Dom

Instalacje

Instalacje podtynkowe

Tekst Anna Pawlak

2014-10-21
Instalacje podtynkowe

W nowoczesnej łazience nie ma miejsca na wystające ze ścian rury czy widoczne dla użytkowników podłączenia i zawory. Nieestetyczne elementy instalacji hydraulicznej możemy skutecznie ukryć dzięki systemom podtynkowym, które są rozwiązaniem równie modnym, co funkcjonalnym.

 

Jak to działa?

 

Czasy ukrywania wystających z łazienkowych ścian rurek doprowadzających wodę czy podłączeń baterii pod wymyślnymi konstrukcjami z płyt karton-gipsowych i płytek mamy już szczęśliwie za sobą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w dziedzinie wyposażenia łazienek, wszystkie nieestetyczne elementy instalacji hydraulicznych możemy w prosty sposób ukryć w ścianie. Podtynkowe baterie umywalkowe, natryskowe i wannowe pozwalają na zaprojektowanie wnętrza, w którym widoczne jest tylko to, na czym nam zależy – eleganckie wylewki, pokrętła i uchwyty do regulacji strumienia wody czy słuchawki natryskowe i deszczownie.

Baterie podtynkowe montować można zarówno w kabinie natryskowej, jak i przy wannie. Każda składa się z elementu podtynkowego, który umieszcza się w specjalnie przygotowanej wnęce w ścianie oraz ozdobnego elementu maskującego – natynkowego, instalowanego na wykończonej płytkami lub farbą powierzchni ściany. Do baterii podłączyć możemy wybrane elementy natrysku – wylewkę, słuchawkę, deszczownię czy dysze natryskowe. Umożliwia to stworzenie przestrzeni kąpielowej dostosowanej do oczekiwań jej użytkowników oraz dostępnej przestrzeni.

 

 

Od prostej baterii po rozbudowany panel natryskowy

 

Łazienkowe systemy podtynkowe dostępne są w kilku wariantach, dzięki temu każdy z łatwością znajdzie rozwiązanie idealne dla niego. Pod natryskiem doskonale sprawdzą się klasyczne, najprostsze konstrukcyjni baterie bez przełącznika natrysku. Pozwalają one na podłączenie jednego elementu instalacji, np. zestawu natryskowego lub deszczowni. To proste rozwiązanie sprawi, że nawet niewielka kabina stanie się wygodną i elegancką przestrzenią natryskową. Świetnie sprawdzi się też w łazienkach gościnnych i dodatkowych, których użytkownikom zależy na szybkiej, codziennej kąpieli w komfortowych warunkach.

Bardziej funkcjonalnie rozbudowane są baterie wyposażone w przełącznik natrysku, które doskonale sprawdzą się przy wannie. Przełącznik umożliwia bowiem podłączenie do baterii dwóch elementów, np. wylewki wannowej i słuchawki prysznicowej lub górnej głowicy natryskowej. To dobre rozwiązanie do łazienek wyposażonych wyłącznie w wannę. Dzięki niemu możemy w wolnych chwilach cieszyć się relaksującą kąpielą, jak i wziąć szybki prysznic przed wyjściem do pracy.

Na rynku dostępne są też podtynkowe baterie, umożliwiające połączenie w jednym urządzeniu nawet trzech elementów natrysku. Rozbudowana instalacja hydrauliczna ukryta w ścianie pozwala na podłączenie jednocześnie górnej głowicy, słuchawki natryskowej i dysz do hydromasażu. Regulacja natężenia strumienia wody, jego temperatury i przełączanie ujścia odbywa się za pomocą wygodnych i eleganckich pokręteł zamontowanych na powierzchni ściany. Każdy element natrysku wybierać można osobno, kierując się gustem i indywidualnymi potrzebami. Można jednak zdecydować się na zakup gotowego, podtynkowego panelu natryskowego, który łączy w sobie wszystkie, dopasowane stylistycznie elementy w jednym urządzeniu. To kompleksowe rozwiązanie zyskuje na popularności, gdyż pozwala na stworzenie w domowej łazience funkcjonalnego salonu kąpielowego.

 

O czym warto pamiętać

 

Podczas montażu systemów podtynkowych należy pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym korzystanie z natrysku będzie wygodne i pozwoli cieszyć się jego pełną funkcjonalnością. Przede wszystkim sama bateria zamontowana musi być na odpowiedniej wysokości, co ułatwi sięganie do dźwigni i pokręteł regulacji strumienia wody w trakcie kąpieli. W przypadku baterii natryskowych przyjmuje się, że jest to ok. 110 cm od dna brodzika lub podłoża, zaś dla baterii wannowej idealna wysokość montażu wynosi ok. 20 cm od rantu wanny. Elementy podtynkowej instalacji wymagają przygotowania w ścianie wnęki o głębokości od 6 do 12 cm (w zależności od wybranego modelu), w której znajdzie się ujście rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę, do których przymocowana jest bateria.

Pozostałe elementy natrysku, jak wylewki, słuchawki czy dysze do hydromasażu mocuje się do wykończonych ścian, a w niektórych wypadkach do sufitu (np. deszczownie). Ich rozmieszczenie dostosować można do potrzeb użytkowników, mając na uwadze wysokość montażu. Głowice natryskowe instaluje się zazwyczaj na wysokości ok. 170 – 180 cm nad brodzikiem. Osoby wysokie mogą rozważyć podniesienie tych elementów lub zamontowanie ich w suficie, co zagwarantuje komfort kąpieli. Można przyjąć zasadę, że wylewka do głowicy natryskowej zainstalowana powinna być na wysokości ok. 10 - 15 cm ponad głową najwyższego użytkownika. Jeśli natrysk wyposażony ma być w słuchawkę, konieczne jest zamontowanie zestawu natryskowego z przyłączem kątowym, które doprowadza wodę do węża. Na rynku dostępne są zintegrowane produkty typu „2 w 1”, łączące przyłącze z uchwytem na słuchawkę i ułatwiające montaż. Miejsce montażu wylewki czy dyszy do hydromasażu dostosować należy do położenia baterii i indywidualnych potrzeb. Zawsze dobrze jest „przymierzyć” rozmieszczenie poszczególnych elementy natrysku, stając w brodziku i sprawdzając ich dopasowanie do wzrostu użytkowników.

 

 

Moda i funkcjonalność

 

Podstawową zaletą instalacji podtynkowych jest oczywiście ich estetyka. Wybierając baterie łazienkowe i panele natryskowe, nie chcemy, by ich efektowny wygląd psuły rurki i podłączenia, więc ukrycie ich w ścianie jest idealnym rozwiązaniem. Osiągany w ten sposób efekt sprawia wrażenie, jakby wylewki i głowice natryskowe stanowiły integralną część pomieszczenia, subtelnie odcinając się od powierzchni ściany. Nie dziwi więc fakt, że rozwiązanie to stanowi obecnie jeden z najmodniejszych trendów w dziedzinie aranżacji łazienek.

Nie do przecenienia jest też ich funkcjonalność i wygoda korzystania. Poszczególne elementy natrysku można dowolnie łączyć i rozmieścić w sposób najlepiej odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom. Instalacje podtynkowe ułatwiają też utrzymanie baterii i całej łazienki w czystości. Mniejsza ilość wystających na zewnątrz elementów sprawia, że ich mycie zajmuje mniej czasu, a brud i osad z wody i kamienia nie osadza się w trudnych do czyszczenia zakamarkach podłączeń i zaworów. Innowacyjność tego rozwiązania docenią z pewnością osoby, które piękny wygląd wyposażenia łazienki cenią sobie na równi z jego funkcjonalnością.