Dom

Kominek

Izolacja kominka. Jakich użyć materiałów?

Tekst Daniel Szymański • Zdjęcia Shutterstock

2018-12-14
Izolacja kominka. Jakich użyć materiałów?

Ogień zaklęty w minimalistycznym bądź barokowym portalu staje się dziś standardem. Pojawia się w nowoczesnym budownictwie, kreując we wnętrzach przytulny nastrój oraz efektownie wzbogacając aranżację. Nie dziwi zatem, iż wielu mieszkańców lokum decyduje się na montaż w salonie, sypialni bądź kuchni kominka. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak np. dobór odpowiedniego izolatora.

 

Domowe palenisko przynosi same korzyści, co podkreślają miłośnicy ujarzmionego żywiołu, jakim jest ogień. Oprócz tego, że staje się eleganckim komponentem wystroju wnętrza, wprowadza doń dynamizm i ociepla przestrzeń, dzięki czemu odpoczynek staje się prawdziwą ucztą dla wielu zmysłów.

Na rynku pojawia się cała paleta gotowych konstrukcji, lecz prawdziwym wyzwaniem bywa samodzielne zbudowanie kominka. Przechodząc przez poszczególne etapy prac, dochodzimy do momentu, w którym musimy wybrać i zamontować materiał izolacyjny. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania tego typu czynności.

 

 

WYZNACZNIKI DOBREGO IZOLATORA

 

Praca kominka opiera się na wysokiej temperaturze, która utrzymuje się niekiedy wiele godzin. Nietrudno się zatem domyślić, iż materiał, jakim zabezpieczymy konstrukcję, musi wyróżniać się specyficznymi właściwościami – przede wszystkim zwiększoną izolacyjnością termiczną, trwałością, niepalnością, a także szczelnością. Wśród całej palety tworzyw największą popularnością cieszą się płyty kominowe z wełny mineralnej oraz komponenty krzemianowo-wapniowe. W przypadku pierwszych konieczna jest budowa portalu, który będzie spełniał funkcję dekoracyjną. W drugim zaś wymóg ten przestaje mieć rację bytu, gdyż wspomniany element z powodzeniem obsadza się w roli zewnętrznych ścian konstrukcji. Co więcej, tego typu powierzchnię łatwo się obrabia i mocuje, używając narzędzi przeznaczonych do drewna oraz śrub. Krawędzie zaś łączy klejem, a powierzchnię pokrywa gruntem, a także gładzią, co sprawia, że z zadaniem poradzi sobie nawet mniej wprawiony domownik.

 

 

WEŁNA MINERALNA

Znany z licznych zastosowań materiał tym razem występuje w postaci płyt o specyficznym przeznaczeniu. Pamiętajmy jednak, by wybierać sprawdzone produkty renomowanych producentów, które zagwarantują trwałość i wieloletnie użytkowanie. Dobrze więc, jeśli na opakowaniu znajdzie się informacja o ich przebadaniu i potwierdzenie, że tworzywo w wysokiej temperaturze nie będzie wydzielało dwutlenku i tlenku węgla, a także dymu. Co więcej, płyta nie powinna wchłaniać wilgoci z otoczenia, ale jednocześnie posiadać niski współczynnik przewodzenia ciepła (np. 0,036 W/m²). Nowoczesne warianty doskonale odnajdą się zarówno w kominkach z naturalnym, jak i wymuszonym obiegiem powietrza, w znaczny sposób zwiększając wydajność termiczną paleniska dzięki utrzymaniu stałej temperatury jego obudowy. Wykonane z wełny skalnej w optymalny sposób spełnią rolę izolatora pod warunkiem, że ich łączenia zabezpieczymy taśmą samoprzylepną odporną na zgubny wpływ gorących strużek. Aby spotęgować efekt, do cięcia krawędzi płyt użyjmy ostrego narzędzia, które pozwoli na uzyskanie gładkich powierzchni.

Do izolacji tylnej ściany kominka, która bywa jednocześnie zewnętrzną przegrodą oraz ma bezpośredni kontakt z gorącym powietrzem, zaleca się stosowanie płyt z ekranem aluminiowym. Takie rozwiązanie pozwala na zatrzymanie większej ilości gorącego strużek wewnątrz komory paleniska. Komponenty montuje się mechanicznie przy użyciu kołków ze stali nierdzewnej lub przykleja za pomocą wysokotemperaturowej zaprawy klejącej.

 

 

ŚCIANA KRZEMIANOWO-WAPNIOWA

Podczas tworzenia izolacji kominków, a jednoczenie budowy portalu, coraz częściej sięgamy po materiał, który stał się doskonałą alternatywą dla rozwiązania zakładającego użycie wełny i płyt g-k. Mowa o powierzchniach krzemianowo-wapniowych, stających się podstawą trwałej, usztywnionej konstrukcji o wysokich właściwościach żaroodpornych. Wykorzystywane również do ochrony pojedynczych elementów paleniska, takich jak drewniana belka, ściana boczna oraz przegroda ulokowana za wkładem, utrzymują prawidłową temperaturę wewnątrz kominka, będąc w pełni bezpiecznymi dla użytkownika z zewnątrz. Producenci tego typu płyt podkreślają, że wspomniane płaszczyzny przystosowano do pracy w bardzo wysokiej temperaturze, dochodzącej nawet do 1000ºC, a niektóre z nich podczas procesu produkcji usztywniono, co sprawia, że nie pylą. Na uwagę zasługują również warianty bezwłókniste, które uważa się za w pełni bezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Niska waga płyt, zadowalający współczynnik przewodzenia ciepła, standaryzacja rozmiarów oraz łatwa obróbka tworzywa (jedynie za pomocą narzędzi do drewna) zadecydowały, że takie rozwiązanie zyskało na popularności i powoli wypiera standardowe materiały stosowane do ochrony termicznej kominka.

 

 

Prawidłowe wykonanie izolacji zapewnia wydajną pracę całego paleniska. Ta z kolei staje się gwarantem budowania ciepłej i sprzyjającej odpoczynkowi atmosfery w naszym domostwie. Warto więc dokonać wyboru materiału w oparciu o wiedzę i doświadczenie fachowca, który podpowie jaki rodzaj tworzywa i sposób wykonania warstwy ochronnej będzie optymalny dla naszej konstrukcji.