Dom

Remont

Format ma znaczenie!

Tekst Małgorzata Bąblewska • Zdjęcia Paradyż

2013-10-14
Format ma znaczenie!

Wybierając płytki ceramiczne, najczęściej w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich wzór i design. Potem myślimy o ich przeznaczeniu i odpowiednio dobranych parametrach technicznych. Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, iż ogromne znaczenie przy wyborze płytek ma ich format. To dzięki niemu możemy oryginalnie zaaranżować wnętrze, optycznie je powiększyć lub podkreślić jego atuty.

 

Małe…
Nasz wybór formatów rozpocząć możemy już od naprawdę niewielkich płytek 10x10 cm. Niewątpliwym atutem takich płytek jest oczywiście ich bogactwo – w kolekcjach znaleźć możemy wiele kolorów, struktur i dekoracji. Każde z tych małych dzieł sztuki możemy ze sobą łączyć, tworząc na ścianie obrazy – wyraziste, kolorowe albo spokojne, ożywione jedynie delikatną strukturą lub szklaną dekoracją. Niepodważalna korzyść wynikająca z zastosowania płytek o tak małym formacie to ich niepowtarzalny wygląd, przypominający mozaikę, ale o nieco większych elementach. Płytki o małych formatach pasują w zasadzie do każdego pomieszczenia. Można stworzyć z nich przepiękne aranżacje nie tylko w łazienkach, salonach, kuchniach, ale także wnętrzach bardziej komercyjnych. Dzięki bogactwu kolorów otwierają duże możliwości dla projektantów, dając sposobność na stworzenie ciekawych wzorów geometrycznych, prostych monochromatycznych wnętrz, ale także zastosować je do niestandardowej dekoracji.

 

Większe…
Dla tych, którzy wolą nieco bardziej tradycyjne podejście, dostępne sąpłytki ceramiczne w większych, standardowych formatach: 25x40, 35x40, 20x60, czy 30x60. Tego typu formaty świetnie wyglądają na ścianie czy też podłodze, zwłaszcza uzupełnione odpowiednio dobranymi dekoracjami. Zazwyczaj nie jest podawane tutaj konkretne miejsce przeznaczenia płytek. Kolekcje łazienkowe zazwyczaj tworzą odpowiednio dobrane zestawy płytek ściennych i podłogowych. Uniwersalne, łatwe do aranżacji formaty i wzory znaleźć można w kolekcjach większości dostępnych na rynku marek.
Zaletą standardowych formatów jest to, że łatwo można dobrać do nich dekoracje, nawet z innych kolekcji. Poza tym standardem staje się teraz tworzenie kolekcji modularnych, w których dany wzór płytki dostępny jest w kilku formatach, które można ze sobą swobodnie łączyć. W ten sposób, przy użyciu jednej kolekcji tworzyć można ciekawe i zróżnicowane pod względem formatów i typów powierzchni płaszczyzny. Jest to łatwy sposób na przełamanie jednorodnego wzoru podłogi lub ściany.

 

W ofercie dostępne są również tzw. wielkoformatowe płytki ceramiczne, na które decyduje się coraz więcej klientów. Najczęściej wśród tej grupy można spotkać płytki podłogowe, przy czym coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie tej grupy płytek na łączenie ze sobą powierzchni ściennej z podłogową.

 

Największe! 
W ofercie dostępne są również tzw. wielkoformatowe płytki ceramiczne, na które decyduje się coraz więcej klientów. Najczęściej wśród tej grupy można spotkać płytki podłogowe, przy czym coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie tej grupy płytek na łączenie ze sobą powierzchni ściennej z podłogową. Zabieg ten jest zrozumiały, ponieważ kolekcje te zazwyczaj oprócz dużego formatu posiadają wiele elementów dekoracyjnych, takich jak listwy, mozaika czy cokoły oraz różne powierzchnie: matową, polerowaną czy strukturalną. Taka różnorodność elementów i powierzchni umożliwia przełamanie monotonii całości i nadanie charakteru wnętrzom. Jedną z wielu zalet płytek wielkoformatowych jest ich wykorzystanie w salonach oraz dużych powierzchniach, gdzie zazwyczaj płytka musi posiadać znakomite parametry techniczne. Świetnie sprawdzą się również przy każdej dużej inwestycji. Obecnie oferta płytek ceramicznych jest naprawdę różnorodna. Klienci mogą wybierać wg własnych upodobań. Do dyspozycji jest wiele formatów, kolorów i typów powierzchni. Dają one duże pole do popisu – zarówno w kwestii np. optycznego powiększenia wnętrza (przede wszystkim płytki wielkoformatowe), w aspekcie dekoracyjnym (małe płytki ceramiczne, np. 10x10), ale również zaakcentowania własnego stylu.