Dom

Remont

Konserwacja powierzchni używanych na zewnątrz budynków

Tekst Joanna Aleksandruk • Zdjęcia Ralston

2014-01-22
Konserwacja powierzchni używanych na zewnątrz budynków

Wcześniej czy później, każdy budynek nie uniknie konserwacji, związanych z drobnymi pracami i naprawami. Zważywszy na długi proces absorbowania budynków i chęć utrzymania jego dobrego stanu, należy zdecydować się na konserwację. W efekcie prowadzonych prac, można uzyskać dawną funkcjonalność, poczucie bezpieczeństwa i estetyki. Konserwacja zabytków jest zespołem prac, mających na celu utrzymanie jak najlepszego stanu technicznego budynku. Taką konserwację przeprowadza się również przy rzeźbach, obrazach oraz innych cennych przedmiotach, które mają dla nas najwyższą wartość. Prace renowacyjne wymagają skrzętności i odpowiedzialności. Ich celem jest utrwalenie naruszonych części i zabezpieczenie przed możliwością zniszczenia. Tak jak najbardziej wyszukane zabytki, tak i nasz dom potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego w przypadku konserwacji domu, zwraca się szczególną uwagę na uzupełnienie fragmentów i poprawienie jego jakości. Wykonywanie prac konserwacyjnych ma na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku. Prace są wykonywane w budynkach, których stan techniczny nie został pogorszony poprzez codzienną eksploatację. W myśl bieżącej konserwacji wchodzą wyłącznie drobne naprawy. Toteż konserwacji nie można mylić z remontem, który jest jednak pojęciem szerokim, polegającym na wartości użytkowej określonego obiektu. W przypadku wykonywania prac remontowych, należy mieć specjalne zezwolenie. Prace konserwatorskie tego nie wymagają. Do prac konserwatorskich zalicza się usuwanie i zabezpieczanie przed zanieczyszczeniami, osuszanie budynków, naprawę, zabezpieczanie i uszczelnianie dachów, a także renowację i odgrzybianie. Niektóre budynki wymagają prac konserwatorskich prowadzonych pod ścisłym nadzorem (np. zabytkowe kamienice, dworki, pałace). W przypadku, jeśli budynek został wpisany w rejestr zabytków, wówczas wszelkie jego naprawy muszą być prowadzone pod ścisłym nadzorem.

 

 	Wcześniej czy później, każdy budynek nie uniknie konserwacji, związanych z drobnymi pracami i naprawami. Zważywszy na długi proces absorbowania budynków i chęć utrzymania jego dobrego stanu, należy zdecydować się na konserwację.


Krok po kroku
Umiejętność aplikacji, prostego wykonania bezspoinowego systemu ociepleń sprawiają, że jest ona uważana za najbardziej powszechną formę poprawy izolacyjności termicznej budynków. Specjaliści szacują, iż wytrzymałość tych systemów powinna wynosić (mniej więcej) 30 lat, jednakże tylko przy przeprowadzaniu systematycznych i okresowych przeglądów. Równie istotną kwestią jest wykonywanie prac malarskich. Dobrze jest, jeśli posiadamy zaplanowaną kolejność działania. Podejmowanie kolejnych decyzji, przygotowanie narzędzi i zakup potrzebnych materiałów sprawi, że porządkowanie również nie będzie problemem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych przestrojów wynikających z (przykładowo) potrzeby kolejności nakładania poszczególnych warstw farb bądź czasu ich schnięcia. Malowanie poszczególnych ścian, specjalnymi farbami można podzielić na kolejne etapy. W zależności od tego w jakim stanie znajdują się ściany, przygotowanie powierzchni może być skomplikowane lub może jego wcale nie być. Malowanie powinniśmy rozpocząć od demontażu wszystkich niepotrzebnych elementów wyposażenia, mogących stanowić przeszkodę w pracy. Dobrze jest, jeżeli okleimy taśmą i folią podłogi, listew, okien oraz kontaktów. Wówczas unikniemy dodatkowej pracy przy oczyszczaniu zachlapanych farbą rzeczy. Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować do tego ściany oceniając stan podłoża, naprawy, ich mycie i uzupełnianie ubytków. Trudno dostępne miejsca (na przykład: okolice okna, drzwi, kąty i naroża) najlepiej jest pomalować pędzlem. Należy również pamiętać, iż ignorowanie prac konserwacyjnych, a co za tym idzie, pozostawienie zabrudzeń lub rozprzestrzeniających się mikroorganizmów, obniży rynkową wartość budynku. Ponadto takie działania wpłyną na stan zdrowia mieszkańców. Zaś wskutek powstających uszkodzeń zarówno powłok zewnętrznych, jak i materiału termoizolacyjnego, zmniejsza to również skuteczność ocieplenia budynku.


