Dom

Eksploatacja i naprawa

Konstrukcje stropowe

Tekst Marcin Pietrzak • Zdjęcia Konbet

2012-10-12
Konstrukcje  stropowe

Wybór odpowiedniego stropu zaprocentuje w przyszłości wymiernymi zyskami. Dzięki przemyślanej decyzji możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i energię. Przedstawiamy krótki przegląd rozwiązań stropowych - od tych tradycyjnych po nowoczesne.

O rodzaju stropu w projekcie generalnie decyduje konstruktor. Jako inwestorzy możemy mu jednak zasugerować preferowane rozwiązanie.W obiektach małych, takich jak domy jednorodzinne, ważne jest zapewnienie możliwości wykonania stropu bez użycia dźwigu. Biorąc to pod uwagę - dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie elementów prefabrykowanych, które da się zamontować bez użycia ciężkiego sprzętu. Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę dostępnych rozwiązań stropowych. Stropy drewniane stosuje się najczęściej w domach drewnianych lub murowanych, wznoszonych tradycyjną metodą. Do ich największych zalet należą: niewielka waga (są znacznie lżejsze od betonowych rozwiązań) oraz łatwy montaż. Należą także do jednych z tańszych stropów. Ich konstrukcja nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, a poszczególne elementy można w zależności od potrzeby, dowolnie przyciąć na placu budowy. Charakteryzują się jednak małą odpornością ogniową, co wymusza na wykonawcach konieczność wielokrotnej impregnacji. Nie są również odporne na wilgoć ani korozję biologiczną. Dźwiękoizolacyjność stropów drewnianych także pozostawia dużo do życzenia. Nawet po zastosowaniu wielu warstw wełny mineralnej jest niewielka. Brak współpracy z konstrukcją nośną budynku to kolejna wada stropów drewnianych. Pamiętać należy także, że jeżeli marzy nam się pięknie wykończony strop drewniany, koszty inwestycji wzrosną znacznie o pensję dla zdolnego cieśli.


Stropy monolityczne


Betonuje się je na pełnym deskowaniu bezpośrednio na miejscu budowy. Muszą być zaprojektowane indywidualnie dla każdego budynku. Konstruktor decyduje o sposobie oparcia na ścianach, układzie zbrojenia oraz wyznacza nośności stropu. Z tego powodu, jakiekolwiek zmiany podczas budowy, muszą być konsultowane z autorem projektu. Największą wadą stropu monolitycznego jest czasochłonny i skomplikowany proces montażu, do którego niezbędne jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która poradzi sobie z solidnym deskowaniem oraz przygotowaniem zbrojenia.

 


Stropy gęstożebrowe


Stropy gestożebrowe nazywane bywają często następcami stropów monolitycznych. Aktualnie należą do najczęściej stosowanych w budownictwie indywidualnym. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużej ilości drewna szalunkowego. Składają się one z prefabrykowanych belek kratownicowych, rozpostartych pomiędzy ścianami nośnymi oraz z pustaków wypełniających. W celu otrzymania sztywności i wytrzymałości całej konstrukcji te elementy zabetonowuje się od góry warstwą nadbetonu. Stropy gęstożebrowe mają stałe rozstawienie belek (maksymalnie co 60 cm), co sprawia, że nadają się najlepiej do budynków o regularnym kształcie. Układanie stropu gęstożebrowego nie wymaga udziału ciężkiego sprzętu a deskowanie konieczne jest tylko na jego obrzeżach i pod żebrami rozdzielczymi. Warstwa nadbetonu, wynosząca od 3 do 5 cm, wiąże przez 3 - 4 tygodnie, co podobnie jak przy stropie monolitycznym, uniemożliwia obciążenie stropu oraz prowadzenie dalszych prac budowlanych na następnej kondygnacji. Ze względu na rodzaj wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami (najczęściej są to pustaki keramzytobetonowe, żwirobetonowe lub ceramiczne) stropy gęstożebrowe mają wyższe własności termoizolacyjne w porównaniu do stropów monolitycznych. Do wad stropów gęstożebrowych zaliczymy wysokie koszty robocizny, pracochłonność, długi czas wykonania, materiałochłonność oraz konieczność tynkowania w celu zamaskowania w sposób trwały połączenia pomiędzy pustakami.Stropy z płyt strunobetonowych


Najbardziej perspektywicznym rodzajem stropu, łączącym w sobie szybkość wykonania, ekonomikę oraz wysokie rozpiętości, są płyty stropowe, strunobetonowe. Wykorzystując technologię betonu sprężonego można wyprodukować płyty stropowe o rozpiętościach nawet do kilkunastu metrów, a następnie w sposób prosty i szybki ułożyć je na budowie. Po zalaniu przestrzeni pomiędzy płytami można dalej prowadzić prace budowlane. W przypadku inwestora indywidualnego, budującego dom jednorodzinny, barierą nie do pokonania może okazać się brak dostępu do budowy ciężkiego sprzętu dźwigowego. Tę kluczową niedogodność eliminuje jednak nowość na polskim rynku - lekki strop panelowy SMART. 
Jest to płyta strunobetonowa o szerokości 45 lub 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Jest to takie samo auto, które dostarcza na budowy elementy stropu gęstożebrowego, belki i pustaki stropowe. Przedstawiony przegląd rozwiązań stropowych pokazuje jak zmieniła się oferta rynkowa na przestrzeni ostatnich lat. Stropy podlegają tym samym trendom rynkowym co inne produkty budowlane. Obecnie najbardziej liczą się materiały wpisujące się w międzynarodowe trendy ekologiczności i energooszczędności oraz pozwalające na szybkie, a także sprawne budowanie.