Dom

Eksploatacja i naprawa

Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku?

Tekst TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ

2024-04-03
Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku?

[Materiał reklamowy]

 

Termomodernizacja to skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia energii, oszczędności w domowym budżecie i poprawę komfortu życia. Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja: wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej, ocieplenie budynku oraz wymiana źródła ciepła. W 2024 roku przy termomodernizacji możemy skorzystać m.in. ze wsparcia z programu „Czyste Powietrze” oraz z ulgi termomodernizacyjnej. Jak zdobyć dofinansowanie?


W obliczu rosnących cen energii i konieczności dbania o środowisko naturalne, termomodernizacja stała się nie tylko sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale również istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Żeby zyskać oszczędność, trzeba najpierw zainwestować. Do inwestycji w cieplejsze i tańsze w eksploatacji domy oraz lepszą jakość powietrza zachęcają nas dotacje do termomodernizacji. Z jakiego wsparcia możemy skorzystać w 2024 roku?

 


Termomodernizacja z programem „Czyste Powietrze”

Dofinansowanie do inwestycji na poprawę efektywności energetycznej budynków zapewnia program „Czyste Powietrze”, który ma być realizowany do 2030 roku. Z „Czystego Powietrza” możemy skorzystać jako właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego (lub też właściciele wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą).


Na co można dostać wsparcie z „Czystego Powietrza”? Pozwala on uzyskać dotację m.in. na ocieplenie przegród budowalnych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę źródła ciepła i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda, powietrze-powietrze oraz gruntowej pompy ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem. Dofinansowane obejmuje również kompleksową termomodernizację budynku oraz audyt energetyczny (w wysokości 1200 zł).
Wysokość dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” jest uzależniona od naszych dochodów – im są one niższe, tym większą dotację można uzyskać. Maksymalne wsparcie finansowe, jakie można otrzymać w ramach programu „Czyste Powietrze” wynosi 135 tys. zł – w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania z kompleksową termomodernizacją.


Co jakiś czas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) aktualizuje zasady „Czystego Powietrza” i wysokości dotacji, więc warto sprawdzać bieżące informacje na ten temat. W kwietniu br. w programie wchodzą w życie zmiany uszczelniające kryteria kwalifikacji urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła, do dofinansowania. Będzie można uzyskać dofinansowanie tylko do pomp ciepła wpisanych na listę ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Żeby się tam znaleźć, urządzenie musi przejść badania w niezależnych akredytowanych laboratoriach, a wyniki badania muszą być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego sprzętu.

 

 

Hörmann – wymiana drzwi – drzwi zewnętrzne - Thermo65

 


Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Możliwość wsparcia daje również ulga termomodernizacyjna, która obowiązuje od 2019 roku. Dzięki niej, można odliczyć od podatku wydatki poniesione na poprawę efektywności energetycznej budynku, np. docieplenie ścian, wymianę okien, drzwi i bramy garażowej, zakup i montaż pompy ciepła. Jako dowód należy przedstawić faktury VAT potwierdzające te wydatki.
Ulga termomodernizacyjna na rok 2024 wynosi maksymalnie 53 000 zł, czyli tyle samo co w poprzednim roku. Jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych, przy czym za „budynek jednorodzinny” uznawane są zarówno budynki wolnostojące, jak i te w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Ulga przysługuje też współmałżonkom, więc gdy są oni współwłaścicielami domu jednorodzinnego i wspólnie ponoszą wydatki objęte ulgą, to łącznie mogą odzyskać 106 tys. zł.


Co ważne, ulgę termomodernizacyjną można połączyć np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Trzeba tylko pamiętać o tym, że odliczeniu w ramach ulgi nie będzie wtedy podlegać ta część wydatków, która została już wcześniej dofinansowana w ramach innego programu.

 

WISNIOWSKI - termomodernizacja - okna PVC

 


Wsparcie z programów „Mój Prąd” i „Ciepłe Mieszkanie”

Jako właściciele domu jednorodzinnego będziemy mogli również wnioskować o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”. W poprzednich odsłonach zapewniał on wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, magazynów ciepła i systemów zarządzania energią w domach jednorodzinnych. Ostatni nabór wniosków w programie „Mój Prąd” zakończył się w grudniu 2023 roku. W drugim kwartale br. ma ruszyć jednak najnowsza, szósta edycja programu, w którym do dyspozycji ma być 600 mln zł. Trwają jeszcze ustalenia odnośnie szczegółowego zakresu programu i zasad wsparcia, jednak jak wynika z zapowiedzi ze strony NFOŚiGW jednym z priorytetów ma być magazynowanie energii. Dlatego też planowane jest obligatoryjnie wsparcie dla przydomowych magazynów energii elektrycznej.


