Dom

Kominek

Kominek ceramiczny

Tekst Maskom • Zdjęcia Maskom

2012-10-24
Kominek ceramiczny
Kominek ceramiczny – tradycja czy nowy trend?
Zapewne każdy, kto zastanawiał się nad kupnem kominka wolnostojącego, szukał rozwiązań wyjątkowych i niepowtarzalnych. Dawniej niemal w każdym domu można było znaleźć piec kaflowy. Stąd też wielu z nas kojarzy piec ceramiczny właśnie z tym klasycznym piecem kominkowym.
Jak wiadomo tradycja to ważny element tożsamości, jaką tworzy każda rodzina. Dlatego też wielu z nas, chcąc pokazać swój szacunek do przeszłości, kupuje kominki ceramiczne nawiązujące formą do klasycznych kształtów, znanych z domów naszych rodziców czy dziadków. Jednak coraz częściej możemy spotkać także kominki ceramiczne o niespotykanych, nowoczesnych kształtach. Jak nietrudno się domyślić, ceramika jest idealnym materiałem akumulacyjnym, dlatego też piece o nowoczesnym wzornictwie budowane są z wyżej wymienionych materiałów. Ich zastosowanie pozwala w wyjątkowo wydajny sposób przekazywać energię cieplną do otoczenia.

Kilka słów o genezie kominka

Początek należy kojarzyć z materiałem, z którego wykonywano pierwsze piece, czyli z czerwoną gliną. Historia pieców to także działalność pierwszych garncarzy, których praca związana była z tworzeniem ceramiki - procesem jej powstawania i wypalania kształtowanym przez pokolenia. Przedmioty wykonywane z naturalnego surowca wydobywanego lokalnie, używane niemal w każdej dziedzinie życia,  przyczyniły się do rozwoju rzemiosła na obszarze północno-zachodnich Włoch. Ta część Europy może poszczycić się ogromną tradycją dotyczącą ceramiki, procesu jej tworzenia i wykorzystania. Tak właśnie zaczyna się historia firmy La Castellamonte, która od pokoleń produkuje kominki ceramiczne, wpisując się we włoską tradycję.
Miłość od pierwszego wejrzenia – coś takiego może się zdarzyć nie tylko między dwojgiem ludzi, ale również, gdy po raz pierwszy zetkniemy się z różnymi modelami kominków marki La Castellamonte. Bogactwo wzorów i rozwiązań technicznych nie pozostawiają nas obojętnymi wobec propozycji tej firmy. Duże przeszklone drzwiczki i płomienie migoczące za nimi potrafią zachwycić i skutecznie ogrzać w długie zimowe wieczory spędzane z bliskimi. Klimat spokoju, odprężenia i bezpieczeństwa – to wszystko można poczuć, obcując z wnętrzem, w którym znajduje się kominek. Spoglądając na szeroką ofertę kominków nietrudno zauważyć, że każdy, niezależnie od gustu, znajdzie tam coś specjalnego, odpowiedniego do wnętrza własnego domu. Walory estetyczne to nie wszystko - pięknie zdobione kafle utrzymują także ciepło oraz cieszą swoim naturalnym urokiem. Oprócz atrakcyjnego, ponadczasowego wyglądu kominki kaflowe są również bardzo uniwersalne w kontekście zastosowanych paliw - w naszej ofercie znajdą Państwo kominki zasilane drewnem, pelletem czy brykietem.  Zastosowanie odpowiedniego paliwa, świadoma decyzja w tej materii, to pierwszy krok do właściwie dokonanego wyboru w kontekście zakupu kominka.