Ocena
Zaopiniowanie stanu elewacji dotyczy występowania zanieczyszczeń mechanicznych (np. kurzu, olejów, brudów i odpadów biologicznych) powinna odbywać się minimalnie raz w roku. Budynki o powierzchni mierzącej powyżej 1000-2000 m2 minimum dwa razy w roku. Istotną kwestią jest wystosowanie odpowiedniej ekspertyzy zarówno zewnętrznej fasady, jak i wewnętrznego stanu ścian naszego domu.

 

Konserwacja zabytków jest zespołem prac, mających na celu utrzymanie jak najlepszego stanu technicznego budynku. Taką konserwację przeprowadza się również przy rzeźbach, obrazach oraz innych cennych przedmiotach, które mają dla nas najwyższą wartość.

 

Walka
Najpowszechniejszym, a przede wszystkim najtańszym sposobem walki z zabrudzeniami fasad jest mycie ich wodą zmieszaną ze środkami do czyszczenia. Czyszczenie powinno odbywać się pod ciśnieniem, najlepiej przy rozproszonym strumieniu płynu. Jeżeli elewacja jest naruszona w zaawansowanym stopniu, wówczas należy usunąć z jej powierzchni wszelkie grzyby i pleśnie. Jeśli ekspertyza wykazała obecność środowiska sprzyjającego rozwijaniu się grzybów, trzeba zabezpieczyć elewację i ją zakonserwować. Koszty związane z odkładaniem pielęgnacji elewacji mogą okazać się wyższe, niżeli koszt zabiegów konserwatorskich. Zatem odpowiednia pielęgnacja i dokonywanie oceny stanu budynku może nas uchronić przez niepotrzebnym ponoszeniem strat. Konserwacja budynków związana jest z oceną, oczyszczaniem, renowacją i zabezpieczaniem ich powierzchni. Toteż na końcowym etapie działań, fachowcy używają specjalistycznych emulsji i farb, przeznaczonych do dekoracyjno-ochronnego malowania budynków. Stosowanie ekologicznych i nowoczesnych farb emulsyjnych, tworzących gładkie, matowe i dobrze trzymające się podłoża powłoki, zapewnią ochronę ścian na długie lata. Farby fasadowe o wyjątkowej odporności na warunki atmosferyczne korzystnie wpływają na utrzymanie dobrego stanu domu. Współcześnie stosowane są specjalistyczne emulsje i farby, które długotrwale zabezpieczają fasady. Konserwacja pełni kluczową rolę z punktu widzenia estetyki budynku – przez długie lata regularnie konserwowana elewacja domu będzie zawsze sprawiać wrażenie nowej. Często o tym zabiegu zapomina się w naszej części Europy, przez co wiele ulic i osiedli, nawet te, które są nowe, co rusz wygląda niestety na zaniedbane i starsze niż są w rzeczywistości… Konserwacja i zabezpieczanie budynków przed uszkodzeniami nie tylko staje się przydatna przy decyzji o gruntownym remoncie, ale również w przypadku zabezpieczenia na kolejne lata spokojnego mieszkania. Warto jest się zastanowić nad skorzystaniem z usług specjalistów i raz do roku zasięgnąć opinii o technicznym stanie naszego domu.