Dom

Projekty

Funkcjonalne dzieła sztuki

Tekst Karolina Miszczuk

2015-02-03
Funkcjonalne dzieła sztuki

Łatwym sposobem na zmianę wyglądu szafek w salonie, kuchni czy sypialni jest wymiana jednego niewielkiego detalu, dzięki czemu mebel nabiera całkiem nowego wyglądu. Uchwyty i gałki stanowią niezwykły element, który może zostać dobrany indywidualnie pod każdego klienta, uwzględniając styl mebli i gust konsumenta.

W zależności od wyglądu szafek, mamy do wyboru różne rodzaje uchwytów. Dobór odpowiedniego zależy od stylu, koloru i wykonania danego mebla, a także od miejsca jego przeznaczenia. Białe laminowane szafki o nowoczesnym designie idealnie będą się komponować z zaszufladowymi profilami aluminiowymi w połyskujących kolorach. Ogrodowa szafka na przybory do grilla, wykonana z ciemnego drewna, fantastycznie zaprezentuje się z klasycznym stalowym uchwytem w kolorze srebra. Należy pamiętać także o meblach w stylu retro. Meble z lakierowanego drewna nabiorą niezwykłego wyglądu po dobraniu do nich chwytów metalowych w kolorze antycznego mosiądzu lub starego srebra, dzięki czemu będą idealnie pasować zarówno do pomieszczeń kuchennych, jak i do gabinetów. Cała gama różnorodnych uchwytów powoduje, że każdy może znaleźć coś w swoim guście.


Uchwyty meblowe są obecnie wykonywane z niemal każdego rodzaju materiału. Wśród nich wyróżnić można wspomniane profile aluminiowe. Prezentują się nadzwyczaj pięknie w otoczeniu ciemnego drewna, na przykład mahoniu, a także na płycie meblowej lakierowanej na wysoki połysk. Popularne są także uchwyty aluminiowe montowane od tyłu frontu lub produkcyjnie montowane bezpośrednio we front meblowy. W zależności od potrzeb klienta profile aluminiowe można indywidualnie dopasować pod względem długości i sposobu frezowania, który decyduje o ich kształcie. Uchwyty te mają zwykle lekką formę i subtelnie podkreślają linie mebli zarówno łazienkowych, pokojowych jak i kuchennych.


Inny surowiec, z którego wykonuje się uchwyty to znal, który pozwala projektantom akcesoriów meblowych na tworzenie wyszukanych kształtów oraz stylistycznie bardziej złożonych form. Należy wspomnieć także o stalowych relingach meblowych, które od wielu lat wpasowują się w wystrój kuchni nowoczesnej lub kuchni w stylu retro. Dodatkowo dostępne są również uchwyty drewniane, których kolor można dobrać dokładnie pod kolor mebli. Nadal bardzo popularne są uchwyty dekorowane wszelkiego rodzaju motywami roślinnymi lub nawiązującymi do elementów architektury. Spotyka się uchwyty dekorowane bursztynami oraz kryształami. Uchwyty te wyróżniają się delikatnością i oryginalnością, dzięki czemu mebel, do którego je zamontujemy, stanie się prawdziwym dziełem sztuki.


Kolorystyka uchwytów jest wszechstronna w zależności od stylistyki mebli. Poczynając od chromu, chromu satynowego, niklu satynowego aż do niklu szczotkowanego imitującego kolor inox, który jest bardzo popularny w kuchniach.
Do mebli w stylu retro bardziej odpowiednimi kolorami będą postarzone kolory srebra lub złota, a także wszelkiego rodzaju pokrycia patyną. Występują także uchwyty malowane, które mogą być wykonane we wszystkich kolorach tęczy. Oczywistym jest, że w zależności od gustu klientów można dobrać również inne kolory zarówno błyszczące jak i matowe. Uchwyty mają nieskończenie wiele rozwiązań i możliwości wykonania, dlatego też każdy klient może znaleźć idealny uchwyt dla siebie.