Dom

Budowa

Jak wbudować akwarium w ścianę domu?

Tekst Urszula Sowińska

2014-07-29
Jak wbudować akwarium w ścianę domu?

Akwarium w mieszkaniu może stać się niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacyjnym. Obcowanie z przyrodą ma zbawienny wpływ na samopoczucie i zachowanie człowieka. Toteż akwarium z rybkami jest ciekawą alternatywą nie tylko dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na posiadanie zwierzęcia futerkowego, ale jest doskonałym pomysłem dla miłośników wnętrz.

 

Gdy zdecydujemy się na montaż akwarium w ścianie naszego mieszkania, pierwszym krokiem powinno być planowanie układu funkcjonalnego całego pomieszczenia. Najważniejsze, żeby ulokować akwarium jak najdalej od okna. Dzięki temu ograniczymy do minimum ingerencję promieni słonecznych i zachowamy właściwą temperaturę wewnątrz zbiornika. Jeśli chcemy, aby nasze akwarium pełniło funkcję dekoracyjną, należy je zlokalizować w odpowiednio wyeksponowanym miejscu, np. w salonie lub korytarzu. W trosce o rybki, należy planować umieszczenie akwarium z dala od ciągów komunikacyjnych mieszkania. Aparatura zasilająca akwaria wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Zbiorniki można podzielić ze względu na ich kształt, formę oraz zawartość. Przede wszystkim pełnią funkcję hodowlaną, a dodatkowo aranżacyjną. Wśród szerokiego wyboru można wyróżnić systemy wolnostojące, posiadające szafki wykończone laminatem lub innym materiałem. Dodatkowo w ofertach producentów występują akwaria wbudowane w ścianę. Jeśli decydujemy się na wkomponowanie zbiornika w ścianę, trzeba skonsultować się z architektem bądź konstruktorem.

 

 

Poza szklaną bryłą dużo przestrzeni zajmuje osprzęt techniczny, który warto ukryć w jak najmniej widocznym miejscu. Akwarium w ścianie potrzebuje wykucia otworu odpowiednio dużego, aby pomieścić w nim szafkę i osprzęt techniczny. Forma, kształt i kolorystyka oprawy akwarium korespondować powinny ze stylem wnętrza, w którym ma się ono znajdować. Istotna jest tutaj nie tylko oprawa, ale także charakter prowadzonej hodowli. Jeśli zdecydowaliśmy się na wprowadzenie większej liczby gatunków rybek, wówczas warto zasięgnąć rady doświadczonego akwarysty. Może się okazać, iż niektóre gatunki rybek są naturalnymi wrogami. Nieco inną kwestią będą wymagania temperatury, oświetlenia i pożywienia.

Równie ważną rzeczą obok samej kwestii hodowli rybek jest tło, podłoże i rośliny. Współcześnie liczy się naturalność. Możemy zdecydować się na wariant biotopowy, w którym na małej powierzchni będziemy prezentować naturalną florę i faunę z określonego regionu świata.

Akwarium w ścianie zamiast telewizora

Akwaria ścienne to najszybsze i najtańsze rozwiązanie dla każdego a efekt uzyskuje się ten sam. Konstrukcja i montaż jest bardzo prosty, wystarczy posiadać w domu wiertarkę i poziomicę. W ścianie należy nawiercić cztery otwory, dwa do zamocowania dolnej podstawy, na której stawiamy akwarium i dwa otwory od góry celem zabezpieczenie akwarium przed przechyleniem do przodu. Po zamocowaniu podstawy dokręcamy po bokach boczki obudowy, które przysłonią nam przewody i urządzenia elektryczne (podstaęa i boki akwarium robimy w tym samym kolorze co panel przedni), następnie ustawiamy akwarium na podstawie na specjalnej piance, zabezpieczamy je od góry i zakładamy przedni panel dekoracyjny dostępny na życzenie klienta w każdym kolorze z palety RAL, również wszystkie forniry i wybarwienia drewna. Akwaria ścienne przeznaczone są do hodowli wszystkich małych rybek akwariowych typu : neonki, gupiki itp. Akwaria są bardzo proste w obsłudze, wystarczy zdjąć w łatwy sposób panel przedni i od góry mamy dojście jak do każdego innego akwarium, różni się tylko tym, że wisi na ścianie i jest wąskie. Klienci, którzy decydują się na akwaria ścienne, często nie mieli nic wspólnego z akwariami i chodzi im głównie o uzyskanie fajnego efektu, ożywienia wnętrza i estetyki. Często pytają, ile czasu trzeba poświęcać aby akwarium było zawsze ładne i czyste.

Na początek wpuśćmy kilka małych rybek by sprawdzić, czy nie jest im za ciasno. Kiedy wpuścimy więcej ryb, będziemy musieli dostarczać im więcej karmy, a one będą bardziej brudziły. Najważniejsze, to pamiętać, aby raz w tygodniu podmienić trochę wody. Około 20% z dna należy zamienić na świeżą, najlepiej odstaną, oraz wyczyścić gąbkę filtra. Dobrze jest też przecierać szybę specjalnym czyścikiem magnetycznym. Dla tych, którzy nie chcą hodować rybek, a chodzi im jedynie o efekt dekoracyjny, mogą umieścić w środku np. kwiaty i wszystko to, co poprawi wystrój wnętrza.

