Dom

Projekty

Jak urządzić wynajmowane mieszkanie

Tekst Krzysztof Ziółkowski

2014-07-15
Jak urządzić wynajmowane mieszkanie

Współczesne trendy społeczne i standardy życia zawodowego sprzyjają migracji ludności. Tryb życia związany z takimi zachowaniami generuje nowe potrzeby w zakresie mieszkalnictwa. Potrzeba niezależności i mobilności często powodują wstrzymanie się z decyzją o kupnie własnego "M".

 

Każdy człowiek potrzebuje miejsca, które mógłby nazwać swoim domem, zapewniając sobie poczucie bezpieczeństwa i komfort funkcjonowania. Wynikiem takich zachowań jest decyzja o tymczasowym wynajęciu mieszkania. Niestety, lokale oferowane na rynku nieruchomości rzadko spełniają nasze oczekiwania. Poniżej podaję kilka rad, które z pewnością pomogą nadać indywidualny charakter wynajmowanego mieszkania. Proponowane rozwiązania pozwolą niedużym kosztem wprowadzić do wnętrza przytulny charakter, pozwalając w łatwy sposób przywrócić lokalom pierwotny stan, co w przypadku wynajmu ma duże znaczenie.

 

 

Potęga koloru

 

Kolor jest narzędziem plastycznym o ogromnej sile oddziaływania. Za pomocą pędzla i puszki farby możemy w prosty sposób odmienić mieszkanie. Umiejętne zastosowanie barw, wynikające ze zrozumienia ich relacji względem siebie i przestrzeni, w jakiej zostały użyte, pozwala optycznie zmieniać wnętrze i kreować odczucia użytkowników. Czyste i energetyczne kolory wprowadzają do przestrzeni pozytywną energię, pobudzając mieszkańców, w przeciwieństwie do zieleni i błękitów, mających działanie uspokajające. Umiejętne wykorzystanie właściwości kolorystycznych daje duże możliwości w tworzeniu charakteru wnętrza. Należy pamiętać, żeby objętość plamy zabarwienia (np. ilość akcentowanych ścian) uwzględniała poprawną relację z powierzchnią pomieszczenia. W niedużych przestrzeniach pomalowanie już jednej ściany doskonale sprawdzi się jako element nadający klimat całemu wnętrzu. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre barwy oddziałują niepożądanie. Kolorów przytłaczających i wywołujących niepokój nie należy stosować na dużych powierzchniach, mogą one występować jako dodatki, zaś inne zastosowanie wymaga uzasadnienia. Wyjściową ideą dla koncepcji kolorystycznej wnętrza powinna być jego funkcja. Wytyczne wynikające z przeznaczenia pomieszczenia determinują wybór palety kolorów, jakiej możemy użyć względem ich właściwości. Użycie danej gamy kolorystycznej jest ściśle związane z efektem, jaki chcemy uzyskać. Przykładowo, zastosowanie stonowanych zestawień w sypialni pozwoli wprowadzić atmosferę odpoczynku, co na pewno sprawdzi się po ciężkim dniu pracy.

Dla zwiększenia oddziaływania walorów poszczególnych barw możemy uzupełnić je tzw. kolorami dopełniającymi w różnych zestawieniach np. czerwień/zieleń, żółć/fiolet itp. Takie połączenie wymaga dużej wprawy i wyczucia plastycznego, ale przynosi pozytywne efekty.

 

 

Kolor może pojawić się również w formie dodatków np. poduszek, narzut, zasłon okiennych i dywanów. Elementy, o których mowa, mają również inny walor, wynikający z ich właściwości materiałowych, np. faktura. Użycie wszelkiego rodzaju tkanin ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej relacji kolorystyki zastosowanej na ścianach, podłodze oraz suficie (elementach stanowiących tło) względem tzw. dodatków i wszelkiego wyposażenia codziennego użytku.

