Dom

Projekty

Klimat ponad wszystko

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-09-30
Klimat ponad wszystko

New Romantic – styl kojarzony najczęściej z muzyką charakterystyczną dla lat osiemdziesiątych – z powodzeniem zaadaptowany został na grunt aranżacji wnętrz. Będąc niejako wypadkową kilku stylów, łączy je w sobie, budując nową jakość i zdobywając coraz więcej miłośników.

 

Podejmując próbę scharakteryzowania stylu new romantic, łatwo dojdziemy do konkluzji, iż nie jest to nurt stylistycznie samodzielny. Składają się na niego bowiem zarówno akcenty klasyczne, vintage, jak również glamour. Eklektyzm ten dowodzi, że w stylu new romantic głównym celem nie jest stworzenie odrębnego stylu poprzez wykorzystanie właściwych mu mebli i dodatków, ale umiejętne zestawienie różnych stylów, które w efekcie stworzą pożądany klimat.

To właśnie klimat stanowi istotę new romantic. Głównym założeniem jest tutaj uzyskanie przestrzeni wygodnej, zmysłowej, sprzyjającej miłosnym zbliżeniom. Urządzając takie wnętrze, za priorytet należy obrać osiągnięcie tego klimatu, natomiast środki, z jakich skorzystamy, w dużej mierze wynikać będą z naszych skojarzeń odnośnie romantyzmu.

 

 

Romantyzm powszechnie utożsamiany jest z kobiecą subtelnością, delikatnością i elegancją. Tym tropem należy więc podążyć, szukając wyposażenia odpowiedniego dla stylistyki new romantic. Będą to zatem gustownie zdobione meble, miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, a także nawiązujące do ludzkiej uczuciowości ozdoby.

Jedną z kwestii kluczowych dla osiągnięcia odpowiedniego klimatu jest dobór barw ścian i wyposażenia. Wnętrza w stylu new romantic najczęściej utrzymane są w stonowanych, pastelowych barwach – bieli, odcieniach różu, fioletach. Ciekawie może prezentować się również wnętrze w błękicie, a także beżu.

Choć powszechnie za najbardziej „miłosny” kolor uznawana jest czerwień, to we wnętrzach powinna być wykorzystywana z umiarem. Pamiętajmy, że naszym celem jest wykreowanie przestrzeni możliwie najbardziej relaksującej i uspokajającej. Czerwień o zdecydowanym tonie, użyta w znacznych ilościach, będzie niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, utrudniać odprężenie, czy wręcz powodować rozdrażnienie.

Styl, o którym jest mowa, najodpowiedniejszy będzie tam, gdzie pożądana jest atmosfera intymności. Trudno sobie wyobrazić miejsce bardziej adekwatne niż sypialnia, dlatego to właśnie w niej szukamy na ogół rozwiązań mających na celu wykreowanie miłosnej aury.

Centralnym punktem sypialni jest oczywiście łóżko, dlatego też od niego należy zacząć wyposażanie wnętrza. Z romantycznym stylem doskonale korespondować będzie obszerne małżeńskie łoże – kute bądź rzeźbione – ze stylowo zdobioną ramą.

 

Istotą new romantic jest osiągnięcie klasycznie romantycznego wnętrza, nie stroniąc od nowoczesnych wzorów i rozwiązań aranżacyjnych. Warto więc pójść tym tropem i zaopatrzyć łóżko w bijące rekordy popularności miękkie, pikowane wezgłowie.

Eklektyzm w aranżacji wnętrz wymaga sporego wyczucia. Łącząc różne style, łatwo zbłądzić w stronę kiczu – zwłaszcza w stylu new romantic, który ukierunkowany jest na łączenie „starego” z „nowym” – dlatego nasze romantyczne wnętrze twórzmy ostrożnie. Dobierając meble, wybierajmy takie, które będą sprawiały wrażenie lekkich. Unikajmy ciężkich, masywnych komód i szaf. Ważne jest też wrażenie wygody – z romantycznym wnętrzem doskonale będzie się komponował fotel lub szezlong z miękkim, pluszowym obiciem. Utrzymane w jasnych barwach szafki nocne, lekki stolik pod wazon czy toaletka doskonale uzupełnią aranżację.

Niezwykle ważne są różnego rodzaju dodatki. Romantyczny charakter wnętrza doskonale uzupełnią lekkie, zwiewne firany i zasłony oraz korespondujący kolorystycznie z wnętrzem dywan o długim włosiu. Łóżko możemy pokryć narzutą z delikatnej, przyjemnej w dotyku tkaniny, oraz umieścić na nim kilka poduszek. Sypialnię ożywią również świeże kwiaty w stylowym wazonie.

Doskonałym pomysłem będzie udekorowanie wnętrza fotografiami w ozdobnych ramkach. Zdjęcia uwieczniające wspólnie spędzone chwile nie tylko urozmaicą aranżację, ale także pozytywnie wpłyną na emocje osób przebywających w sypialni.

Mile widziane będą odpowiednie dla romantycznego stylu porcelanowe figurki, czy różnego rodzaju bibeloty. Pamiętajmy przy tym, że to właśnie te drobiazgi dopełniają romantycznego klimatu, dlatego zaaranżujmy dla nich spokojne, stonowane tło. Oszczędnie dozujmy ilość wszelkich wzorów na ścianach i meblach, by ozdoby te wizualnie nie utonęły w nadmiarze deseni na ścianach.

 

 

W budowaniu romantycznego klimatu nieocenione będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Intymny charakter pomieszczenia podkreśli delikatne światło, dlatego lampki nocne czy kinkiety będą lepszym pomysłem niż rozproszone światło z zamontowanego na suficie żyrandola. Jeżeli jednak wolimy żyrandol, warto wybrać model o stylu zbliżonym do łóżka – stylowo uformowane kute żelazo, występujące w obu tych elementach, da nam doskonały efekt.

Niezwykle praktyczne okaże się oświetlenie wyposażone w regulację natężenia. Równie oczywistym, co korzystnym dodatkiem będą świece i lampiony, których blask nieodparcie kojarzył nam się będzie z romantyczną intymnością.

Umiejętnie łącząc meble i dodatki w różnych stylach, możemy stworzyć wnętrze pełne romantycznego klimatu. Zestawienie klasycznych form z obecnie panującymi trendami i delikatnymi barwami da nam wszystko to, co najważniejsze w stylu new romantic: spokojne, relaksujące, i – co najważniejsze – romantyczne wnętrze, w którym z przyjemnością odpoczniemy po ciężkim dniu, ciesząc się towarzystwem bliskiej nam osoby.