Dom

Remont

Jak funkcjonalnie i estetycznie oświetlić schody?

Tekst Joanna Niewęgłowska • Zdjęcia Paulmann

2013-10-29
Jak funkcjonalnie i estetycznie oświetlić schody?

Do tematu oświetlenia schodów w domu lub mieszkaniu warto podejść indywidualnie. Sposób podświetlenia w dużym stopniu zależy bowiem od konstrukcji schodów oraz ich umiejscowienia w pomieszczeniu. Oprócz swojej podstawowej funkcji światło przy schodach może dodatkowo pełnić rolę ozdoby, tworząc bardzo atrakcyjne aranżacje, które dodadzą wnętrzu uroku.

 

Główne punkty, które trzeba wziąć pod uwagę, planując oświetlenie schodów:
• Światło nie może być zbyt intensywne, żeby nie oślepiało podczas wchodzenia.
• Oświetlając schody drewniane lepiej wybierać oprawy o ciepłej barwie światła (temperatura barwy światła ok. 3000K), by nie „zniekształcić” koloru drewna, natomiast oprawy o zimnej barwie (ok. 6000K) będą się dobrze komponowały w przypadku schodów metalowych, białych lub szklanych (we wnętrzach utrzymanych w kolorystyce czarno-białej, szarej itp.)
• Planując oświetlenie w stopniach, należy pamiętać, aby oprawki miały klasę szczelności min. IP67, gdyż będą narażone na kontakt z wodą podczas mycia powierzchni.
• Najlepszym rozwiązaniem są oprawy LED, gdyż halogenowe zbyt mocno się nagrzewają i istniałoby ryzyko poparzenia. 

 

•	Najlepszym rozwiązaniem są oprawy LED, gdyż halogenowe zbyt mocno się nagrzewają i istniałoby ryzyko poparzenia.

 

Oświetlenie schodów przy pomocy pasków/taśm LED 

Taśmy diodowe LED występują w dwóch opcjach: światło ciepłobiałe (3000 K), białe światło dzienne (6000 K), dodatkowo w kolorze niebieskim lub w formie RGB (multicolor). Mogą być sterowane pilotem, z możliwością ustawienia płynnej zmiany kolorów lub wybrania jednego koloru. Oświetlenie przyklejane jest bardzo szybkie w montażu, który dzięki taśmie klejącej ukrytej z tyłu wykonuje się bez zastosowania narzędzi. Paski ledowe przeznaczone są również do wilgotnych pomieszczeń, ponieważ występują w wersji wodoszczelnej, o podwyższonej klasie IP. Gdy nie ma możliwości ukrycia taśmy LED pod stopniami, można zastosować specjalne profile, które maskują taśmę i tworzą jeszcze ciekawszy efekt oświetleniowy.