Dom

Projekty

Eleganckie ściany

Tekst Katarzyna Leśniewska Walldecor

2013-05-18
Eleganckie ściany
Moda na gładkie, białe ściany dawno już za nami. Dziś, chcąc ożywić nieco wnętrze, najczęściej sięgamy do tradycyjnych sposobów – kolorowych farb. Tymczasem warto poszukać czegoś innego i zapoznać się z bogatą ofertą tynków dekoracyjnych.
Tynki mogą być ciekawą alternatywą zarówno dla odważnych, którzy chcą wprowadzić silne, ciekawe akcenty na swoje ściany, jak i dla tych, którzy cenią sobie naturalność i tradycyjny wystrój.
 
 
W szerokiej gamie tynków ozdobnych dostępne są tynki imitujące trawertyn (cienko- i gruboziarnisty), delikatne tynki mineralne – stiuki, które wyglądem przypominają szlifowany kamień naturalny lub akrylowe tynki do tworzenia grubych, wyrazistych struktur. 
Trawertyny to rodzina tynków wyprodukowanych na bazie wapna gaszonego, pigmentów nieorganicznych, mączki i grysu marmurowego z dodatkami uszlachetniającymi. W zależności od rodzaju tynku możemy uzyskać na ścianie efekt naturalnego trawertynu z nierównomiernymi, wyraźnymi porowatościami (trawertyn gruboziarnisty) lub cienką, gładką powłokę z delikatnymi wgłębieniami i rysunkiem naturalnej skały (trawertyn drobnoziarnisty).
Trawertyny można zastosować na wszystkich powierzchniach wewnętrznych pod warunkiem, że są one wolne od wilgoci kapilarnej. Za każdym razem przed zastosowaniem zaleca się nałożenie warstwy specjalnego środka gruntującego.
 
 
Warto podkreślić, iż tynk imitujący trawertyn jest produktem w 100% naturalnym i ekologicznym. Wraz z upływem czasu ulega karbonizacji, a więc utwardza się i naturalnie starzeje. Jest elektrostatycznie obojętny (nie przyciąga kurzu), co jest szczególne istotne, jeśli chcemy zastosować go w miejscach narażonych na zwiększone występowanie zabrudzeń (np. klatka schodowa). Ponadto produkt zabezpieczony finalnie specjalnym impregnatem jest w całości zmywalny. 
Dzięki wysokiej zasadowości produkt jest odporny na grzyby i pleśnie.
Wszelkie te cechy tynku wynikają z jego naturalnego charakteru i dzięki temu możemy bez obaw zastosować go w różnych pomieszczeniach, w tym również w pokojach dziecięcych. Produkt jest też całkowicie bezpieczny dla alergików.
 
 
To jak ma wyglądać nasza ściana pokryta trawertynem zależy już tylko od naszej wyobraźni i estetyki, jaką chcemy nadać pomieszczeniu. Trawertyny gruboziarniste idealnie nadają się do tworzenia wyrazistych struktur, głębokich porowatości. Szczególnie zatem jest polecany na duże powierzchnie oraz takie, które chcemy szczególnie wyeksponować. 
Trawertyny drobnoziarniste tworzą natomiast delikatne, niemal niewidoczne struktury i porowatości, dzięki czemu można uzyskać na ścianie jedynie subtelny rysunek, wyglądem przypominający delikatny rys naturalnego kamienia. Polecany jest szczególnie do zdobienia kolumn, wnęk czy innych mniejszych powierzchni, gdzie być może wyraziste nierówności byłyby zbyt ciężkie.
W tym miejscu warto wspomnieć, iż trawertyny można wybarwić w masie na wiele różnych odcieni. Nie jesteśmy więc skazani na szarawy lub lekko kremowy odcień naturalnego kamienia, możemy dopasować tonację kolorystyczną do wystroju całego pomieszczenia.
Pewną nowością jest łączenie dwóch rodzajów tynków: drobnoziarnistego trawertynu ze stiukiem – Trawertino Marmo, dzięki czemu uzyskujemy na ścianie ciekawy efekt wielobarwnej struktury z delikatnymi przepaleniami charakterystycznymi dla stiuków.
Niebanalne aranżacje wnętrz można uzyskać, tworząc z trawertynu struktury nowoczesne – wyglądem przypominające architektoniczny beton. To niezwykłe rozwiązanie ma tę przewagę nad „prawdziwym” betonem, iż jest niezwykle proste do wykonania i nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni oraz specjalistycznych narzędzi.
 
 
Taka aplikacja wymaga jedynie zastosowania jednej warstwy trawertynu drobno- lub gruboziarnistego (w zależności od tego jak wielką chropowatość ściany chcemy uzyskać) oraz impregnatu z barwnikiem (w kolorze betonu), nakładanego zwykłą gąbeczką i rozcieranego w taki sposób, by stworzyć delikatne przejścia tonalne. Trawertino Industriale świetnie nadaje się do wnętrz industrialnych, biur czy designerskich salonów. 
Równie ciekawą i bogatą propozycją dla wszystkich, którzy chcą niebanalnie wykończyć swoje wnętrze, są stiuki. Stiuki wapienne, podobnie jak trawertyny, są tynkami wytworzonymi na bazie wapna gaszonego tylko z dodatkami barwnego granulatu marmurowego wzmacniającego ich kolor, wzór oraz specjalnych wypełniaczy i polimerów organicznych.
Ściany pokryte stiukiem zyskują gładką, połyskliwą powłokę przypominającą szlifowany kamień. Idealnie gładkie w dotyku do złudzenia mogą przypominać marmur lub granit z ich charakterystycznym rysunkiem oraz przebarwieniami.
Stiuki są również tynkami ekologicznymi, nie przyciągają kurzu, są odporne na działanie grzybów i pleśni, w pełni zmywalne.
W zależności od rodzaju stiuku, jego wybarwienia i laserunku możemy uzyskać najróżniejsze efekty, począwszy od tzw. stiuków antycznych, aplikacji imitujących starożytne marmury i alabastry (polecane szczególnie jako laserunki na kolumnach czy ścianach kominkowych), poprzez nowoczesne, kolorowe powierzchnie lustrzane na imitujących szlifowany beton aplikacjach kończąc.
Zanim więc zdecydujemy się na ”malowanie” ścian, warto poszukać nowoczesnych rozwiązań i produktów, których wysoka jakość i różnorodność zagwarantuje nam stworzenie nietuzinkowego wnętrza.
www.walldecor.pl