 

 

Jak można zauważyć, akwarium jest wspaniałym elementem dekoracji wnętrz. Umieszczony w ścianie element z bogatą roślinnością i kolorowymi gatunkami ryb przykuwa uwagę każdego gościa. Zabudowa zbiornika sprawia wrażenie wiszącego obrazu ozdabiającego wnętrze. Ten obraz jest jednak żywy. Kolorowe ryby i bujne rośliny tworzą niepowtarzalny klimat. Cała „magia” tak wmontowanego w ścianę akwarium polega na tym, iż jest ono w pełni zautomatyzowane, toteż nie wymaga żadnych dodatkowych prac pielęgnacyjnych wychodzących poza okresowe czynności oczyszczające.

Mimo że w sieci można znaleźć mnóstwo informacji na temat zakładania akwarium, o umieszczaniu zbiorników w ścianie nie ma zbyt wielu wiadomości. W celu montażu takiego akwarium wcale nie trzeba robić otworu w istniejących już ścianach. Architekci często proponują dobudowanie nowej ścianki ze specjalnym przeznaczeniem na wymarzony zbiornik.

Nowo wybudowana ściana nie determinuje ani długości, ani wysokości zbiornika. Otwór na akwarium można sobie wykonać praktycznie w dowolnym kształcie, a jego grubość jest dopasowana do grubości ściany. Oczywistym założeniem jest, iż zbiornik ma efektownie wyglądać po obu stronach ściany.

Budowa nowej ściany rozwiąże również problem organizacji miejsca na osprzęt współpracujący z akwarium, np. filtr. Przy budowie nowej ściany można pomyśleć o zaaranżowaniu jej na słupek działowy. Ścianę należy podzielić na trzy części: nośną, akwarium i konstrukcję lekką.

Ścianki działowe mają około 12-15 centymetrów, a ich podstawową zaletą jest to, że zbudowane są z materiałów łatwych w obróbce, a zrobienie w nich otworu nie powinno być trudne. Pierwszym krokiem przy budowie akwarium w ścianie jest obliczenie wymiarów zbiornika. Najistotniejsza jest jego długość. Następnie przy pomocy specjalistycznych bloczków techniką łączenia stawiamy część nośną akwarium. Przy wykuciu otworu pod akwarium można posłużyć się bloczkami z gazobetonu. Gdy otwór jest bardzo długi, można wstawić nadproże i rozebrać ściankę do samego sufitu.

Kolejnym krokiem jest budowa szalunku. Jest to niezbędny element, na który za pomocą masy samopoziomującej wylewa się cienką posadzkę pod akwarium. Po wykonaniu tych czynności można dokładnie wymierzyć wymiary zbiornika i zamówić akwarium u szklarza.

Wykorzystując specjalne profile w kolejnym etapie można już zbudować szkielet, do którego zostaną przykręcone płyty kartonowo-gipsowe. Ważne jest, aby przy budowie ścianki pamiętać o wykonaniu drzwiczek oraz instalacji elektrycznej, zasilającej urządzenia akwarium.

Grubość akwarium powinna być równa grubości ściany działowej. Dodatkowo, prócz kwestii grubości ściany, trzeba pamiętać o wklejeniu wzmocnień.

Akwarium należy postawić na podkładzie z styropianu o grubości około 1 cm. Konstrukcja lekka budowana jest przy pomocy profili i przykręconych do nich płyt kartonowo-gipsowych. Tę część należy zaaranżować w taki sposób, aby nie opierała się na zbiorniku - powinna być przymocowana do sufitu i ścian bocznych. Wewnątrz konstrukcji lekkiej powinno się umieścić filtry oraz inny osprzęt. Wykonanie z jednej strony drzwiczek do obsługi zbiornika rozwiąże całą sprawę.

 

 

W większości przypadków akwarium jest umieszczane w kuchni lub salonie. Równie dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie akwarium w gabinecie lub pokoju dziecka, które zapewne ucieszy odrobina natury, a zainstalowane nocne oświetlenie zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

Przy doborze miejsca ważna jest estetyka, ale by utrzymać osiągnięty efekt w zbiorniku, niewątpliwie należy o niego dbać. Obsługa akwarium to nie tylko codzienne karmienie rybek, ale wymiana wody, przycinka roślin i czyszczenie systemu filtrującego. Przykładowo - raz w tygodniu w 200-litrowym akwarium trzeba wymienić około 60 litrów wody. Wodę trzeba gdzieś zlać, a świeżą doprowadzić do zbiornika. Można ten proces zautomatyzować, wystarczy tylko przy doborze miejsca zwrócić uwagę na dostęp instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej.

Pielęgnacja akwarium powinna być przyjemna i prosta, a przede wszystkim nie zajmować więcej niż 20 minut w tygodniu. Warto połączyć pasję z korzyściami wizualnymi i zadbać o oryginalny wygląd naszego wnętrza.