Dom

Remont

Jak wstawić przesuwne drzwi?

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-12-16
Jak wstawić przesuwne drzwi?

Systemy drzwi przesuwanych wpływają na dogodniejsze zagospodarowanie przestrzeni domu. Zaskakujące, że przesuwane drzwi potrzebują do prawidłowego użytkowania do dziesięciu razy mniej powierzchni niż klasyczne drzwi rozwierane.

 

Zastosowanie drzwi przesuwanych możliwe jest po usunięciu drzwi tradycyjnie otwieranych i dostosowaniu kasety do istniejącej ściany. Sposób jest prosty. Wystarczy użyć specjalnych kasetonów maskujących. Te elementy często można nabyć przy okazji zakupu drzwi przesuwanych, ponieważ są dodawane do zestawu. Drzwi przesuwane są praktyczne przy ruchomych przegrodach pomiędzy pomieszczeniami, a także dobrze sprawdzają się przy zabudowie wnętrz.

 

Elementy

Drzwi przesuwane coraz częściej trafiają do domów. Składają się najczęściej z dwóch (lub więcej) skrzydeł i układu jezdnego. Skrzydła drzwi przesuwanych nie różnią się znacząco od skrzydeł klasycznych drzwi. Producenci bazują na modelach skrzydeł z drzwi tradycyjnie otwieranych. Zazwyczaj są to płytowe skrzydła o grubości 4-5 centymetrów.

Zasadniczą różnicą jest wyfrezowany na dolnych krawędziach rowek, w którym przesuwa się na stałe zamontowany trzpień stabilizujący pozycję skrzydła. Dzięki temu drzwi są trwałe i nie chwieją się podczas otwierania i zamykania.

Układ jezdny przesuwanych drzwi składa się z prowadnic i rolek. W miejsce rolek mogą być używane mechanizmy ślizgowe pod warunkiem, że zostaną one zastosowane przy lżejszych drzwiach (najczęściej są to modele do zabudowy wnękowej). Dobrej jakości mechanizmy ślizgowe wyposażone są w specjalne łożyskowane rolki z odpornego na ścieranie tworzywa (np. z teflonu). Zamykanie drzwi odbywa się inaczej niż w przypadku drzwi tradycyjnych.

W momencie, gdy drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, lepiej jest wmontować drzwi suwane. Ten model doskonale sprawdza się w niewielkich mieszkaniach i małych pomieszczeniach. Naturalnie liczy się wtedy każdy centymetr.

Drzwi przesuwane wprowadzają inny podział przestrzeni niż użycie klasycznego modelu. Dodatkowo, gdy zbyt szerokie drzwi sięgają wysokości pomieszczenia, po ich otwarciu zmienia się układ pomieszczeń. W efekcie uzyskujemy wizualnie jeden przestronny pokój.

Drzwi przesuwane otwierają się i zamykają wzdłuż linii ściany. W zależności od naszych upodobań, mogą się odsuwać na ścianę (wtedy są widoczne) lub chować w kasecie. Ten model można wmontować na każdym etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Sposób umieszczenia drzwi zależy od tego, czy ściany są już wykończone, i czy otwór drzwiowy jest na tyle szeroki, żeby móc swobodnie wmontować kasetę.

Model naścienny

W systemie drzwi przesuwanych naściennych skrzydła suną się na wózkach jezdnych po prowadnicy (tzw. szynie), która zamontowana jest na ścianie nad otworem drzwiowym bądź do stropu. Podczas otwierania drzwi są widoczne w jednym pomieszczeniu i pod tym względem w niewielkiej części różnią się od modeli rozwieranych. Należy przy tym zaznaczyć, iż przy ścianie, na którą odsuwają się skrzydła, nie można ustawiać żadnych mebli, oraz że charakteryzuje się ona niską izolacyjnością akustyczną. Za niezaprzeczalne zalety uznaje się prosty montaż i niewielki koszt elementów drzwi.

Skrzydło drzwi przesuwanych można zastosować przy drzwiach bezzawiasowych. Często jest tak, iż klienci wybierają skrzydła bezprzylgowe. Szerokość skrzydła zależy od zastosowanych w nim uchwytów do otwierania.

Powszechnie stosowaną zasadą jest umowna zależność: jeżeli uchwyt umieszczamy w płaszczyźnie skrzydła, to powinien być on mniej więcej o 10 cm szerszy niż planowany otwór. W przeciwnym razie w momencie otwierania uchwyt będzie chował się za ścianą. Jeśli jednak uchwyt będzie umieszczony na zewnętrznej stronie skrzydła, jego szerokość powinna być równa szerokości planowanego otworu.

Montaż

Wszelkie niezbędne elementy do prawidłowego montażu drzwi przesuwanych producenci umieszczają w komplecie. Prowadnicę wykonuje się ze stopów aluminium lub stali. Może być jedno- lub dwutorowa, w zależności od wagi i wielkości modelu. Montaż obejmuje umieszczenie prowadnicy za pomocą uchwytów kątowych. Materiał, z jakiego zrobiony jest ten element, dobierany jest do ciężkości i gabarytów skrzydła. Rolki mają po dwa lub cztery koła wykonane ze stali lub sztucznego tworzywa. Zalecane są drzwi z systemem tarmonidu, który jest utwardzonym tworzywem sztucznym, nienaruszalnym w kontakcie z aluminium.

Decydując się na model drzwi całkowicie chowających się w ścianie, należy ująć ten fakt przy rozpisywaniu projektu lub przy remontowaniu ścian działowych. Do montażu służą systemy dopasowane do standardowych skrzydeł drzwi oraz do ścian wzniesionych z różnych materiałów. Kaseta z prowadnicą i wózkami zamontowana jest w otworze i osłoniętą płytą gipsowo-kartonową.

W sytuacji, kiedy ściany kartonowo - gipsowe są już zbudowane, ale chcemy, żeby drzwi były niewidoczne, jedno skrzydło należy przykryć kolejną ścianką z płyt gipsowo - kartonowych. Wówczas po otwarciu skrzydło jest niewidoczne. Zyskujemy miejsce na postawienie mebli, zawieszenie szafki lub kilku zdjęć. Jeśli myślimy o jak najskuteczniejszym wyciszeniu pomieszczenia, zdecydujmy się na umieszczenie kasety i pokrycie ścianką osłonową. Jest to nieco droższy sposób, ale zapewnia większą stabilność konstrukcji oraz dodatkowe wyciszenie. Ścianka osłonowa może mieć szerokość drzwi, jednak wtedy powstanie uskok o średniej grubości skrzydła, jak również osłaniającej je ścianki. Element ten może być także zabudowany na całej powierzchni ściany, tworząc jedną, spójną płaszczyznę. W zależności od zastosowanych uchwytów, otwory na pojedyncze skrzydła powinny mieć dwukrotną szerokość skrzydła albo być szersze o około 10 cm. Drzwi przesuwane mogą być doskonale zamaskowane w ścianie lub uwydatnione na jedną ze stron w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie dla małych wnętrz, ograniczających nasze ruchy, w których każdy centymetr jest na wagę złota.