Dom

Budowa

Inwestycja w dom

Tekst Marta Kulczycka • Zdjęcia www.domzagrosz.pl

2014-07-08
Inwestycja w dom

 

Inwestycja związana z budową domu to ważna decyzja wymagająca od inwestorów dokładnego przemyślenia i podjęcia wielu wyborów. Proces całości inwestycji rozpoczyna się już na etapie zakupu działki i jest związany z podjęciem wielu poważnych decyzji.
    Chcąc znaleźć tę jedyną i wymarzoną okolicę, w której będą spędzać wolne od zgiełku dnia codziennego chwile, inwestorzy często przemierzają niezliczone ilości kilometrów wokół miasta w jej poszukiwaniach i poświęcają temu zajęciu cały wolny czas. Nie można jednak podejmować decyzji o kupnie działki zbyt pochopnie, ponieważ wiąże się ona niejednokrotnie z wieloma ważnymi kwestiami, jak choćby z zaciągnięciem kredytu w banku na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Poszukując odpowiedniego miejsca, należałoby kierować się przede wszystkim odległością od centrum miasta, w miarę możliwości dobrym dojazdem do pracy, bliskością sklepów, szkół i usług, czy też możliwie spokojnym i cichym otoczeniem o dobrej ekspozycji w stosunku do kierunków świata. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na decyzję o kupnie. Podobnie jest w przypadku wyboru projektu domu, w którym przyszli lokatorzy chcieliby zamieszkać.  Zazwyczaj buduje się go na całe życie i również to, jaki dom wzniesiemy oraz jak będziemy mieszkać, powinno być dobrze przeanalizowane i przemyślane.

 


    Ostatnimi czasy zaobserwować można ogromne zmiany w budownictwie domów jednorodzinnych. W dzisiejszych czasach nie powstają już kilkupokoleniowe budynki o wielu kondygnacjach, które ciężko utrzymać, w których mieszkają dwa, trzy lub więcej pokoleń, a powierzchnie użytkowe znacznie przekraczają potrzeby domowników. Te tendencje już dawno przestały dominować w architekturze obiektów jednorodzinnych. Powodem zmian jest rozwój gospodarki kraju, większe możliwości finansowe i kredytowe Polaków oraz fakt, że każdy chciałby stawać się coraz bardziej samodzielny i niezależny. Mając na uwadze wszystkie te kwestie, zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego projektu domu, inwestorzy dobrze analizują swoje potrzeby i wymagania, jakie powinien spełniać dany projekt. Niezależnie od tego, czy jest to koncepcja indywidualna, czy też projekt typowy, wybierają oni taki, który będzie im odpowiadał nie tylko pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym.
    W dzisiejszych czasach zaobserwować można, że od okresu wielopokoleniowych budynków o powierzchniach użytkowych powyżej 400 m2, przez domy w stylu dworkowym o powierzchniach użytkowych ok. 300 m2, w budownictwie jednorodzinnym zmieniło się wiele. Większość inwestorów, szukając dla siebie wymarzonego projektu, zwraca coraz częściej uwagę na wygodę i ekonomię użytkowania w połączeniu z nowoczesną bryłą obiektu o ponadczasowym charakterze.  Typami domów, jakie najczęściej są wybierane w dzisiejszych czasach przez przyszłych mieszkańców, są zazwyczaj obiekty odpowiednie dla czteroosobowej rodziny składającej się z rodziców i dwójki dzieci. Co za tym idzie, funkcje wewnętrzne oraz metraż są dostosowane do ich potrzeb. Budynki te są na ogół parterowe lub posiadają parter i poddasze użytkowe. W ich obrębie zaprojektowane są przestrzenie

dzienne, pokój gościnny lub gabinet oraz sypialnie z łazienkami. Ich powierzchnie użytkowe wahają się pomiędzy 120-160 m2.
    Projekty domów parterowych posiadają grono oddanych fanów.  Są  to obiekty niepodpiwniczone, o rozłożystym planie, powierzchni użytkowej ok. 160 m2, w której zawierają się garaże dwustanowiskowe, często również zaplecze gospodarcze o bardzo interesującej formie. Przykładem jest plan domu ujętego w artykule. Układ funkcjonalny domu parterowego jest stworzony tak, by można go było zlokalizować na działce z wjazdem od strony południowej. Projekt stworzony został z myślą o rodzinie, która lubi wspólnie spędzać czas wolny w samym jego sercu, utworzonym przez centralnie usytuowany salon i jadalnię. Ponadto pomieszczenia te tworzą jedną dużą przestrzeń, delikatnie wymkniętą względem siebie poprzez dwustronny kominek, który dodaje przytulności, a zarazem intymności. Centralna lokalizacja tych pomieszczeń powoduje również, że mieszkańcy nie mijają się, a spotykają, by być ze sobą.  Te właśnie cechy charakterystyczne są częstym argumentem, jakiego używają inwestorzy przy wyborze podobnych planów. Zaprezentowany budynek dodatkowo - poza częścią centralną, do której przynależy również strefa wejściowa i kuchnia - posiada dwa osobne skrzydła otaczające zaciszny taras. Pierwsze pełni rolę gospodarczo-techniczną, a drugie to część nocna, gdzie każdy z mieszkańców może znaleźć swój kąt i wyciszyć się. Zaplanowano tu strefę tzw. masterbedroom składającą się z sypialni głównej, łazienki i garderoby, dwóch osobnych pokoi dziecięcych oraz łazienki i pralni. Dodatkowym atutem domu jest obszerny taras, na który dostać się można zarówno z salonu, jak i z sypialni głównej, a który znakomicie scala całą bryłę budynku.

