Dom

Eksploatacja i naprawa

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Tekst Monika Michońska • Zdjęcia Tyco Thermal

2013-04-23
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Elektryczne systemy grzewcze należą do najbardziej efektywnych rozwiązań ogrzewania podłogowego ze względu na niską bezwładność systemu oraz szybki czas nagrzewu. Czas oczekiwania na ciepłą podłogę to 15-30 minut, a czas pracy regulowany termostatem zapewnia minimalne zużycie prądu. Te cechy predysponują elektryczne systemy grzewcze do konkretnych zastosowań:
1. W łazienkach – gdzie przebywamy regularnie, ale krótko – przeważnie nie dłużej niż godzinę rano i wieczorem. Elektryczne maty układa się nawet na ogrzewaniu wodnym – w kleju do płytek. Dzięki temu możemy korzystać z komfortu ciepłej podłogi przez cały rok, również poza sezonem grzewczym. Czas rozruchu systemu wodnego to kilka godzin, nie wspominając o kosztach uruchomienia kotła. Ponadto często nie ma możliwości ogrzania tylko jednego, małego pomieszczenia – trzeba uruchomić cały system.

2. W pomieszczeniach, z których korzystamy sezonowo, gdzie nie opłaca się instalować kotła – na działkach i w domkach letniskowych.

3. W pomieszczeniach tradycyjnie nieogrzewanych – w piwnicach czy hydroforniach – gdzie sezonowo, w czasie dużych mrozów mamy możliwość ogrzania pomieszczenia.

Ile to kosztuje?

Koszt zakupu elektrycznego systemu grzewczego dla pomieszczenia 5 m² to koszt od 397 do 1000 zł, w zależności od jego rodzaju. Wbrew obiegowym opiniom, koszty eksploatacji takiego systemu sterowanego przez odpowiednio dobrany, energooszczędny termostat praktycznie nie wpływają na wysokość rachunków za prąd.
Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji, jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.


Dobór systemu

Trzeba dobrać odpowiedni system w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń. Mamy do dyspozycji różne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego, takie jak stało-oporowe maty i przewody grzejne oraz inteligentne przewody samoregulujące.

1. Maty grzejne (T2QuickNet)  - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, samoprzylepne, mogą być układane w wylewce samopoziomującej, dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m²

Maty grzejne stosujemy gdy:
- będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego,
- nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi,
- mamy prostą, nieskomplikowaną powierzchnię do ogrzania.

2. Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, przewody można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni.

Stało-oporowe przewody grzejne stosujemy gdy:
- będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego,
- nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi,
- mamy złożoną, skomplikowaną i  nieregularną powierzchnię do ogrzania,
- musimy dostosować moc grzewczą do określonych wymagań (poprzez odpowiedni rozstaw przewodów).

3. Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red) – automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia), utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi T2Reflecta jest najbardziej energooszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem. System nie wymaga termostatu.Samoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:
- będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego,
- mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości),
- zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez licencjonowanego instalatora, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.