Dom

Kominek

Kominkowa awangarda. Projekty do nowoczesnych wnętrz

Tekst Mateusz Zdańkowski • Zdjęcia KOMINKI GROZ WWW.GROZ.PL

2020-02-06
Kominkowa awangarda. Projekty do nowoczesnych wnętrz

Odkąd człowiek nauczył się panować nad ogniem, uczynił go swoim sprzymierzeńcem. To jednak nie do końca poskromiony żywioł. Równie nieujarzmiony jest design współczesnych kominków, które przybierają spektakularne formy po to, by jeszcze efektowniej eksponować piękno tańczącego w jego wnętrzu płomienia.

 

Kominek to urządzenie grzewcze, ale też dekoracja, jaka potrafi zamienić przestrzeń w przytulną, pełną ciepłego klimatu strefę. Jeśli zdecydujemy się na model w awangardowej obudowie, sprawimy, że nasze otoczenie zyska niepowtarzalny charakter. Samo palenisko natomiast stanie się gwiazdą aranżacji. Wszystko za sprawą niecodziennego, futurystycznego wzornictwa z upodobaniem igrającego kolorem, kształtem i fakturą. Jednocześnie nic nie tracą ze swoich technicznych parametrów, gwarantując wysoką sprawność oraz moc grzewczą.

 

 

SPEKTAKULARNY EFEKT

Czasy, gdy kominek kojarzył się z ulokowanym przy ścianie portalem rodem z chaty w górach, odeszły w niepamięć. Teraz na salonach królują projekty o niestandardowych kształtach i rozmiarach, powstałe przy użyciu nowocześnie prezentujących się materiałów, wykończone lśniącą, lakierowaną powierzchnią. Nie oznacza to, że brakuje im klasy.

Przeciwnie – są dowodem na to, że innowacyjność może iść w parze z elegancją oraz prestiżem. Taki charakter wyróżnia spektakularnie prezentujące się modele umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia, z długim przewodem kominowym, który zjawiskowo wygląda szczególnie we wnętrzach z wysoko osadzonym sufitem czy domów z antresolą. Egzemplarze nowej generacji mogą przybierać postać wariantów podwieszanych lub wolnostojących – osadzonych na podłodze. Nie wszystkie jednak stanowią zwarty monolit. Wśród futurystycznych kominków znajdziemy takie z otwartą strefą paleniskową. Ich dolna część otoczona szklanym rantem ma przypominać stolik kawowy, nad którym swobodnie unosi się pochłaniający efekty spalania okap połączony długą rurą z otworem kominowym. W takim przypadku ogień możemy podziwiać z każdej strony paleniska.

 

 

GEOMETRIA MA WZIĘCIE

Różnorodne bryły awangardowych kominków kształtują przede wszystkim prawidła geometrii. To skutkuje bogactwem modeli rozrysowanych na planie kwadratów, prostokątów, ale także sześcio- czy ośmiokątów. Z udziałem prostych form powstają często nietypowe konfiguracje, wykraczające poza zasady proporcjonalnej regularności.

Asymetryczne obudowy z powodzeniem przełamują monotonię wystroju, wnosząc do wnętrza futurystyczny powiew, a przede wszystkim ożywczy dynamizm. Jeżeli natomiast zależy nam na wrażeniu harmonii, warto zdać się na urządzenia owalne, pozbawione kanciastych brzegów czy łamanych linii. Nikt nie przejdzie obojętnie np. obok paleniska w formie częściowo przeszklonej tuby o dużych gabarytach czy przyściennego, wpisanego w okrąg egzemplarza.

 

 

LEWITUJĄCY DESIGN

Swoistym novum w branży kominkowej są modele podwieszane, sprawiające wrażenie konstrukcji swobodnie lewitujących ponad podłogą. To rozwiązanie tyle nowoczesne, co efektowne. Znakomicie wpisuje się w klimat wnętrz w stylu modern, ale z powodzeniem może dopełnić także charakter niejednego loftu, z którego wystrojem skomponuje się dzięki metalowemu korpusowi. Dostępne w opcjach z otwartym lub osłoniętym szybą paleniskiem wpisują się w różne potrzeby użytkowników, dając szansę stworzenia w strefie dziennej centrum domowego relaksu, gdzie odprężenia będziemy szukać przy wtórze żywego ognia.

 

 

DYSKRETNY WDZIĘK

Odrobinę mniejszy rozmach charakteryzuje kominki przyścienne, które z racji swojej budowy przeznaczone są do montażu w ustronnych częściach pomieszczeń. Wkomponowane w architektoniczną przegrodę stają się integralnymi elementami zabudowy wnętrz. Nie oznacza to jednak, że ich forma w jakikolwiek sposób traci przez to na atrakcyjności. W tej grupie urządzeń znajdziemy zarówno efektownie wyglądające propozycje z otwartą komorą spalania wspartą nietypową podstawą, zwieńczone niestandardowym okapem, jak również praktyczne wersje z przeszklonym wkładem, który wcale nie musi przybierać kształtu prostopadłościanu. Do przestrzeni o niewielkim metrażu odpowiednie będą natomiast modele narożne, np. z długim przewodem kominowym – kompaktowe, a jednocześnie wyraziście akcentujące swoją obecność na mapie pomieszczenia.