Dom

Remont

Gdy podłoga skrzypi…

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-06-10
Gdy podłoga skrzypi…

Chociaż drewniana podłoga jest uważana za piękno samo w sobie, a odrobina skrzypienia dodaje jej uroku, niektórzy toczą walkę z frustrującym piszczeniem. Wiele osób odczuwa dyskomfort, jeśli codzienne zmuszona jest przemieszczać się po domu, w którym skrzypi parkiet. Uporczywe skrzypienie i nieprzyjemne odgłosy niekiedy wprowadzają mieszkańców w stan irytacji. W artykule podpowiadamy, co może być przyczyną wadliwej posadzki i jak wyeliminować ten uciążliwy problem. Chodząc po podłodze, chcąc nie chcąc, naciskamy na deski w różnych miejscach. Deski są materiałem, który nie jest wystarczająco elastyczny i miękki, więc muszą się wyginać, w efekcie czego doznają „ruchów”, inaczej mówiąc, pracują. Podczas delikatnych drgań elementy posadzki mogą się o siebie ocierać, co powoduje nieprzyjemny odgłos skrzypienia. Oczywiście taki stan jest zrozumiały, jednak tuż po montażu podłogi nie skrzypią. W czym tkwi haczyk? Odpowiedź jest prosta - drewno jest materiałem higroskopijnym, który powoduje reakcję wilgoci z otoczeniem. Zmiany wilgotności powietrza i otoczenia wpływają na położenie desek względem siebie. Drewno wraz ze wzrostem wskaźnika poziomu wilgotności pęcznieje. W chwili, kiedy wskaźnik poziomu wilgotności drewna spada, następuje obkurczenie. Drewno w pewien sposób ulega deformacjom, ponieważ nie zawsze jest tak, że zmiany objętości zawilgocenia występują w tych samych kierunkach. Specjaliści podpowiadają, iż pojedyncze deski z biegiem lat mogą się trochę zwiększyć, co powoduje nieprzyjemne skrzypienie podłogi. W takich przypadkach dość często powstają szpary miedzy elementami powierzchni posadzki.

 


Taka sytuacja może wystąpić z wieloma rodzajami drewna, podłogi drewnianej lub drewnopodobnej jak np. panele. Nie jest to ściśle związane z rodzajem podłoża, na którym zamontowana jest podłoga. Nie jest to również problem bez rozwiązania. Dysponując odpowiednim sprzętem i posługując się kilkoma praktycznymi wskazówkami, można ten uciążliwy odgłos wyeliminować. Skrzypienie jest spowodowane ocieraniem się o siebie elementów z drewna. W przypadku posadzki i podłoża, jednym z rozwiązań może być nasmarowanie łączeń elementów drewna. Innym działaniem zwalczającym piskliwe skrzypienie jest zastosowanie wkrętów lub gwoździ w celu usztywnienia podłogi. Bardzo często dzieje się tak, że to nie deski i nie parkiet, ale bezpośrednią przyczyną powstałej sytuacji jest wadliwa posadzka. Jednak tutaj również istnieją praktyczne sposoby na zaradzenie uciążliwym odgłosom. Jedynym warunkiem jest fakt, iż potrzebny jest tutaj dobry dostęp do podłogi od spodu. Nie lada trudność może sprawić wyszukanie źródła hałasu. Trzeba zatem skorzystać z pomocy drugiej osoby. Ktoś musi zacząć chodzić po podłodze, aby można było zlokalizować miejsce z wadliwymi elementami konstrukcji. Gdy to się już uda, należy wybrać najlepszą metodę zwalczenia problemu. Dobrze jest wiedzieć, na jakiego rodzaju podłoga znajduje się na legarach. Mogą to być płyty lub deski. Jeśli skrzypienie słyszane jest powyżej legarów, to trzeba podłogę po prostu przybić do podłoża.

 

 

Jeżeli jednak nieprzyjemne odgłosy słyszane są między nimi, to należy użyć metody blokowania/mostkowania. Jest to technika polegająca na przymocowaniu małego klocka drewna bezpośrednio do legarów i podłoża. Taki klocek może mieć wielkość około 2x2 cm. Należy go przymocować przy użyciu wkrętów i kleju. Zdaniem fachowców, jest to najlepsza metoda na skrzypienie zlokalizowane przy legarach. Innym, choć równie powszechnie stosowanym sposobem na zwalczanie skrzypienia podłóg są podkładki. Podkładki są cienkimi kawałkami drewna, umieszczanymi między legarami i podłogą. Jeżeli podłoga unosi się i opada, ocierając się o inny, to należy go przyblokować, wypełniając wolne przestrzenie. Trzeba w takim wypadku uważać, aby nie przesadzić i nie unieść podłogi. Ponadto w walce ze skrzypiącą podłogą używa się wkrętów. Wkręty umieszczone pod kątem mocują legar z podłogą. Wypełnienie klejem do drewna szczeliny pomiędzy legarem a podłożem powinno wzmocnić ich połączenie. Jak można zauważyć, na każdą niewygodną sytuację znajduje się całkiem sporo domowych sposobów. Zatem jeśli „pracująca” podłoga zakłóca Państwa zdrowy sen, zachęcam do zastosowania polecanych wskazówek.