Dom

Projekty

Komfort, funkcjonalność i piękno

Tekst Karolina Miszczuk

2015-06-02
Komfort, funkcjonalność i piękno

Biżuteria to słowo pochodzące od francuskiego bijou czyli klejnot. Są to drobne przedmioty złotnicze, jubilerskie ozdabiające ciało i strój. Zazwyczaj wykonane są z metali oraz kamieni szlachetnych i ozdobnych. A jak wygląda biżuteria domu? Co stanowi urozmaicenie na stole, półkach i w oknach? Warto zapoznać się z różnymi opcjami ozdoby naszych wnętrz.

 

Patery na owoce i słodycze

 

To doskonała ozdoba kuchni, jadalni i stolika kawowego w salonie. Jednopiętrowe patery, często wykonane z porcelany, są masywne, ale zarazem obleczone w piękne i delikatne wzory. Metalowe patery kilkustopniowe stanową przyjemną alternatywę dla miseczek i świetnie prezentują się z muffinami i gronami winogron opadającymi po brzegach patery. Stanowią piękny ozdobnik podwieczorków i odwiedzin, są urozmaiceniem dziecięcych imprez i bajecznym przełamaniem codzienności. Mogą służyć jako funkcjonalna pomoc lub niecodzienna ozdoba.

 

Wazony i butelki

 

Parapety i jadalniane stoły to solidna podstawa do malowniczych aranżacji. Wazon ze świeżymi kwiatami coraz częściej pojawia się w naszych domach, choć jeszcze niedawno kwiaty w wazonie były kojarzone z blichtrem i wyższymi sferami. Butelka – ozdobą? Pchle targi i ciekawe sklepiki z bibelotami to często przechowalnie wspaniałych butelek z kolorowego szkła, o niebanalnych kształtach. Do aranżacji można użyć pojedynczych kwiatów: jeden gerber w butelce może z powodzeniem zastąpić wazon z kwiatami.

 

 

Figurki, bibeloty

 

Porcelanowy kot, etniczna żyrafa z drewna czy słoń z trąbą w górze przynoszącą szczęście – to ciekawe propozycje na bibeloty we wnętrzach, które ozdobią i wypełnią puste przestrzenie domu. Nowoczesne wnętrze można przełamać ciekawą figurą... konia. Niejednokrotnie również możemy się spotkać z pomysłami architektów na temat bibelotów – oddzielne półki lub wręcz ołtarzyki na ciekawe stworzenia, bożki, elementy natury. Do aranżacji pojedynczych egzemplarzy ciekawych przedmiotów możemy zastosować ramki na zdjęcia i wspomniane wazony.

 

Pudełka, pudełeczka

 

To zwykłe przedmioty do przechowywania, lecz z odpowiednimi wzorkami mogą stanowić niezwykłą ozdobę półek i stolików. Są pomocne w codziennych sprawach – mogą być przygotowane na karteczki w kuchni lub na biżuterię na toaletce. Stanowią także alternatywę dla bibelotów i ciekawe rozwiązanie na przechowywanie ważnych dokumentów na regale z książkami. Nieocenione w przechowywaniu kuchennych urządzeń i w poszukiwaniu dodatkowego miejsca na koce, przedmioty sezonowe lub do segregowania starych egzemplarzy magazynów.

 

Świece i świeczniki

 

Ciepłe światło świec wprawia w przyjemny nastrój i relaksuje. Świeczki rozstawione na wannie podczas kąpieli dodają uroku i magii tej zwykłej czynności, a także są ratunkiem, gdy nagle zabraknie prądu. Ustawienie ich w ciekawych świecznikach stanowi doskonałą ozdobę domu. Kandelabry są przepiękną ozdobą kolacji ze znajomymi lub z bliską osobą, a pojedyncze lichtarze czy siedmioramienne menory mogą stanowić równie ciekawą ozdobę, co ustawione figurki na półkach, we wnękach, na stołach i między książkami.

 

 

Żyrandole i kinkiety

 

Bogato zdobione żyrandole kryształowe to mieniące się dzieła sztuki. Każdego dnia, w zależności od światła padającego na kryształki, prezentują się inaczej i zdecydowanie wzbogacają nawet minimalistyczne wnętrze. Niezaprzeczalny urok kinkietów ściennych i wielość wyboru w tej dziedzinie stanowi powodzenie tego świetlnego rozwiązania. Kinkiety i żyrandole często są dobierane tak, aby pasowały do siebie materiałami i stylem, lub są zamawiane bezpośrednio u producentów, by były wykonane tą samą techniką, dzięki czemu zamykają stylistyczne ramy wnętrza.

 

Poduszki i narzuty

 

Poduszka jest ozdobą kanapy, sypialnianego łoża i fotela. Może wtapiać się kolorystycznie w podłoże lub być elementem kontrastowym. Różnorodność materiałów, tekstur i wzorów może być przez nas wykorzystywana ciągle na nowo. Nie ma więc konieczności wykonywania remontu, by zmienić wygląd pomieszczenia – wystarczy zastosować nowe poszewki na poduszki lub zmienić narzutę na łóżko. Koc może być ciepłym rozwiązaniem na fotel przed kominkiem, a narzuta z satyny pozwoli stworzyć romantyczną aurę w sypialni.

