Dom

Projekty

FAKRO na Dachu w Wielkim Mieście

Tekst FAKRO • Zdjęcia FAKRO

2017-04-03
FAKRO na Dachu w Wielkim Mieście

10 marca na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu Studenckiego połączonego z otwarciem wystawy pokonkursowej „Dach w Wielkim Mieście”. To już XVI edycja konkursu dla studentów, którą FAKRO objęło swoim wsparciem.


Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu projektu adaptacji poddasza budynku lub zaprojektowaniu nowej kubatury na dachu istniejącego obiektu w dowolnie wybranym miejscu w Polsce. Nadesłane prace w zaskakujący sposób pokazały, jak wiele wielkomiejskich dachów można kreatywnie i użytkowo zagospodarować, wykorzystując produkty marki FAKRO.

projekt poddasza "Dach w Wielkim Mieście"


Jury pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora przyznało I miejsce projektowi Labirynt Warszawy, którą wykonali studenci Politechniki Warszawskiej – Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak.


Każdy konkurs to nowe wyzwanie i inspiracja do tego, by szukać w sobie nowego spojrzenia na własne możliwości przekraczanie kolejnych barier, poziomów i granic. Kreowanie architektury jest odzwierciedleniem wszystkiego, co chcielibyśmy za jej pomocą przekazać światu naszej kultury i cywilizacji. Poprzez swój konkursowy pomysł chcieliśmy przybliżyć warszawiakom problem niewykorzystanej, nieludzkiej przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki. Pokazać, że jest to przestrzeń, której nie należy się bać, że w centrum naszej stolicy jest przestrzeń skrywająca ogromny potencjał, który trzeba wyeksponować – komentuje Elżbieta Szymańska ze zwycięskiego duetu.


Opinię Kapituły konkursowej podzielili także przedstawiciele FAKRO, którzy temu samemu projektowi przyznali nagrodę za twórcze wykorzystania produktów FAKRO. Po raz pierwszy w historii konkursu nagradzający projekt byli tak zgodni w swojej ocenie.Praca idealnie wpisała się w temat konkursu „Dach w Wielkim Mieście”. Autorzy wybrali największą metropolię Polski – Warszawę i budynek w samym centrum – Pałac Kultury, tworząc na nim „Labirynt potrzeb Warszawy”. Pałac Kultury to jeden z symboli Warszawy, znajdujący się w otoczeniu nowoczesnych budynków. Autorzy świetnie pokazali jak ten budynek można wykorzystać, tworząc dodatkową przestrzeń na dachu. Dodatkowo wykorzystali innowacyjne produkty firmy FAKRO. Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń oraz produktów do dachów płaskich obiekt nabrał charakteru oraz lepiej wpisał się w otoczenie. Dzięki takiej przebudowie Pałacu Kultury mieszkańcy Warszawy zyskali miejsce do odpoczynku – komentuje Małgorzata Respekt-Paszkiewicz, starszy specjalista ds. Współpracy z Architektami.

 

konkurs "Dach w Wielkim Mieście"

Celem zwycięskiego projektu było nadanie „ludzkiego charakteru” ogromnej przestrzeni, jaką jest Plac Defilad wraz z PKiN. Rozwiązanie zastosowane przez laureatów umożliwiło zachowanie lekkości i otwartości kompozycji. Produkty FAKRO, które wykorzystaliśmy w projekcie, pozwalają właśnie na maksymalne otwarcie przestrzeni na naturę, przy jednoczesnym komforcie użytkowania. System do dachów płaskich oraz system okien pionowych INNOVIEW, pozwalają na zapewnienie maksymalnej ilości światła naturalnego w pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych produktów. To niewątpliwe połączenie jakości i estetyki powyższych produktów pozwala na jasny przekaz idei projektowanych obiektów – uzupełnia Elżbieta Szymańska.


W ostatnim etapie konkursu prace zostały poddane ocenie internautów. Głosowanie trwało od 13 do 20 marca i zakończyło się zwycięstwem projektu wykonanego przez Martynę Dolecką. Konkurs architektoniczny „Dach w Wielkim Mieście” organizowany jest przez wydawnictwo Architektura-Murator.