Dom

Porady

Komfort i bezpieczeństwo. Zamki do drzwi

Tekst Gerda • Zdjęcia Gerda WWW.GERDA.PL

2021-07-13
Komfort i bezpieczeństwo. Zamki do drzwi

Dom to przede wszystkim wyjątkowy azyl, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. W trosce o komfort coraz częściej decydujemy się na nowatorskie oraz inteligentne rozwiązania, takie jak monitoring i alarmy, jednak na początku musimy skupić się na czymś zupełnie innym. Okazuje się, że dobrze wykonane drzwi, a przede wszystkim solidne zamki to przepis na znaczne zmniejszenie ryzyka włamań. Obecnie producenci oferują szereg opcji doskonale dopasowanych do naszych oczekiwań, dlatego nie zwlekajmy z montażem owych komponentów. Nie ma przecież nic ważniejszego niż dobro i bezpieczeństwo domowników!

 

 

Szeroka oferta zamków drzwiowych to niewątpliwy atut tego rozwiązania, ponieważ nie musimy martwić się o dostępność produktów właściwych czy pasujących do drzwi. Istnieje wiele systemów, które, w zależności od rodzaju montażu, mają różne stopnie zabezpieczenia przed ewentualnym włamaniem. Dzięki temu możemy pokusić się o inne rozwiązanie w drzwiach głównych – strzeżonych najbardziej, a inne w tych prowadzących np. do budynku gospodarczego. Przyjrzyjmy się jednak najbardziej efektywnym opcjom.

 

 

 

WYBÓR ZAMKA

Zabezpieczenia drzwi wejściowych składają się najczęściej z zamka głównego (który nie da nam pełnego zabezpieczenia) oraz wkładki. Ich wybór powinien być precyzyjny i adekwatny do wartości mienia, jakie chcemy zabezpieczyć, dlatego inne znajdą się na klatce, a inne w domu wolnostojącym. W tym wypadku ważna jest przede wszystkim kategoria zabezpieczeń zamka i wkładki – im wyższa, tym lepsza. Zwróćmy uwagę na antywłamaniowe wkładki mające dodatkowe zabezpieczenia przed otwarciem metodą „bumpingu” oraz skuteczne rozwiązania chroniące je przed rozwierceniem, a także lockpickingiem. Kolejnym punktem zakupów powinien być zamek dodatkowy (pomocniczy).

 

 

ZAMKI WPUSZCZANE I NAWIERZCHNIOWE

Zamek drzwiowy (główny) jest montowany wewnątrz skrzydła drzwi. To jeden z najważniejszych elementów zabezpieczeń przed niepożądaną ingerencją wewnątrz domu, który chroni przed włamaniem. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoki poziom ochrony i długoletnie bezszkodowe działanie w każdych warunkach. Wszystko dzięki temu, że zamki złożone są z solidnych materiałów i powstają w konsultacji z ekspertami ds. bezpieczeństwa, a następnie są testowane przez Laboratorium Badań Mechanicznych Urządzeń Zabezpieczających Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Centralne laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji. Zamki te mogą być stosowane jako zamek główny w drzwiach antywłamaniowych lub jako dodatkowe zabezpieczenie dla innego zamka głównego. Niewątpliwym atutem jest również istnienie takich rozwiązań, które mogą być stosowane zarówno w drzwiach zewnętrznych. Widzimy więc, że to na pewno najlepsza opcja w walce z niepożądanymi sytuacjami, jakimi są włamania. Montując zamek wpuszczany, możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, nawet jeśli mieszkamy w niezbyt bezpiecznym miejscu. Warto również wspomnieć o zamkach nawierzchniowych, montowanych na powierzchni drzwi i posiadających odpowiednie klasyfikacje pozwalające na niezawodne użytkowanie. Ich atutem jest nie tylko znakomite działanie, lecz także design. Otóż występują w wielu opcjach kolorystycznych i wykończeniach, dlatego nie musimy martwić się, że ich wygląd nie wpisze się w design naszych drzwi. Podobnie jak w przypadku zamków wpuszczanych – także mogą być dodatkiem do głównego zabezpieczenia.

 

 

KILKA WSKAZÓWEK

Pamiętajmy, by odpowiednio dobrać zamek do posiadanych już drzwi. Aby ich nie obciążył, muszą się też odznaczać odpowiednią wagą. W przypadku zamków ważny jest także rodzaj rygli oraz ich dodatkowe zabezpieczenia. Ich niezawodność poświadczają odpowiednie certyfikaty oraz atesty, które gwarantują, że zamontowane produkty spełnią nasze wszelkie oczekiwania. Wybór zamka do drzwi to z pewnością kluczowa kwestia, która wpływa na bezpieczeństwo domowników. Pamiętajmy, że komfort naszej rodziny to coś niezwykle ważnego i wpływającego na całokształt jej życia. Wybór zamków na pewno ułatwi szeroka oferta. Do dyspozycji mamy nie tylko różne rozwiązania, lecz także urozmaicony design, co w przypadku drzwi w domu wolnostojącym zdaje się być szczególnie atrakcyjną ofertą.