Dom

Projekty

Innowacyjne systemy dzielenia pomieszczeń

Tekst Michał Nowicki • Zdjęcia www.laboratorio.pl www.raumplus.pl

2013-12-02
Innowacyjne systemy dzielenia pomieszczeń

Gdyby zapytać przypadkowo wybrane osoby jakie lubią wnętrza, większość odpowie, że przytulne. Tej pierwotnej potrzebie dobrego samopoczucia we własnym domu dajemy wyraz w powiedzeniach. Przysłowiowe – ciepło domowego ogniska – jest przecież synonimem poczucia bezpieczeństwa i intymności. Przyjazną atmosferę budują domownicy oraz sposób rozplanowania i urządzenia mieszkania. Tradycyjnie dom dzielony jest na różnego pomieszczania lub z całości wydzielana jest strefa prywatna, czyli sypialnia, łazienka i garderoba. Przedzielanie pomieszczeń nie oznacza w każdym przypadku konieczności stawiania murowanych ścian, które ograniczą przestrzeń. Alternatywą dla nich są systemy szklanych paneli z zamontowanymi przesuwnymi drzwiami, które oddzielają pomieszczenia, lecz ich względem siebie nie izolują.

 

Innowacyjne systemy udzielania pomieszczeń dają możliwość znalezienia rozwiązania, które idealnie pasować będzie do stylu życia domowników i charakteru wnętrza.

 

Sprawdzą się zatem do przegradzania części wspólnych mieszkania. W ten niekonwencjonalny sposób z powierzchni salonu wyodrębnić można kuchnię lub gabinet. System ten stanowi również efektowne zamknięcie znajdującej się w sypialni garderoby. Poza całkowicie przezroczystymi taflami stosowane są też lekko przydymione. A na szklanych powierzchniach mogą pojawić się wygrawerowane napisy lub dekoracyjne wzory. Wbrew pozorom szerokie pole wyboru dają aluminiowe profile ram. Począwszy od bardzo cienkich wykończonych anodą o różnym wybarwieniu, po szersze oklejone fornirem lub laminatem. Prześwitujące panele i drzwi wykluczają intymność, więc wszędzie tam, gdzie liczy się dyskrecja sprawdzają się wypełnienia ramy ze szkła barwionego lub matowego. Producenci proponują szeroką paletę kolorów zabarwienia, a poza tym na powierzchnię tafli naniesiony może zostać graficzny wzór dekoracyjny. Nieprzezroczyste panele i drzwi stosuje się np. między sypialnią a łazienką. Zabudować nimi można także dowolnej wielkości garderobę umiejscowioną w widocznym miejscu np. w przedpokoju. Jej nieprześwitujące drzwi dają komfort nie przejmowania się utrzymaniem wewnątrz idealnego porządku i chronią odzież przed kurzem.

 

Nowatorskim i szalenie oryginalnym sposobem na zamknięcie przestrzeni są drzwi w formie ruchomej ściany.

 

Dla zwolenników tradycyjnych tworzyw i rozwiązań przeznaczone są systemy drzwi i paneli bocznych wykonane z drewna. Ich powierzchnia pokrywana jest, harmonizującym ze stylem całego pomieszczenia, fornirem lub lakierem. Panele i drzwi mogą mieć gładką i jednolitą płaszczyznę, przez co wywołują skojarzenia Japonią. Bądź posiadać fakturę uzyskaną przez wprowadzenie dodatkowych dekoracyjnych podziałów, które nadają im wygląd przypominający elegancką boazerię. System świetnie izoluje od siebie pomieszczenia i wykorzystać go można np. do wydzielenia z dużego pokoju sypialni lub gabinetu. Dobrze też sprawdzi się w amfiladowym układzie pomieszczeń. Nowatorskim i szalenie oryginalnym sposobem na zamknięcie przestrzeni są drzwi w formie ruchomej ściany. Właściwie trudno to rozwiązanie nazwać drzwiami, bo brak tu: klamek, widocznych zawiasów i ościeżnicy. A grubość ruchomego skrzydła bardziej przypomina ścianę i wynosi od 5-10 cm. Jego wewnętrzna konstrukcja wykonana jest z wytrzymałej aluminiowej ramy, a na powierzchni zewnętrznej stosuje się płytę kartonowo - gipsową lub drewnianą. Skrzydło dostarczane jest surowe z powierzchnią przygotowaną do indywidualnego wykończenia w domu. Pokryć je można: tapetą, lustrem, farbą tynkiem lub sztukaterią. Tak szerokie możliwości wykończenia pozwalają nadać drzwiom fakturę identyczną do zastosowanej na ścianie. W ten sposób zamknięte skrzydło staje się praktycznie niewidoczne. Indywidualnie dobierany jest również jego wymiar. Najbardziej spektakularny efekt dają drzwi sięgające od podłogi po sam sufit. Brak górnego nadproża jest modnym rozwiązaniem, które optycznie zwiększa wysokość pomieszczenia.

 

Gdyby zapytać przypadkowo wybrane osoby jakie lubią wnętrza, większość odpowie, że przytulne.

 

Drzwi w systemie ruchomej ściany montowane są na tzw. pivocie. Jest to wychodzący z podłogi i sufitu zawias, który może być umiejscowiony nawet w 1/3 szerokości drzwi. Ponieważ oś obrotu jest przesunięta, skrzydło otwiera się obu kierunkach - do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Nowoczesne technologie nie ominęły i drzwi klasycznych. W ich przypadku również możliwe jest uzyskanie neutralnego efektu i maksymalnego zintegrowania ze ścianą. Sprzyja temu użycie zawiasu typu pivot oraz ukrycie ościeżnicy w ścianie. Do wypełnienia aluminiowej ramy drzwi używane jest różnego rodzaju hartowane szkło lub drewniana płyta pokryta lakierem, fornirem lub grafiką. W ciasnych pomieszczeniach, w których brakuje przestrzeni dla drzwi wahadłowe, doskonale sprawdzają się drzwi suwane, które chowają się do kasety w ścianie. Tu również dostępne są modele przeszkolone jak i pełne. Droższe wersje są wyposażone w zamontowany w ścianie silnik i otwierają się po naciśnięciu przycisku na ścianie. Innowacyjne systemy udzielania pomieszczeń dają możliwość znalezienia rozwiązania, które idealnie pasować będzie do stylu życia domowników i charakteru wnętrza.