Dom

Projekty

Inteligentny system alarmowy

Tekst Agnieszka Pitrus

2013-05-16
Inteligentny system alarmowy

Nowoczesny i zaawansowany system alarmowy oferuje dużo więcej korzyści niż tylko zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Odpowiednio skonfigurowany, z powodzeniem może zadbać także o podniesienie komfortu codziennego życia domowników, oferując rozwiązania „inteligentnego domu”.


Funkcjonalność „inteligentnego domu” polega na połączeniu sterowania odrębnymi dotąd instalacjami, uzyskując w efekcie poprawę komfortu oraz realne oszczędności zużycia energii. System inteligentny może obejmować np. instalacje oświetleniowe – wewnątrz i na zewnątrz, sterowanie roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją czy nawet podlewaniem przydomowej zieleni. Bardzo istotna jest wysokiej jakości centrala, która  dobrze sprawdzi się w roli serca takiego systemu, pozwalając na łatwe i wygodne zarządzanie całą instalacją inteligentną.

Rozbudowany system automatyki domowej wymaga centrum sterowania. Przykładowo w centrali Integra rolę tę z powodzeniem pełnić mogą manipulatory sensoryczne INT-KSG. W stosunku do tradycyjnych manipulatorów spotykanych w systemach alarmowych, wyróżniają się one już na pierwszy rzut oka niebanalną stylistyką. Swoim designem nawiązują do najnowszych trendów wzorniczych wykorzystywanych w projektowaniu smartfonów i tabletów. Duża, pozbawiona zbędnych elementów płyta czołowa manipulatora z dyskretną ramką oraz spory, jasny wyświetlacz tworzą całość harmonijnie komponującą się z wystrojem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jednak zalety manipulatora to nie tylko atrakcyjny wygląd urządzenia. Oferuje on również szereg rozwiązań mających na celu ułatwienie codziennej obsługi systemu.


 Nowością wprowadzoną w tej konstrukcji jest system menu szybkiego dostępu, w którym mogą znajdować się grupy funkcji sterujących pracą całego systemu inteligentnego. Za pomocą pojedynczego polecenia realizować można nawet złożone funkcje, na przykład całe scenariusze dopasowane do konkretnych potrzeb użytkownika.Przykładowo, scenariusz „seans filmowy” może wyłączyć główne oświetlenie, załączyć delikatne oświetlenie boczne, opuścić rolety i wysunąć ekran do projekcji filmowej. To wszystko możliwe jest dzięki funkcjonalności makropoleceń, ułatwiających automatyzację szeregu powtarzających się czynności.

Zaawansowane centrale, oprócz bogatej funkcjonalności pozwalającej na realizację nawet bardzo śmiałych pomysłów w zakresie automatyki domowej, charakteryzują się również bardzo rozbudowanymi funkcjami komunikacyjnymi. Moduły komunikacyjne udostępniają dodatkowemożliwości, podnosząc jeszcze bardziej walory funkcjonalne całego systemu. Doskonałym przykładem może być ETHM-1 – moduł komunikacji TCP/IP, który umożliwia na połączenie centrali Integra z siecią Internet. Dzięki ETHM-1, użytkownicy takiego  systemu inteligentnego uzyskują możliwość zdalnego sterowania systemem, gdziekolwiek się znajdują – pod warunkiem posiadania dostępu do Internetu.


Możliwości komunikacyjne tak rozbudowanej centrali doskonale wykorzystuje aplikacja MobileKPD2 PRO. Ta atrakcyjna wizualnie aplikacja przeznaczona jest do instalowania na smartfonach i tabletach wykorzystujących system operacyjny Android. Zamienia ona mobilne urządzenie w zaawansowany manipulator o funkcjonalności zbliżonej do INT-KSG, pozwalając na zdalne sterowanie systemem alarmowym i urządzeniami automatyki. Obsługa systemu za pomocą MobileKPD2 PRO jest równie prosta i intuicyjna. Dotykowy interfejs pozwala na użycie menu szybkiego dostępu zawierającego indywidualnie dopasowane zestawy poleceń. Podobnie jak w przypadku manipulatora INT-KSG podłączonego bezpośrednio do centrali, istnieje możliwość szybkiego uruchamiania „scenariuszy” - sekwencji poleceń dopasowanych do konkretnych sytuacji. Z tego właśnie powodu, aplikacja MobileKPD2 PRO jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych użytkowników, którzy cenią sobie korzyści nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań. Ze względu na możliwość wykorzystania dowolnego sposobu połączenia smartfonu z Internetem, czy to za pomocą sieci WiFi czy też z użyciem transmisji danych 3G/GPRS, możliwy jest dostęp do systemu praktycznie z każdego miejsca na świecie.

