Dom

Eksploatacja i naprawa

Inteligentny dom

Tekst ARTUR MET • Zdjęcia APA SP. Z O.O.

2012-10-24
Inteligentny dom
Technologia pomaga nam w każdej dziedzinie życia. Ostatnio coraz powszechniejsze stają się inteligentne instalacje w domu. Rozwiązanie takie powszechnie nazywane jest systemem inteligentnego domu. Niniejszy artykuł przedstawi przykładową realizację systemu inteligentnego budynku w jednym z warszawskich domów.Solidna podstawa

Do budowy domu zostały użyte prefabrykowane elementy. Wszystkie ściany budynku zostały wykonane w fabryce i przywiezione na miejsce budowy. Umożliwiło to nie tylko wzniesienie trójkondygnacyjnego domu w zaledwie 3 miesiące, ale również uczynienie go bardzo ekologicznym. Do konstrukcji ścian użyte zostały przede wszystkim materiały naturalne. Tym samym uzyskano bardzo niską przenikalność cieplną.

Ściany to nie wszystko

Ekologiczne ściany i ładna bryła budynku to nie wszystko, czego oczekiwał klient. Nowoczesny budynek, podobnie jak nowoczesny samochód, jest naszpikowany elektroniką. W domu zostało zainstalowane oświetlenie LED, cyfrowe kamery IP, wewnętrzne interkomy oparte o wideotelefony pracujące w technologii VoIP oraz modem GSM wysyłający wiadomości SMS do właściciela domu. Nad wszystkim pieczę sprawuje system inteligentnego domu Vision BMS.Technologia VoIP w inteligentnym domu

Dla klienta bardzo istotną funkcją było połączenie inteligentnej instalacji z wideodomofonami. Taka integracja jest możliwa dzięki cyfrowej technologii przesyłania sygnału VoIP, pozwalającej na zbudowanie całej sieci takich urządzeń w budynku. Technologia zapewnia przesyłanie dźwięku i obrazu na żywo w obrębie budynku, łącząc dowolne urządzenia, które ją wykorzystują.Dzięki fuzji systemu głównego z urządzeniami pracującymi w technologii VoIP zintegrowano system wideodomofonu z systemem monitoringu, systemem alarmowym oraz oświetleniem budynku. System inteligentnego domu tworzy centralę telefoniczną wraz z automatyczną sekretarką, udostępniając wiele ciekawych funkcji.

Wideodomofon w telefonie komórkowym

Najbardziej oczywistą korzyścią wynikającą z takiego połączenia jest możliwość odbierania domofonu gdziekolwiek się znajdujemy. Domofon możemy odebrać nie tylko ze wszystkich aparatów telefonicznych pracujących w technologii VoIP, ale również z panelu dotykowego lub używając telewizora (jednocześnie leżąc w łóżku lub w wannie).
Dalsze możliwości przynoszą urządzenia mobilne. Właściciel domu może odebrać połączenie domofonowe w każdej chwili, wykorzystując własny telefon komórkowy - niezależnie od tego czy znajduje się w budynku, czy przebywa poza nim.
Dzięki takiej konfiguracji system może również rejestrować osoby, które chciały odwiedzić właścicieli podczas ich nieobecności. Po powrocie może zostać odtworzony zachowany automatycznie przez system materiał wideo.
Niższe koszty utrzymania domu
Inteligentna instalacja przede wszystkim może regulować temperaturę poszczególnych pomieszczeń w zależności od pory dnia oraz obecności w nich osób. Obniżenie temperatury zaledwie o 3°C pozwala zaoszczędzić około 10% energii potrzebnej na ogrzewanie.
Bardzo istotnym elementem jest również prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Dobrze przewietrzone pomieszczenie poprawia samopoczucie osób w nim przebywających. Samo wietrzenie jest natomiast operacją bardzo kosztowną, zwłaszcza w okresie zimowym. Inteligentny dom przy współpracy z systemem wentylacji wietrzy pomieszczenia w najbardziej korzystnym pod względem energetycznym momencie.
Oszczędności przynosi również zoptymalizowana praca rolet okiennych. Zamknięcie ich w nocy pozwala zaoszczędzić nawet 5% energii potrzebnej na ogrzanie budynku. Kolejne korzyści przynosi właściwe sterowanie nimi w ciągu dnia.
Dzięki systemowi inteligentnego budynku zachowanie powyższych urządzeń automatycznie dopasowuje się do warunków pogodowych, pory zachodu słońca oraz obecności mieszkańców domu.

Oszczędzaj świadomie

Inteligentna instalacja na bieżąco pobiera informacje z liczników energii. Analiza zebranych danych odpowie na pytanie, w jaki sposób można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków oraz dowiedzieć się, co tak naprawdę zużywa najwięcej energii, a tym samym „zjada” dużo pieniędzy.Inteligentny budynek nie tylko zoptymalizuje zużycie mediów, ale również nauczy mieszkańców domu, w jaki sposób i na czym warto oszczędzać. Wiele oszczędności można uzyskać po prostu zmieniając swoje przyzwyczajenia.

Nowe spojrzenie na komfort

Nic nie działa na nas bardziej kojąco niż przyjemna i ciepła atmosfera w domu. Atmosfera, która pasuje do naszego nastroju w danej chwili, pozwoli nam poczuć się przyjemnie i komfortowo. W warszawskim domu osiągnięto to dzięki oświetleniu LED o zmiennej barwie, które daje zupełnie nowe możliwości aranżacji oświetlenia domu. Dzięki możliwości płynnej regulacji koloru oraz natężenia światła wnętrza pomieszczeń mogą zmieniać się jak kameleon, idealnie wpasowując się w sytuację.
Bez inteligentnej instalacji niemożliwe byłoby szybkie i płynne dopasowanie koloru i barwy wielu punktów świetlnych, aby osiągnąć żądany efekt.

Podsumowanie

Rozwój systemów inteligentnego domu rozpoczął się w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku, natomiast dopiero ostatnie lata rozpowszechniły tego typu systemy. Jest to związane przede wszystkim z coraz niższą ceną inteligentnych instalacji, a obecność nowoczesnych technologii na każdym kroku naszego życia wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Po rozpowszechnieniu telewizorów, komputerów i telefonów komórkowych … przyszła kolej na inteligentne budynki.