 

Firanki, zasłony, chwosty

 

Specjalne klamry do firanek, obciążniki czy tradycyjne polskie chwosty to gratka dla miłośników oprawy okiennej. Okno prezentuje się przyjemnie, gdy mieni się od kryształków lub jest ozdobione wymyślnymi frędzlami i kolorowymi nitkami. Kryształki Svarowskiego wiszące na brzegu firanki nadadzą szyku firance, a zasłonka z masywną mosiężną klamrą zamknie konwencję pałacowego wnętrza. Takie rozwiązanie z powodzeniem może być nawiązaniem do kryształowego żyrandola i błyszczących kinkietów.

 

Ramki i zdjęcia

 

Dzieci, rodzina, czworonogi czy piękne pejzaże mogą stać się zaklętymi w zdjęciach wspomnieniami ozdabiającymi nasze półki i ściany. Zdobione ramy na zdjęcia i obrazy, utrzymane w jednym stylu, mogą stanowić minimalistyczne tło dla motywów ze zdjęć lub wręcz pierwszoplanowe dzieła, które są prezentowane za pomocą fotografii. Odpowiednio dobrane passe-partout to dopełnienie wielu aranżacji i połączenie z pozoru niepasujących do siebie zdjęć i obrazów. Rodzinne zdjęcia natomiast mogą być ciekawym zamiennikiem wielkoformatowych obrazów ściennych.

 

 

Ramy i lustra

 

Lustro może stanowić podstawę do aranżacji na każdej powierzchni. Lustrzane kule rodem z dyskoteki, lustra w bogato zdobionych ramach przy toaletkach i w łazienkach czy powiększające optycznie przestrzeń lustra na suficie i na ścianach wąskich pomieszczeń to ciekawe i inspirujące rozwiązania. Różnorodność sposobów na użycie lustra to niewyczerpana skarbnica aranżacyjna. Kominek z pustym miejscem może stanowić śmiałe i piękne połączenie z lustrem w ciekawej ramie, nawiązującej formą do kształtu i obramowania paleniska.

 

Zegary i zegarki

 

Pomysłowe zegary w wielu kolorach, wielkościach i stylach gwarantują niecodzienność i stawiają czas na wyższym, niefunkcjonalnym poziomie. Zegary stojące w stylu vintage z wahadłami, ciężarkami, a często również z kukułką, powracają do łask i często są stosowane w pięknych i zdobionych formach lub unowocześniane do srebrnych surowych konstrukcji, pięknie prezentujących się w otoczeniu chromowanych ramek na zdjęcia. Małe zegary na półki i stoliki dopasowywane są najczęściej do ustawionych wokół bibelotów i ramek.

 

Kubki i stojaki

 

Kubek może być ozdobą! Podobnie jak filiżanka czy szklanka. Odpowiednio dobrane wzory, barwy i ciekawe kształty mogą być codzienną – niecodzienną dekoracją. Kubki wszystkich domowników możemy powiesić na ścianie nad szafkami na specjalnym wieszaczku na kubeczki: będą prezentowały się schludnie i ciekawie. Stojące „wieszaczki” na filiżanki często są w komplecie z talerzykami i oprócz funkcji „kawowo-herbacianych” stanowią ciekawą dekorację podwieczorkowego stołu, a kryształowe szklanki pięknie zdobione to ozdoba sama w sobie.

 

 

Serwety, obrusy i bieżniki

 

Między tymi trzema przedmiotami jest znacząca różnica. Obrus jest najczęściej jednolity lub w delikatny deseń. Zakrywa cały stół i swobodnie opada na boki. Bieżnik jest barwnym pasem, najczęściej dużo węższym od stołu, na którym się znajduje. Posiada funkcje jedynie ozdobne i może się zmieniać w zależności od wystroju wnętrza i aktualnej imprezy. Jego długość powinna być taka sama jak obrusa – zwisając po obu stronach ma być szykowny, nie zaś niepotrzebnie rozpraszać i psuć kompozycję. Serweta zajmuje najmniejszą powierzchnię stołu w porównaniu do obrusa i bieżnika. Nie opada na brzegach stołu i zazwyczaj jest zamiennikiem obrusów, którym towarzyszą bieżniki, w zwykły dzień, gdy nie przyjmujemy gości. By stół prezentował się jeszcze piękniej, możemy zastosować obciążniki do obrusów – piękne, choć ciężkie wiszące klamerki z ozdobnymi kamieniami lub kryształami są funkcjonalne i dopełniają aranżację stołu.

 

Ozdoby

 

Gdy nasze domy są już czyste i wypełnione meblami, wystarczy postawić kilka dodatków, by nie były nudne. Monotonię szarej kanapy przełamie barwna poduszka lub niedbale rzucony pled. Do kolorowego wazonu wkładamy białe kwiaty i voila! - bez zbędnego wysiłku mamy piękny element na stół do jadalni. Bibeloty na półce w salonie czy korytarzu mogą sprawić, że nasi goście będą zachwyceni nie tylko gustownymi meblami, lecz także przyjemnymi dla oka, zwracającymi uwagę drobiazgami. Nie warto siedzieć w nudnym wnętrzu – dodatki i ozdoby upiększą wnętrze naszego domu.