Do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych skierowany jest natomiast program „Ciepłe Mieszkanie”. O dofinansowanie można starać się w gminach, które podpisały umowy w ramach I naboru do programu. Dopłaty w ramach „Ciepłego mieszkania” są przeznaczone m.in. na nowe źródło ciepła, podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Przy czym wymiana okien i drzwi możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.
W lutym br. odblokowane zostały dla Polski znaczne europejskie środki – około 600 mld zł – z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i polityki spójności. Pieniądze te mają również wspierać transformację energetyczną, w tym zasilić np. program „Czyste Powietrze”. Jeśli w najbliższym czasie planujemy termomodernizację domu, to warto już teraz sprawdzić dostępne opcje dofinansowania, żeby dzięki temu zmniejszyć koszty całej inwestycji.

 

Stalprodukt-Zamosc - wymiana drzwi - drzwi zewnętrzne stalowe***
Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.


Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.


Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl


Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz

 


***
Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”:

 


Drzwi zewnętrzne Thermo65 marki Hörmann:

Drzwi zewnętrzne Thermo65 marki Hörmann wyróżniają się trwałością, bezpieczeństwem i estetyką. Stalowa płyta drzwiowa o grubości 65 mm z przegrodą termiczną została wypełniona twardą pianką PU. Współczynnik UD drzwi wynosi nawet ok. 0,87 W/ (m².K). Standardowo są wyposażone w 5-punktowy zamek ryglujący, a opcjonalnie dostępne są w klasie przeciwwłamaniowej RC2. Szeroki wybór ciekawych wzorów i modnych kolorów drzwi wejściowych Thermo65 sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 


Technologia pomp ciepła rekomendowana przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła:
Pompy ciepła to najbardziej efektywna i czysta technologia ogrzewania domów. Jest też najbardziej przyszłościowa. W połączeniu z audytem energetycznym i termomodernizacją budynku pozwala uzyskać najwyższe dofinansowanie z „Czystego Powietrza” i najlepszy rezultat: niskie koszty ogrzewania w całym okresie eksploatacji (ceny paliw kopalnych będą rosnąć), komfort cieplny, zdrowy klimat i wygodę obsługi. To również właściwy krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej.

 Styropian rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu:

Styropian, znany również jako biały, grafitowy, wodoodporny, jest lekkim i przyjaznym dla środowiska materiałem termoizolacyjnym, który składa się w 98% z powietrza. Dzięki temu jest doskonałym izolatorem. Płyty styropianowe są twarde, zapewniają nie tylko ochronę przed chłodem i upałami, ale także trwałość i wytrzymałość całego ocieplenia. Jest to najpopularniejszy materiał termoizolacyjny w budownictwie, stosowany do ocieplania fundamentów, ścian, podłóg i dachów.

 

 


Drzwi stalowe Stalprodukt-Zamość:

W ofercie firmy Stalprodukt-Zamość, producenta drzwi stalowych, znajdujemy olbrzymi wybór drzwi spełniających kryteria programu „Czyste Powietrze”. W kolekcji drzwi stalowych o grubości 55 mm możemy zaproponować wszystkie drzwi pełne bez przeszklenia, w komplecie z ościeżnicą stalowo-drewnianą wypełnione styropianem lub pianą, spełniające wymóg Ud 1,3. Najpopularniejsza kolekcja drzwi stalowych o grubości 72 mm spełnia kryteria programu „Czyste Powietrze” – możemy tu uzyskać parametr Ud 0,98 dla drzwi pełnych w komplecie z ościeżnicą aluminiową i ciepłym progiem oraz parametr Ud 1,00 dla drzwi z przeszkleniem.

 

 


Okna PVC Primo WIŚNIOWSKI:

Ciepłe okna dostępne w ofercie WIŚNIOWSKI to m.in. okna PVC Primo. Wersja trzyszybowa PRIMO 82 jest do 36% cieplejsza niż dwuszybowa, a ich współczynnik U wynosi nawet 0,76 W/m2K! To oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. Cechuje je także trwałość oraz unikatowa estetyka. Szerokie możliwości personalizacji oraz opcja dopasowania rolet pozwalają na pełną swobodę aranżacji.