Dom

Remont

Farby i tynki dekoracyjne

Tekst Marcin Jackowski, m-art styl • Zdjęcia Marcin Jackowski

2014-09-16
Farby i tynki dekoracyjne

Wśród ogromnego asortymentu okładzin ściennych na szczególną uwagę zasługuje segment tynków i farb dekoracyjnych. Często niedoceniany, skrywający ogromny potencjał artystyczny i szerokie możliwości aranżacyjne.

 

 

Tynk dekoracyjny jest szlachetną formą zdobienia ścian. Zajmuje wyjątkowe miejsce, gdyż jest tworzony ręcznie. Jego ostateczny kształt całkowicie zależy od wyobraźni i zdolności artysty. Ściany ozdobione tynkiem często przyciągają uwagę, wyróżniając się spośród płaskich powierzchni. Swoją unikalną fakturą i kolorem, podnoszą rangę wnętrza. Zdobienie ścian tą formą znane jest od dawna, szerzej rozpowszechnione w czasach baroku. Do najpopularniejszych „klasyków gatunku", należy stiuk oraz trawertyn.

 

Stiuk wenecki jest jednym z najdawniej stosowanych materiałów do dekoracji wnętrz. Był używany już w czasach starożytnego Rzymu. Jest mieszanką składającą się z zaprawy wapiennej lub wapienno-gipsowej oraz kruszywa, którym może być marmur lub drobnoziarnisty piasek. Zabarwioną gładź nakłada się warstwami na ścianę, uzyskując powierzchnię, przypominającą polerowany marmur.

 

 

Trawertyn jest unikalnym pokryciem dekoracyjnym, wykonanym z naturalnych materiałów wapiennych, z dodatkiem pyłu marmurowego. Imituje kamień o tej samej nazwie, pozyskiwany w kamieniołomach południowej Europy. Charakteryzuje się bruzdowatą powierzchnią, imitującą ubytki, występujące w naturalnym kamieniu.

 

Zaletą tynków strukturalnych jest ogromna paleta możliwych do uzyskania efektów. Są one doskonałą alternatywą dla tapet. Świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie możemy zastosować, bądź nie chcemy, konwencjonalnych rozwiązań, tj. łukowych ścianach klatki schodowej, zabudowach kominków, czy w wiatrołapie. Możemy ich użyć także w łazience lub w kuchni, gdzie odpowiednio zabezpieczone zastąpią popularną glazurę ścienną. Każdy z nich stanie się jedynym w swoim rodzaju dziełem. Odpowiednio dobrany podkreśli klimat wnętrza, wydobędzie jego charakter. Znajdzie swoje zastosowanie zarówno w stylu współczesnym jak i klasycznym.

 

Aktualnym trendem, dominującym w nowoczesnych, często szarych wnętrzach jest efekt betonu. Tynk imitujący beton, w połączeniu ze szkłem i drewnem, stworzy surowy oraz modernistyczny klimat. W nowoczesnej przestrzeni sprawdzą się również imitacje, np. stali szczotkowanej. Ciekawy wzór uzyskamy też poprzez pomalowanie ścian farbami strukturalnymi, z dodatkiem piasku.

 

 

Wybór technik dekoracyjnych jest ogromny. Obecnie w marketach budowlanych można nabyć całą gamę materiałów dekoracyjnych - łącznie z instrukcją aplikacji. Pozwala to na samodzielne wykonanie struktury. Koszt materiałów dekoracyjnych jest dość spory i skutecznie zniechęca do artystycznej ekspresji. Jednak kiedy już zdecydujemy się, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, tj. właściwe przygotowanie powierzchni, prawidłowy odstęp czasowy między kolejnymi warstwami aplikacji, czy używanie czystych narzędzi.

 

W celu uzyskania interesującej struktury, możemy użyć, jako narzędzia, przedmiotów codziennego użytku. Dla przykładu efekt delikatnych pasków, stworzymy szczotką, przeciągając po świeżo nałożonym materiale. W celu wybarwienia naszej struktury stosujemy tzw. przecierkę. Polega ona na aplikacji barwnika z użyciem, np. gąbki morskiej, czy szmatki bawełnianej. Uzyskujemy w ten sposób efekt płynnego przejścia między kolorami. Jako barwnika używamy pigmentów mineralnych, bądź transparentnej bejcy dekoracyjnej.

 

 

Ważnym etapem jest zabezpieczenie uzyskanej struktury. W tym celu stosuje się woski, lakiery akrylowe o różnym stopniu połysku, czy też pasty metaliczne.

 

Inną, ciekawą, już bardziej zaawansowaną techniką dekoracji, jest wykorzystanie szablonów do uzyskania precyzyjnych, graficznych motywów, od liternictwa do dzikich pnączy, oplatających smukłą kolumnę.

 

Jak widać możliwości jest wiele. Warto więc zasięgnąć opinii specjalisty - na temat planowanego przedsięwzięcia - zanim wydamy pieniądze. Takie podejście na pewno nie zaszkodzi i pozwoli podjąć właściwą decyzję.

 

www.remontowy.eu