Dom

Projekty

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Tekst Julia Badura - beds.pl • Zdjęcia beds.pl

2012-08-17
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Sypialnia – jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Pełni niezwykle ważną rolę. To w niej relaksujemy się. Śpiąc – nabieramy sił na kolejny dzień i wreszcie poddajemy się wyjątkowym emocjom. Jak urządzić sypialnię, która temu wszystkiemu będzie sprzyjać? Wystarczy wybrać styl wnętrza, który nam najbardziej odpowiada. Egzotyczna, przypominająca o dalekich podróżach oraz słonecznych krainach, minimalistyczna i prosta – japońska, antyczna o klasycznym, ale niebanalnym designie czy prowansalska, z której kipi romantyzm? Wybór należy do Ciebie!

 

Sypialnia doprawiona szczyptą egzotyki


Egzotyka przywodzi na myśl wakacje w ciepłych krajach, smaki o które w Polsce trudno, zapachy działające na nasze zmysły i uśmiechniętych, życzliwych ludzi. Motyw ten kojarzy się z radością, dlatego często przenosimy go do wnętrz naszych domów. Sypialnia wzbogacona nutką niecodziennego klimatu? Czemu nie!

Myśląc o egzotycznej stylizacji w sypialni należy, przede wszystkim, pomyśleć o zakupie łóżka, które przypominać będzie mebel przywieziony z dalekiego zakątka. Łóżka stylizowane na te egzotyczne można kupić u polskich producentów mebli. Drewno kauczukowe, akacja indyjska czy bambus zastępuje się tu bukiem i dębem.

Kropką nad „i” oraz uzupełnieniem mebla głównego – łóżka- będzie odpowiednio dobrany kolor ścian oraz dodatków. Tutaj warto postawić na barwy naturalne -  kolory ziemi. Beże, brązy czy zielenie - to one zarezerwowane są dla sypialni urządzonej w stylu egzotycznym. Stylistykę alkowy podkreślą pamiątki przywiezione z zagranicznych wojaży.

Sypialnia urządzona w egzotycznym stylu będzie prawdziwą oazą spokoju oraz azylem, który pozwoli nam na relaks po ciężkim dniu. Odpowiednie przysmaki, połączone z nastrojową muzyką, spowodują, że poczujemy się jak na wakacjach.

 


Alkowa rodem z kraju kwitnącej wiśni


Japonia to kraj, w którym ceni się minimalistyczną formę. Ta azjatycka kraina inspiruje nas, jednak czy w polskich domach obroni się sypialnia wykreowana na wzór tej japońskiej?!

Tradycyjna japońska sypialnia wyłożona jest matami, które wykonane są najczęściej ze słomy ryżowej. Łożem natomiast jest futon. To rozwiązanie absolutnie nie sprawdza się w polskich domach, jednak ze względu na zamiłowanie do azjatyckich klimatów, tworzone są u nas łóżka japońskie. Cechą charakterystyczną tych mebli jest ich wysokość, która jest niższa od standardowej. W przypadku takich łóżek liczy się, przede wszystkim, ich design. Ten powinien przyciągać wzrok, zachwycać, być wyrafinowany, a także niepowtarzalny.

W stylu japońskim wnętrza powinny być dokładnie przemyślane. Tu ważnym aspektem jest swojego rodzaju symbioza z naturą, dlatego powinno się stosować wyłącznie naturalne materiały, takie jak drewno i kamień.

Kolory w takiej sypialni powinny być stonowane, takie, które pomogą się nam zrelaksować. Meble powinny być niskie, znajdujące się blisko ziemi, ale także proste, co jest specyficzną cechą japońskiego stylu. 

Styl antyczny w XXI wieku

 

Podróże do Grecji, Rzymu czy Egiptu, a w szczególności starożytne zabytki pozostawiają w naszej pamięci niesamowite wspomnienia, które warto przenieść na domowy grunt. Czy sypialnia w antycznym stylu ma rację bytu w obecnych czasach? Oczywiście!

Prostota i elegancja oraz doskonałe proporcje to cechy charakterystyczne dla stylu antycznego. Wśród dodatków a także roślin, wskazujących na styl, w którym urządzone zostało wnętrze alkowy, meble odgrywają kluczową rolę. Solidne łóżko, stojące na nogach przypominających kolumny, to idealny punkt odniesienia. Czasy starożytne to, przede wszystkim, okres umiłowania klasycznej oraz prostej formy przy zachowaniu szczególnej staranności o solidność i trwałość wykonania. Tych cech należy poszukiwać w meblach do sypialni.

Zawieszone na ścianach fotografie z wojaży po antycznych krainach będą doskonałym uzupełnieniem całości oraz sprawią, że czar wspomnień z podróży będzie wracał jak bumerang za każdym razem, kiedy położymy się do łóżka.

W takiej sypialni najlepiej sprawdza się jasna kolorystyka z domieszką żywych barw, które na myśl będą przywodzić ciepłe, błękitne morza.

 

Prowansalski romantyzm

 

Na myśl o Prowansji przed naszymi oczyma ukazują się fioletowe, pachnące lawendą pola, czujemy zapach słodkiego wina i całkowicie zatracamy się w tym francuskim świecie. Sypialnia urządzona w takim, romantycznym stylu na pewno sprzyjać będzie zacieśnianiu więzów małżeńskich oraz relaksowi.

Kolory, jakie charakteryzują ten styl, to barwy przyrody: pastelowy żółty, różowy, lawendowy fiolet, niebieski, odcienie naturalnych kamieni. Jeśli nie zdecydujemy się na pomalowanie ścian na fiolet czy róż, warto wprowadzić do wnętrza sypialni dodatki, które ożywią alkowę. Narzuta na łóżko z motywem lawendy, fioletowe poduchy oraz prawdziwa lawenda w doniczkach podkreślą romantyzm, zarówno ten w sypialni, jak i cechujący jej właścicieli.

Meble, które doskonale pasują do tego stylu to meble w kolorze białym. Czysta biel wprowadza do wnętrza świeżość. W takiej sypialni poczujemy się jak w niebie, a któż z nas nie chciałby się tak poczuć?!