Dom

Projekty

Dom inteligentny

Tekst Michał Konarski Satel • Zdjęcia Satel

2012-12-03
Dom inteligentny
Komfort, automatyka i bezpieczeństwo w inteligentnym domu

Nowoczesny dom to nie tylko taki, który jest efektownie urządzony z użyciem wysokiej jakości materiałów. Nowoczesny dom to również bezpieczeństwo i komfort domowników, w końcu powinien stanowić on „przystań” dającą wytchnienie po intensywnym dniu. W tę właśnie koncepcję idealnie wpisują się zaawansowane rozwiązania inteligentnego domu, oferowane przez centrale alarmowe o dużych możliwościach. Dzięki swojej funkcjonalności, łączą one w spójny system rozbudowaną instalację alarmową z wszechstronnym systemem automatyki domowej.Instalacja systemu alarmowego w dzisiejszych czasach staje się praktycznie standardowym wyposażeniem większości nowo budowanych domów czy mieszkań. Popularność systemów alarmowych wynika z ich skuteczności. Rozmaite statystyki wskazują, że dom (lub mieszkanie) wyposażony w system alarmowy jest wyraźnie mniej narażony na próbę włamania niż podobny lokal nie posiadający takiej instalacji. Warto wiedzieć też, że system alarmowy to dużo więcej niż tylko wykrywanie włamania podczas nieobecności domowników. Dzięki ochronie obwodowej i funkcjonalności czuwania nocnego, system alarmowy może też oferować bezpieczeństwo domownikom przebywającym na obszarze chronionym. Dodatkowe poczucie bezpieczeństwa mogą zapewnić piloty napadowe. Mając przy sobie takie urządzenie, wystarczy wcisnąć przycisk, aby wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Rozwiązanie takie jest idealne, gdy w domu przebywają osoby starsze i dzieci.
Rozbudowany system alarmowy to także zabezpieczenie przed zupełnie innymi rodzajami zagrożenia. Czujki niebezpiecznych gazów (tlenku węgla, gazu ziemnego czy propan-butanu) mogą wykryć nawet śladowe ich ilości, pozwalając właściwie zareagować zanim jeszcze ulatniający się gaz zacznie stwarzać realne zagrożenie. Podobnie czujki pożarowe mogą zareagować na nawet niewielką ilość dymu. Odpowiednio wczesna interwencja może zdecydować o uratowaniu mieszkania przed skutkami żywiołu, a niekiedy też życia. System alarmowy może również zabezpieczyć dobytek przed zalaniem wodą dzięki czujkom wykrywającym jej wyciek. W połączeniu z elektrycznie sterowanym zaworem, centrala alarmowa może odciąć dopływ wody.Dysponując tak rozbudowanym systemem alarmowym, warto uzupełnić go o elementy odpowiedzialne za poprawę komfortu codziennego życia. Inteligentny system pozwala zastąpić domowników w wykonywaniu szeregu drobnych codziennych czynności. Dzięki temu mogą oni zaoszczędzony czas wykorzystać na własne przyjemności.
Prawdopodobnie najczęściej wykorzystywaną funkcją automatyki domowej jest sterowanie oświetleniem. Współczesne projekty aranżacji wnętrz wprowadzają budowanie nastroju za pomocą gry świateł, wykorzystując w tym celu kombinacje wielu punktów świetlnych. Sterowanie z wykorzystaniem tradycyjnych metod byłoby bardzo skomplikowane, dlatego z pomocą wkraczają tu rozwiązania inteligentne. Dzięki nim, za pomocą pojedynczego polecenia wybrać można zaprogramowaną wcześniej „scenę świetlną”, obejmującą nawet wiele pojedynczych punktów świetlnych jednocześnie.
Sterowanie oświetleniem w systemie inteligentnym to także zupełnie inne funkcje. Przykładowo, możliwe staje się wykorzystanie sygnałów z czujki ruchu systemu alarmowego do samoczynnego włączania światła na korytarzu lub klatce schodowej. Dzięki temu nie trzeba nocą po omacku szukać włącznika, chcąc dostać się do łazienki, a dodatkowo system sam zadba o wyłączenie tego światła, kiedy przestanie być potrzebne. Ten przykład stanowi dobrą ilustrację dla kolejnej zalety systemu inteligentnego: oszczędności energii. Nieubłaganie rosnące ceny energii powodują, że coraz ważniejsze staje się optymalne gospodarowanie nią, co wymaga dodatkowego zaangażowania. System inteligentny znacząco w tym pomaga, na przykład wyłączając samoczynnie światło w całym domu w momencie wyjścia domowników.
Bardzo popularną funkcją inteligentnego domu jest sterowanie podnoszeniem i opuszczaniem elektrycznie sterowanych rolet. Może być ono zintegrowane ze scenami świetlnymi w salonie, dzięki czemu po wybraniu opcji „seans filmowy” centrala samoczynnie opuści rolety i włączy delikatne oświetlenie zapewniając maksimum kinowych wrażeń z oglądania filmu.
System inteligentny może także opuszczać rolety zewnętrzne na noc, zabezpieczając dodatkowo dom przed próbą wtargnięcia z zewnątrz. Nie trzeba nawet o tym oddzielnie pamiętać, wystarczy włączyć czuwanie nocne w systemie alarmowym.
Inteligentny system może również zintegrować się ze sterowaniem ogrzewaniem i klimatyzacją. W takiej konfiguracji możliwe są funkcje, których nie da się w łatwy sposób uzyskać przy sterowaniu tradycyjnym. System inteligentny może bowiem np. przełączać ogrzewanie w tryb ekonomiczny z chwilą wyjścia wszystkich domowników, jak też pozwala z wyprzedzeniem wybrać temperaturę komfortową za pomocą sms-a, aby cieszyć się ciepłym domem od samego wejścia.
Równie interesująca może być funkcja sterowania systemami automatycznego zraszania zieleni. Centrala może uruchamiać podlewanie o określonej porze, utrzymując roślinność w dobrej kondycji nawet w czasie długotrwałych letnich wyjazdów. Oczywiście, na życzenie można też włączać podlewanie zdalnie z użyciem smartfona czy komputera z połączeniem internetowym. Wystarczy uzupełnić system o odpowiedni moduł komunikacyjny.


Dużym atutem wyróżniającym nowoczesne centrale, takie jak np. centrale INTEGRA firmy SATEL, jest możliwość pełnej integracji z magistralą KNX, będącą jednym z najpopularniejszych europejskich standardów inteligentnego domu. Dzięki funkcji integracji możliwe staje się skorzystanie z wielu specjalizowanych urządzeń, takich jak ściemniacze oświetlenia, automatyczne karnisze czy dedykowane moduły sterujące urządzeniami grzewczymi i klimatyzacyjnymi.