 

Jeżeli jednak potrzebna jest jedynie podstawowa funkcjonalność zdalnej obsługi systemu alarmowego, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z aplikacji MobileKPD2. Oferuje ona praktycznie te same funkcje co tradycyjny manipulator centrali Integra, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w realizacji zdalnej, podstawowej obsługi systemu. Aplikacja MobileKPD2 dostępna jest dla platform Android oraz iOS, dzięki czemu może zostać zainstalowana na praktycznie dowolnych, kompatybilnych z nią urządzeniach przenośnych. Istnieje również wersja aplikacji Java, którą można zainstalować na mniej popularnych urządzeniach, na przykład opartych o system Samsung BadaOS.

Brak chęci udziału w smartfonowej rewolucji przez użytkownika systemu nie oznacza braku możliwości skorzystania z wygody zdalnego sterowania systemem alarmowym. Aplikacja MobileKPD dostępna dla większości telefonów obsługujących środowisko JAVA ME  pozwala z powodzeniem realizować podstawową obsługę za pomocą tradycyjnej klawiatury i wyświetlacza telefonu. Oczywiście obsługa systemu w ten sposób nie jest tak wygodna jak przy wykorzystaniu nowszych urządzeń, niemniej jednakrozwiązanie to również cieszy się popularnością.

Jeszcze innym sposobem zdalnego sterowania opisywanym systemem alarmowym wyposażonym w moduł komunikacyjny ETHM-1 jest skorzystanie z wirtualnego manipulatora dostępnego za pomocą przeglądarki internetowej. W ten sposób istnieje możliwość zdalnej obsługi bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.  Nawet korzystając w razie konieczności z komputera w kafejce internetowej czy publicznej bibliotece. Warto przy tym podkreślić wysoki poziom zabezpieczenia przed atakami z zewnątrz. Projektując moduł zdalnego dostępu przez Internet, producent centrali bardzo poważnie potraktował sprawy bezpieczeństwa. Dlatego właśnie moduł ETHM-1 został wyposażony w szereg mechanizmów obronnych, od szyfrowania transmisji 192-bitowym kluczem, po blokady ataków siłowych.

Olbrzymie zainteresowanie możliwościami zdalnego sterowania systemem alarmowym skłoniły producenta do stworzenia kolejnej aplikacji mobilnej, przeznaczonej do zdalnej obsługi prostego modułu alarmowego Micra wyposażonego w komunikator GSM. Aplikacja Micra Control przeznaczona jest dla urządzeń wykorzystujących system Android wyposażonych w moduł komunikacji GSM/3G. Pozwala ona za pomocą pojedynczych poleceń realizować podstawową obsługę systemu alarmowego opartego o moduł Micra. W tym przypadku komunikacja pomiędzy aplikacją i modułem alarmowym odbywa się za pomocą SMS, jednak bez konieczności zapamiętania treści poleceń sterujących pracą modułu. Oprócz samego sterowania, aplikacja Micra Control oferuje możliwość sprawdzenia stanu systemu w dowolnym momencie, prezentując informację na ekranie telefonu lub tabletu.

Możliwość interaktywnego sterowania systemem alarmowym za pomocą nowoczesnych manipulatorów, tabletów czy smartfonów staje się coraz bardziej popularna. Dlatego producenci tych urządzeń wkładają wiele wysiłku w dynamiczny rozwój rozwiązań, których celem jest ułatwienie codziennej obsługi systemów, zarówno lokalnie, jak i zdalnie, oraz uczynienie jej bardziej przyjemną.