Dom

Projekty

Kontrastowe zestawienia barw

Tekst Justyna Kalinowska • Zdjęcia Studio Del Arte www.studiodelarte.pl • Stylizacja Studio Del Arte www.studiodelarte.pl

2014-06-25
Kontrastowe zestawienia barw

Zwykle boimy się kolorów we wnętrzach, tym bardziej odważnych, a przecież to one wprowadzają w nas nastroje i rozbudzają uczucia. Owszem, spokojne, utrzymane w jednolitej tonacji wnętrza wpływają na nas uspakajająco - zostało to naukowo dowiedzione, ale nasze życie to przede wszystkim emocje. A kontrast? Kontrast zwielokrotnia efekt działania kolorów, bo uwydatnia różnice - takie jest jego działanie. Kontrast może też służyć do podkreślenia nastroju pracy, na przykład przydawać niepokoju i niepewności. Kontrast w ręku architekta jest więc jednym z narzędzi, za pomocą których może uzyskać pożądany dla siebie lub inwestora efekt.

 

Działanie kontrastem nie jest jednakowe. Czasem jest to zwykłe zderzenie się koloru chromatycznego z tłem białości, szarości. To tzw. kontrast czystości barwy. Najczęściej na tle bieli i szarości pojawia się jeden zasadniczy kolor. Działanie takiego kontrastu jest dość silne i dlatego należy z dużą rozwagą podejmować decyzję o sposobie i miejscu jego zastosowania. Z uwagi na siłę jego działania, może się po prostu szybko opatrzyć i, krótko mówiąc, znudzić. Najbardziej znanym kontrastem, wynikającym z zestawienia dwóch barw jest tzw. black & white. Ale nawet ten rodzaj kontrastu nie zawsze musi być ostry.

Na zaprezentowanych przykładach widać kilka drobnych zabiegów, m. in. zastosowanie rozbitych elementów np. w postaci mozaiki wykończonej przeciwstawną w kolorze fugą czy płytek o rysunku nieregularnym, cały czas oczywiście w konwencji czarno-białej. Potrafi to przełamać ową ostrość efektu kontrastu. Oczywwiście im mniejsze natężenie mają zastosowane kolory, tym efekt końcowy jest mniej uderzający. Jest to tzw. kontrast waloru.

Podobny efekt, a więc zmniejszenie jego mocy działania, daje zastosowanie trzeciego materiału, który na oko ludzkie działa neutralnie, jak choćby struktura drewna. Na materiałach widać, jak zestawienie czarnego koloru z bielą przestało być dominantą - to zasługa zastosowania dużej ilości forniru i szkła.

 

 

Innym sposobem może być wprowadzenie trzeciego koloru. Co prawda, nie gwarantuje to uspokojenia kompozycji, ale z pewnością nadaje jej indywidualności.

Poza tym pamiętajmy, że są miejsca w naszym domu, gdzie na tę odrobinę szaleństwa można sobie pozwolić. Tym miejscem z pewnością jest łazienka, zamknięta kuchnia czy korytarz. Dodatkowo można posłużyć się kolejnym zabiegiem, a mianowicie koloru nasyconego tudzież kontrastu dwóch kolorów nasyconych - można go użyć w elementach, które z czasem będziemy mogli zmodyfikować bez uszczerbku dla całego pomieszczenia. To swoisty bufor bezpieczeństwa, że gdy to dość odważne zestawienie kontrastowe nam się opatrzy, możemy niewielkim nakładem czasowym i finansowym go zmienić. Oczywiście najprostszą metodą na to jest pomalowanie ściany. Jeśli chodzi o fototapetę, to zmienić ją też nie będzie trudno, ale i kawałek szkła w szafce wymienić po jakimś czasie również z pewnością się uda. W korytarzu użyto dwóch nasyconych kolorów jako dodatku ożywiającego wnętrze. To swoisty system komunikacji domu - oplata wszystkie ciągi komunikacyjne. Są to elementy malowane na ścianie. Tych samych farb użyto też do przemalowania gipsowych opraw oświetleniowych, ale i zastosowano listwy dokładnie w tych samych dwóch kolorach, oplatające korytarz wejściowy wraz z lustrem. Te na suficie z oświetleniem chowają biegnącą w domu rurę gazową. To kolejny dowód na to, że zastosowanie kontrastu w takiej formie daje możliwość dość łatwej zmiany.

W ten sposób przeszliśmy do kontrastu opartego na zestawieniu barw o jednakowo silnym nasyceniu. Jest to tzw. kontrast koloru. Jego działanie z pewnością jest najsilniejsze. Zestawienie dwóch nasyconych kolorów daje ciekawe, najczęściej radosne połączenie, które sprawia, że pomieszczenie staje się niepowtarzalne. Zastosowanie tak odważnych zestawień kolorystycznych opartych na kontrastach musi wynikać z naszego wnętrza i z naszego zapotrzebowania, bo jako najbardziej kontrowersyjny rodzaj kontrastu znajduje zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.

 

 

Kolejnym ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie w jednolite wnętrze jednego mebla w innym, monochromatycznym kolorze. Oczywiście najczęściej jest to wypoczynek, bo właśnie on w salonie pełni rolę najbardziej istotnego mebla.

Jednak nie zawsze musi być to mebel. Fototapeta w konwencji czarno-białej z dominantą w postaci czerwonej budki telefonicznej w połączeniu z czerwonym wieszakiem ściennym ma zaskoczyć w korytarzu gości oraz zaciekawić i zachęcić do wejścia.

Należy pamiętać, że rozwijający się rynek materiałów i elementów wyposażenia wnętrz daje nam coraz większe możliwości. Jednym z nich stało się, tak modne na rynku wnętrzarskim, kolorowe światło ledowe. Ważne jest, aby we wszystkich swoich działaniach zachować umiar. Na zaprezentowanym materiale zauważamy, że kolorem oświetlenia ledowego jest podkreślone centrum całego układu loftowego mieszkania, takiego bowiem koloru jest centralnie ustawiony w salonie puf, pełniący podwójną funkcję: oparcia dla nóg i stoliczka kawowego.

Zaprezentowane fotografie pokazują przykład, jak monokolorystyczne, szare pomieszczenie można w jednej chwili ożywić wiązką kolorowego światła. Jego kolor może być ponadto zależny od nastroju użytkownika.

Kolor, a co za tym idzie - kontrast, to spore narzędzie w naszych rękach i mimo wszelkich trudności, jakie za sobą niesie, powinniśmy sięgać po nie jak najczęściej, bo czymże byłoby nasze życie bez koloru?