Ciekawy efekt możemy uzyskać za pomocą techniki malarskiej, wykorzystując dostępne na rodzimym rynku tzw. "farby tablicowe", które po nałożeniu na ścianę tworzą połać o walorach tablicy szkolnej. Na tak przygotowanej powierzchni możemy pisać i rysować. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w kuchni np. jako nośnik wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami. Producenci sugerują zastosowanie podkładu np. z przytwierdzonej do ściany płyty meblarskiej. Świetnym pomysłem na wprowadzenie oryginalnej aranżacji we wnętrzach jest użycie szablonów malarskich. Bogata oferta tych produktów pozwala na spełnienie najbardziej wymagających oczekiwań. Wybór danego wzoru może być podyktowany np. funkcją pomieszczenia, w jakim ma być użyty, lub zainteresowaniami mieszkańców. Ciekawym pomysłem, dającym duże możliwości kompozycyjne, są zdjęcia oprawione w różnego rodzaju ramki. Stworzone z nich układy mogą stanowić ciekawy element ozdobny. Wykorzystanie zdjęć przedstawiających bliskie nam osoby lub wydarzenia związane z naszym życiem wprowadzi przytulną atmosferę w wynajmowanym mieszkaniu. Taki sposób zaakcentowania mieszkania sprawi, że wnętrze będzie nam bliskie i stanie się miejscem, które będziemy mogli nazwać domem. Przed przystąpieniem do zmian należy skontaktować się z osobą, do której należy mieszkanie. Gdy malowanie ścian nie stanowi dużego problemu i otrzymamy zgodę na odświeżenie naszego lokum, możemy zabierać się do pracy. Malowanie powierzchni nie stanowi dużego wydatku, ale z pewnością zwiększy wartość nieruchomości. Jeśli nie otrzymamy zgody na wybór innego koloru niż obecny, to nie należy się przejmować – odświeżenie wnętrza dobrze wpłynie na nasze samopoczucie. Innym rozwiązaniem na odświeżenie mieszkania jest zakup parawanu z nadrukiem lub dekoracyjnych naklejek ściennych. W przypadku łazienki najlepiej zakupić ręczniki, dywanik oraz pudełka na kosmetyki w zbliżonej kolorystyce. Zarówno łazienkę, jak i kuchnię ożywią gadżety – szkatułki i kolorowe pudełka. Salon warto zaaranżować półkami na książki, natomiast kolorowe osłonki na doniczki będą przykuwały uwagę naszych gości. Do odświeżenia wnętrza świetnie będą się nadawały pomieszane ze sobą soczyste kolory – zasłony, narzuty, koce i poduchy. Im ciekawsze pomieszczenie, tym będziemy mieli więcej życiowej energii. Aby móc komfortowo czuć się w wynajmowanym mieszkaniu, można pomyśleć o zakupie ramek na zdjęcia ze znajomymi i rodziną. Takie drobiazgi sprawią, że nowe miejsce będzie nam przypominało rodzinny zakątek.

 

 

Rozplanowanie przestrzeni

 

Równie praktycznym sposobem na aranżację wnętrza jak gra kolorów jest twórcze rozplanowanie przestrzeni. W przypadku gdy w wynajmowanym mieszkaniu zastajemy komplet mebli użytkowych przeznaczonych do naszej dyspozycji, możemy pokusić się o ich indywidualne rozstawienie. W celu wizualnego powiększenia salonu ustawiamy meblościanki przy ścianach, zaś regał i komodę z TV przy powierzchni prostopadłej do ściany z oknem. Stosując to rozwiązanie, unikniemy odbicia okna w ekranie, a wygospodarowana przestrzeń wewnątrz pokoju umożliwi wstawienie ławy i wygodnej sofy.

Wprowadzając się do wynajmowanego, nowego mieszkania, często musimy podjąć decyzję o zakupie umeblowania. W takiej sytuacji wszystko zależy od naszego gustu, zdolności finansowej i upodobań. Przykładowo, jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, będą dominowały w nim chłodne dodatki w jasnobłękitnych barwach. Część decyzji będzie należała do nas, jednak ostatnie słowo powinien mieć właściciel.

Jak można zauważyć, kwestia urządzenia wynajmowanego mieszkania jest stale otwarta, ale nie podlega znaczącym zmianom. Szybki tryb życia związany z nieustannym pędem pomiędzy pracą, domem, obowiązkami i chwilą relaksu skłania nas do urządzenia domowego zacisza i zaaranżowania go w odpowiedni sposób. I choć wynajmowane mieszkanie często traktujemy jako przystanek w drodze do wymarzonych czterech kątów, to warto zatrzymać się na chwilę i zadbać o nasze pozytywne odczucia.