Dom

Budowa

Fińska, combi czy infrared? Domowa sauna na miarę potrzeb

Tekst SAUNAWIS • Zdjęcia SAUNAWIS

2019-11-20
Fińska, combi czy infrared? Domowa sauna na miarę potrzeb

Decydując się na budowę sauny, musimy znaleźć rozwiązanie, które w największym stopniu będzie odpowiadać naszym upodobaniom. Sauna kojarzy się z ciepłem i relaksem, a jej sercem jest piec. Warto jednak wiedzieć, że jednofunkcyjny piec to nie jedyna opcja, jaką można zastosować.

 

Biorąc udział w seansach prowadzonych przez saunamistrzów, jesteśmy uczestnikami gry temperaturą i wilgotnością. Wachlujące ręczniki sprawiają, że taki rytuał dostarcza niezapomnianych wrażeń. Posiadając prywatną saunę, o klimat i jakość seansów dbamy sami. Ważne, żeby wiedzieć, jak to robić. Najczęściej w takich strefach montowane są jednofunkcyjne piece elektryczne. Jakie dają możliwości użytkownikowi? Przede wszystkim gwarantują wytworzenie wysokiej temperatury, która może osiągać nawet 110 stopni Celsjusza. Z pewnością jest to rozwiązanie dla wytrawnych saunowiczów. Jednak dzięki ustawieniom na zewnętrznym sterowniku każdy bez wątpienia znajdzie temperaturę odpowiednią do indywidualnych preferencji.

 

 

MOCNE ZAKOŃCZENIE

Co oprócz suchego, gorącego powietrza daje nam seans w saunie fińskiej? Najciekawiej robi się na sam koniec. Przed wejściem do strefy relaksu warto napełnić ceber wodą i dolać do niej kilka kropel dedykowanego aromatu. Świetnie sprawdzają się zapachy takie jak: eukaliptus lub mięta japońska, ale wybór jest bardzo szeroki i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na zakończenie senasu należy polać chochlą rozgrzane kamienie w piecu. Dzięki temu w bardzo szybkim tempie wzrośnie wilgotność powietrza, a co za tym idzie, także odczuwalna temperatura. Mocne uderzenie ciepła, wilgotności powietrza i aromatów to dla organizmu idealne zakończenie relaksującego seansu w saunie fińskiej.

 

 

 

SAUNA FIŃSKA PEŁNĄ PARĄ

Wilgotność powietrza, która pojawia się na zakończenie wizyty w saunie suchej, nie każdemu wystarcza. Jeżeli należycie do tej grupy saunowiczów, którzy wolą odczuwać większą wilgotność podczas całego pobytu w strefie relaksu, idealnym rozwiązaniem dla Was będzie wybór pieca combi. Dwufunkcyjne urządzenie wyglądem przypomina tradycyjny piec do sauny, z tą różnicą, że posiada dobudowany generator pary. Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymujemy dwa rodzaje sauny w jednej: suchą – z której można korzystać, uruchamiając tylko piec, oraz combi, włączając dodatkowo parownik.

Korzystając z parownika, można osiągnąć maksymalną temperaturę 65 stopni Celsjusza oraz wilgotność sięgającą nawet 80 procent. Daje to możliwość korzystania z aromaterapii podczas całego seansu, a nie tylko na jego zakończenie.

Generator pary jest wyposażony w specjalny kamień, do którego wlewa się aromat. Dzięki temu, pod wpływem ciepła i wilgoci, wybrany zapach otacza nas w domowym spa przez cały czas.

 

 

REGENERACJA DZIĘKI PODCZERWIENI

Oprócz sauny fińskiej znanym i lubianym rozwiązaniem są kabiny podczerwieni, czyli infrared. Ich zalety to bez wątpienia wpływ na regenerację mięśni oraz pozytywne działanie na kości i stawy. W zależności od preferencji, można zamontować promienniki ceramiczne, magnezowe lub kwarcowe. Ich ilość zależy od wielkości sauny, jednak najczęściej jest to pięć sztuk. Korzystając z kabiny infrared, można osiągnąć temperaturę 65 stopni Celsjusza.

Wiele osób lubi i saunę fińską, i kabinę infrared. Nie trzeba jednak budować dwóch saun, żeby móc korzystać z dobrodziejstw promienników. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montowanie promienników podczerwieni, jako dodatkowego wyposażenia w tradycyjnej saunie fińskiej. Wówczas, wybierając odpowiednie ustawienia na sterowniku, decydujemy, czy chcemy korzystać z sauny, czy z promienników. Wystarczy zamontowanie trzech promienników, aby uzyskać korzyści, jakie daje kabina infrared.

 

 

TRZY SAUNY W JEDNYM

Zaletą saun fińskich projektowanych na wymiar, oprócz możliwości zaadaptowania dowolnej przestrzeni, na przykład w skosach, jest możliwość idealnego dopasowania do potrzeb inwestora. Budując jedną, idealnie skrojoną saunę, można korzystać z trzech. Wystarczy zamontować w niej piec dwufunkcyjny z parownikiem oraz dobrać odpowiednie promienniki, żeby cieszyć się z odmiany fińskiej, mokrej oraz kabiny infrared.

 

www.saunawis.pl