Dom

Eksploatacja i naprawa

Farby elewacyjne z efektem metalu

Tekst Tomasz Zembrowski Ceresit VISAGE • Zdjęcia Ceresit VISAGE

2012-10-23
Farby elewacyjne z efektem metalu
Rozpoczęcie budowy domu lub jego remont niosą ze sobą konieczność podjęcia szeregu ważnych decyzji projektowych. Dla wielu osób to wystrój wnętrza jest najważniejszym elementem budynku. Nie można jednak zapominać, że wygląd zewnętrzny jest równie istotny - często świadczy o wyczuciu smaku oraz guście jego właściciela. Chcąc zrealizować swoje indywidualne upodobania designerskie mamy do wyboru kilka rodzajów elewacji różniących się wyglądem i właściwościami technicznymi. Chcąc wyróżnić się na tle otoczenia, warto pomyśleć o innowacyjnych i nieszablonowych rozwiązaniach.

 Podążać za trendami


W dobie nowoczesnego, stale ewoluującego stylu w architekturze tradycyjne materiały budowlane nie są jedynym źródłem inspiracji. Coraz częściej współczesne projekty architektoniczne bazują na żywych i połyskujących tworzywach, reprezentujących najnowsze i dynamicznie zmieniające się trendy. Na rynku dostępne są metaliczne, połyskujące lub opalizujące farby i tynki elewacyjne, pozwalające zrealizować każdy, nawet najbardziej oryginalny projekt. Zaawansowana technologia gwarantuje przy tym odporny na warunki atmosferyczne długotrwały efekt. Co więcej, farby metaliczne są łatwe w czyszczeniu ze wszelkich zabrudzeń, a także nie ulegają korozji biologicznej.

Nie obawiajmy się zastosować efektu metalu na elewacji naszych domów. Metaliczne, chłodne powierzchnie, charakterystyczne dla budownictwa przemysłowego, wkraczają coraz śmielej na europejskie salony i świadczą o nowatorskim podejściu architektonicznym. Z kolei srebrne, aluminiowe oraz złote elementy doskonale współgrają ze szkłem, choć zachwycają również w połączeniach z betonem i drewnem. Niewątpliwie najlepszy efekt osiągniemy na elewacjach nowoczesnych domów i budynków, w szczególności tych posiadających np. płaski dach. Farby metaliczne są szczególnie rekomendowane do użycia na mniejszych powierzchniach oraz do podkreślenia detali architektonicznych, np. obramowania okien. Idealnie sprawdzają się także na tarasach oraz w ciągach komunikacyjnych przy wejściu do budynku. Możliwości są w zasadzie nieograniczone, a granice wyznacza jedynie wyobraźnia projektanta oraz przyjęta koncepcja domu.
Wyjątkowo ciekawe i oryginalne projekty pozwalają natomiast zrealizować lakiery opalizujące. Transparentność lakierów powoduje, że rezultat uzależniony jest od podłoża, na które są aplikowane, a także od sposobu aplikacji - wałkiem lub pędzlem. Dzięki temu można uzyskać nieograniczoną ilość wariantów kolorystycznych.


Aspekty techniczne


Oprócz niuansów architektonicznych warto poznać również istotne dane techniczne dotyczące farb metalicznych. Co ważne, powinny nie tylko cieszyć oko, ale również zabezpieczać elewację oraz konstrukcje betonowe. Warto zaznaczyć, iż mogą być także stosowane do wnętrz. Farbami elewacyjnymi należy pokrywać podłoża mineralne takie, jak beton, tynki cementowe, cementowo-wapienne i wapienne. Pamiętajmy także, że farba elewacyjna może być stosowana dopiero na istniejącą warstwę tynku. Malować można tynki mineralne, akrylowe oraz silikonowe wykonane na podłożach tradycyjnych oraz z zastosowaniem płyt styropianowych.

Metaliczna farba elewacyjna może być stosowana na nośne, równe, suche i czyste podłoża o wilgotności poniżej 4% oraz wolnych od substancji zmniejszających przyczepność takich jak: tłuszcze, bitumy czy pyły. Istniejące zabrudzenia, tj. warstwy o niskiej wytrzymałości, powłoki malarskie z farb elastycznych, wapiennych i klejowych, jak również tapety oraz resztki klejów należy całkowicie usunąć. W przeciwnym wypadku uzyskany efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Aby dokładnie oczyścić powierzchnie warto zastosować myjki ciśnieniowe. Miejmy jednak świadomość tego, że po umyciu wodą podłoże musi wyschnąć.
Farby elewacyjne dające efekt metalu można nanosić za pomocą pędzla, wałka lub poprzez natryskiwanie w minimum dwóch warstwach. Pomiędzy nakładaniem kolejnych trzeba zachować przerwy (co najmniej 4-6 godzin), podczas których farba zwiąże się z podłożem. Opisane prace zaleca się wykonywać w korzystnych warunkach atmosferyczny, najlepiej przy temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +25°C oraz przy wilgotności względnej powietrza poniżej 80%. W innych warunkach musimy wziąć poprawkę na szybsze lub wolniejsze schnięcie materiału.


Alternatywa?


Co prawda rynek oferuje inne materiały, pozwalające cieszyć się efektem metalu na elewacji naszego domu, m.in. wszelkiego rodzaju okładziny metalowe – stalowe czy też miedziane. Podstawowym minusem tego typu rozwiązań jest duża podatność na korozję oraz efekt nagrzewania się. Istnieje więc ryzyko uzyskania efektu inny od zamierzonego. Farby metaliczne i lakiery opalizujące są zdecydowanie trwalsze oraz łatwiejsze w aplikacji, a przy tym nasz portfel w mniejszym stopniu odczuje zakup produktu.