Kształty pieców, ich kolory oraz wyjątkowe dekoracje idealnie wkomponowują się w każdego rodzaju pomieszczenia - klasyczne bądź nowoczesne. Trudno wyobrazić sobie typowo romantyczne wnętrze bez ogrzewającego je kominka, przy którym siedzi para zakochanych w sobie osób. Piec kominkowy może być umieszczony w salonie, salonie kąpielowym, kuchni, a także w sypialni. O romantycznym stylu kominka świadczą głównie dodatki i elementy wnętrza, które mu towarzyszą. Stąd też idealnie komponuje się on z rodzinną kolekcją ceramiki czy broni palnej.
Szukając niepowtarzalnych kształtów, wybieramy coraz częściej nowoczesne kominki ceramiczne. Wielu z nas, chcąc podkreślić swą oryginalność, szuka wyjątkowych rekwizytów tworzących wnętrze domu czy mieszkania. W związku z tak pojętymi wymaganiami dotyczącymi wystroju, coraz częściej poszukujemy na rynku pieców kominkowych rozwiązań nietuzinkowych. Stykając się ze zróżnicowanymi propozycjami dość przypadkowych producentów, często odchodzimy zawiedzeni typowością modeli. W końcu zadajemy sobie pytanie, czy są producenci, za którymi przemawiają lata tradycji, praktyki, a także wyjątkowy design, adekwatny do zaprojektowanego wnętrza? Biorąc pod uwagę fakt, że  Polska to kraj często przez najlepszych producentów traktowany po macoszemu, zdecydowaliśmy się zapełnić tę lukę i dotrzeć do jednej z najbardziej prestiżowych firm zajmujących się produkcją kominków.
Firma Maskom, dostrzegając potrzeby dynamicznie rozwijających się kolejnych pokoleń Polaków, wprowadza na polski rynek szereg sprawdzonych, a zarazem unikatowych pod względem estetycznym produktów. To właśnie współpraca z La Castellamonte dała możliwość odświeżenia polskiego rynku kominkowego. Wysokiej klasy produkty oraz doświadczenie gwarantują, iż klient  korzystający z naszej oferty będzie w 100%  zadowolony.Oczywiście kominki ceramiczne La Castellamonte to produkty z najwyższej półki, dlatego też wykonywane są tylko na indywidualne zamówienie klienta. Próżno szukać tutaj powtarzalności kształtów czy wzornictwa, z jaką stykamy się na polskim rynku w ramach sprzedaży masowej czy marketowej. Unikalny design oraz niebanalne zdobnictwo kominka to efekt ciężkiej pracy rzemieślników-artystów, wykorzystujących swój talent, aby sprostać najbardziej wyszukanym oczekiwaniom klientów. Włoska stylistyka daje się odczuć niemal w każdym detalu tworzącym dzieło. Dlatego też do grona naszych odbiorców zaliczamy osoby o szczególnych oczekiwaniach co do sposobu urządzenia wnętrza, w jakim spędzają one czas wolny, przeznaczony dla bliskich czy rodziny.
Silny związek z tradycją oraz zamiłowanie do klasycznych rozwiązań nie stanowią przeszkody we wprowadzaniu szeregu innowacji technologicznych właściwych dla pieców najnowszej generacji. To swoiste połączenie tradycji i nowoczesności dokonujące się w najlepszy możliwy sposób. Kominki ceramiczne budowane są zgodnie z tradycją rzemieślniczą, ale dzięki wykorzystaniu specjalnych urządzeń technicznych są także nowoczesne pod względem funkcjonalności, jak i standardów bezpieczeństwa. Dlatego też duże kominki z żeliwa lub stali wyposażono na przykład w elementy ogniotrwałe. Piece wykorzystują cyrkulację ciepła wymuszoną poprzez działanie wentylatora elektrycznego.  Sterowanie obiegiem powietrza dokonuje się za pomocą pilota, co gwarantuje komfort obsługi i automatyzuje proces ogrzewania pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługują drzwi z lanego mosiądzu oraz szkła ceramicznego – taka konstrukcja świadczy o solidności i dbałości o najdrobniejsze detale. Piec nie jest tylko źródłem ciepła dla domowników, ale staje się rekwizytem znacząco wpływającym na klimat pomieszczenia, w jakim się znajduje. Ponadto kominek galeria posiada system podwójnego spalania, dzięki któremu jego sprawność mieści się w granicach 75-87%, a emisja tlenku węgla do atmosfery to ok. 0,1%. Tak wydajne piece pozwolą cieszyć się nie tylko z ich walorów estetycznych oraz solidności wykonania, ale także ze świadomości, iż w pełni wykorzystują one dostarczone paliwo, przetwarzając je na energię cieplną. Piece firmy La Castellamonte poddawane są testom w warunkach laboratoryjnych, posiadają także certyfikaty spełniające najwyższe normy europejskie i międzynarodowe wymagane w kontekście ochrony środowiska.
Wybór kominka, jakiego dokonają Państwo, powinien być wyborem przemyślanym, tak aby świadczył o duszy konesera w podejściu do urządzania własnego domu czy mieszkania.