 


    Pomimo iż słyszy się coraz więcej o dofinansowaniach państwowych „dla Młodych”, restrykcje i wytyczne, które musi spełnić zarówno inwestor, jak i budynek, aby uzyskać te dofinansowania, są bardzo wygórowane. Głównym problemem jest niewielki metraż (do 100 m2 lub 110 m2 w przypadku rodziny z trójką dzieci), jaki powinien posiadać projekt, by spełniać kryteria. Bardzo trudno jest znaleźć taki koncept domu, by był zarówno funkcjonalny, zawierał wszystkie potrzebne dla jego mieszkańców przestrzenie wewnętrzne i dodatkowo posiadał atrakcyjną formę i wygląd. To właśnie dlatego, mimo kuszącej oferty uzyskania dodatkowych funduszy na budowę, większość inwestorów decyduje się jednak na rezygnację z dofinansowań, wybierając przede wszystkim wygodę użytkowania połączoną z nowoczesnym wyglądem budynku. Swój wybór opierają również na tym, że będą w danym miejscu mieszkać całe życie, a decyzja o budowie domu łączy się często z przeniesieniem z małego mieszkania, w którym wraz z pojawieniem się dzieci robi się ciasno. Projekty przez nich kupowane są więc większe od tych dofinansowywanych, posiadają prostą, lecz elegancką formę, a ich metraż oscyluje w granicach 120-140 m2.
    Przykładem domu o powierzchni użytkowej ok. 120 m2, który cieszy się dużą popularnością, jest projekt drugiego przedstawionego przez nas domu parterowego. Posiada on nieskomplikowany, choć bardzo dobrze przemyślany układ funkcjonalny opierający się na korytarzu zlokalizowanym w centralnej części budynku, który łączy strefę dzienną ze strefą nocną. W otwartej strefie dziennej znajduje się obszerny salon otwarty na pełną wysokość budynku, połączony z jadalnią i kuchnią. W skład części nocnej wchodzą trzy sypialnie, łazienka oraz toaleta. Duże przeszklenia pozwalają na nieustanny kontakt mieszkańców z naturą, a częściowo zadaszone pergolami tarasy - na chwilę wytchnienia w cieniu. W budynku tym zakres funkcjonalny został ograniczony do minimum. Brak w nim gabinetu mogącego służyć jako osobny pokój gościnny, a jedna łazienka dla czteroosobowej rodziny może okazać się niewystarczająca, jednakże strych nad częścią nocną może w przyszłości zostać zaadaptowany na dodatkowe pomieszczenia mieszkalno-użytkowe.

 


    Doskonałą kontrofertą, równie chętnie wybieraną przez inwestorów, są projekty domów, których powierzchnia użytkowa wynosi średnio 136 m2, a układ funkcjonalny zawiera nie tylko najbardziej potrzebne przestrzenie dzienne i nocne. Taki dom jest również rozszerzony o niewielki pokój gościnny, spiżarnię, kotłownię, która służyć może także jako pralnia, oraz o dodatkową łazienkę na poddaszu. Podobnie jak wcześniej opisane projekty, jest budynkiem kompaktowym, mogącym być zlokalizowanym na wąskiej działce. Jego układ funkcjonalny podzielony został na dwie strefy: dzienną na parterze i nocną na poddaszu.  W skład tej pierwszej wchodzą: dostępna z wiatrołapu spiżarnia, przez którą dostać się można do kuchni, jadalnia delikatnie wydzielona dwustronnym kominkiem od salonu, pokój gościnny, łazienka oraz kotłownia połączona z pralnią. W skład części nocnej wchodzą: sypialnia główna z przynależącym do niej odrębnym pokojem kąpielowym oraz dwa pokoje dziecięce i dostępna z korytarza łazienka. Przestrzenie obu stref nie są jednak zupełnie od siebie oddzielone - zaprojektowano bowiem otwarcie na salon, które pozwala na ciągłą łączność pomiędzy domownikami. Jego bryła jest prosta, ale również nowoczesna w odbiorze, a wnętrze jest znakomicie przemyślane.
    Wybór projektu domu oraz pierwsze kroki przy planowaniu budowy to duże wyzwanie. Nie należy się więc z nią spieszyć i powinno się ją dokładnie przemyśleć i przeanalizować, a w przypadku trudności z podjęciem decyzji odnośnie wyboru projektu skonsultować się z architektem, który zwróci uwagę na takie aspekty budynku i lokalizacji, o których inwestor nie pomyślał. Owocna współpraca z profesjonalistą da gwarancję, że inwestor będzie zadowolony z podjętej decyzji na długie lata.