źródłem energetycznym wykorzystywanym w nowoczesnych kominkach, wytwarza podczas spalania ilości dwutlenku węgla i pary wodnej porównywalne z wydalanymi przez aktywnego fizycznie dorosłego człowieka. Dodatkowo nie generuje dymu ani zapachów, dlatego też nie istnieje konieczność podłączania instalacji do szybów kominowych. Miłośnicy estetyki docenią zawsze czyste palenisko, pozbawione popiołu i sadzy oraz możliwość uzupełnienia kominka o kamienie lub polana ceramiczne, nie tylko cieszące widokiem, ale także wzmacniające zdolności akumulacyjne kominka. Płynny lub żelowy „opał” producenci wzbogacają niejednokrotnie o substancję zmieniającą kolor płomienia, co dodatkowo przekłada się na ostateczną prezencję. Paliwo, choć stosunkowo drogie, jest wartościowe pod względem kalorycznym, przewyższając pod tym kątem surowce popularnie wykorzystywane, jak na przykład niektóre odmiany drewna. Ilość ciepła generowana przez instalację jest uwarunkowana działaniami użytkownika – wpływa na nią czas podtrzymywania ognia, forma biopaliwa oraz manualne regulacje, w które wyposaża się wiele egzemplarzy, pozwalające na zadecydowanie, czy zadaniem kominka będzie wytwarzanie energii cieplnej czy jedynie kreowanie efektu wizualnego.

 

 

 

UZUPEŁNIENIE STYLU I CIEPŁA

Nie należy jednak traktować biokominka jako głównego źródła ogrzewania – stanowi on jedynie jego szykowne uzupełnienie. Wytwarza ciepło, którego ilości pozwolą na zwiększenie temperatury powietrza punktowo i krótkotrwale. Użytkowanie instalacji jako wyłącznego punktu grzewczego wiązało by się z dużymi kosztami, zależnymi od wielkości powierzchni. Opozycjoniści nowoczesnej formy tradycyjnego paleniska zwracają uwagę, że pomimo nieznacznych ilości produkowanego dwutlenku węgla zachodzi potrzeba regularnej wentylacji pomieszczeń i jest to zgodne z prawdą, bo kominek nie tylko generuje CO2, ale potrzebuje ciągłego dostępu do tlenu, niezbędnego substratu spalania biopaliwa.

 

 

Ekologiczne kominki są opcją idealną dla adeptów ich tradycyjnej formy, których warunki mieszkaniowe nie pozwalają na realizację planów. Stosunkowo tanie instalacje nie są wymagające, przyozdobią zarówno małą sypialnię, jak i salon, poprawiając komfort termiczny użytkowników. Szeroka gama dostępnych modeli trafia w gusta klientów zarówno pod względem wzornictwa, kolorystyki, a także materiałów wykonania, form oraz rozmiarów. Nie bez powodu biokominek nazywany jest rozwiązaniem idealnym dla każdego.