Dom

Eksploatacja i naprawa

Korek materiał do nowoczesnego mieszkania

Tekst GJK • Zdjęcia WICANDERS

2012-10-29
Korek materiał do nowoczesnego mieszkania
Planując remont mieszkania czy budowę domu, zastanawiamy się nad wyborem materiałów do wykończenia wnętrz. Wielu inwestorów czy architektów poszukuje produktów oryginalnych, umożliwiających stworzenie zindywidualizowanych przestrzeni, jednocześnie spełniających wysokie wymagania techniczne. Warto w takim przypadku zastanowić się nad zastosowaniem korka, naturalnego materiału uzyskiwanego z kory dębów korkowych.

Większości z nas korek kojarzy się z materią lekką i miękką. Sporo w tym racji, jeśli spotykamy się z nim, otwierając butelkę dobrego wina. Zanim jednak trafi on na ścianę lub podłogę w postaci płytek lub paneli, zostaje poddany całemu szeregowi procesów, które pozwalają na uzyskanie z tego surowca produktów o rzadko spotykanych walorach użytkowych i niepowtarzalnym naturalnym wyglądzie. Podłogi i ściany korkowe stanowią izolację akustyczną (mają zdolność pochłaniania dźwięków powstających w pomieszczeniu i redukują natężenie hałasu dobiegającego z zewnątrz) i termiczną (parametry porównywalne ze styropianem i wełną mineralną), podnoszą komfort użytkowania pomieszczeń (podłogi są elastyczne, wygodnie się po nich chodzi; ściany są przyjemne w dotyku, chronią powierzchnię przed zabrudzeniem). Wbrew opiniom sceptyków są to okładziny trwałe – odporne na działanie wilgoci i przetarcia. Oczywiście wymagają odpowiedniej troski, jak każda podłoga czy boazeria drewniana.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą uwagę przywiązujemy do kwestii zrównoważonego rozwoju, nie bez znaczenia jest fakt, że pozyskiwanie surowca i produkcja materiałów korkowych odbywają się z poszanowaniem środowiska naturalnego – kora jest ściągana z drzewa co 9 lat bez robienia mu krzywdy (dąb korkowy jest wycinany dopiero, gdy samoczynnie obumiera, mając 200 i więcej lat), a surowiec jest niemal w 100% przetwarzany (pozostałość spala się w ciepłowni, zasilając system energetyczny fabryki). Zatem korek to materiał „zielony”.

Podłoga korkowa cicha i ciepła

Oferta wzornicza podłóg korkowych jest bardzo szeroka. To nie tylko znane od kilkunastu lat wzory w naturalnym brązowym wybarwieniu. Producenci śledzą uważnie trendy we wzornictwie branży podłogowej i niemal co roku wypuszczają jakieś nowości. Dzięki temu inwestorzy i projektanci wnętrz mogą przebierać w produktach o zróżnicowanej fakturze, kolorystyce, wykończeniu. Można spotkać wzory przypominające kamienną posadzkę albo bambusową okładzinę, a wszystkie te produkty wyróżnia wysoki komfort użytkowania, będący pochodną budowy korka.
Najważniejsze dla naszego wyboru są walory estetyczne i dekoracyjne produktu, ale pod uwagę powinniśmy wziąć też rozwiązania techniczne. Najbardziej popularne na rynku okładzin podłogowych rozwiązanie to panele – elementy łączone na zatrzask, ułożone luźno na posadzce, tworzące tak zwaną pływającą podłogę. Swoją popularność rozwiązanie to zawdzięcza szybkości i łatwości montażu. Również producenci podłóg korkowych musieli dostosować się do tego trendu i dziś większość wzorów oferowanych jest jedynie w takiej formie – warstwą nośną paneli jest płyta HDF, od spodu przyklejony jest korek stanowiący warstwę izolacyjną (nie ma potrzeby układania na posadzce dodatkowej izolacji akustycznej); ponad HDF znajduje się druga warstwa korka amortyzująca kroki, a na wierzchu dekoracyjny fornir korkowy naturalny lub barwiony, zabezpieczony wysokiej jakości lakierem. Taką podłogę można użytkować bezpośrednio po zakończeniu montażu.
Choć z natury panelowa podłoga korkowa będzie znacznie cichsza od takiej samej wykonanej z laminatu lub drewna, to jednak nie będzie to rozwiązanie tak dobre jak podłoga wykonana z płytek korkowych przyklejanych do podłoża. Eliminuje się tu całkowicie zjawisko pustki powietrznej pomiędzy luźno leżącymi panelami a podłożem, sprawiającej, że stawiane kroki wzbudzają charakterystyczny głuchy pogłos. Płytki korkowe są rekomendowane przede wszystkim do kuchni i łazienek, można je bowiem dodatkowo polakierować, zabezpieczając w ten sposób krawędzie przed działaniem wody. Trzeba tylko pamiętać, że podłoże pod płytki musi być dobrze przygotowane, przede wszystkim musi być równe – w przeciwnym razie elastyczna okładzina grubości 4 mm lub 6 mm będzie odzwierciedlać nierówności podłoża.
Z uwagi na swoje właściwości podłoga korkowa to rozwiązanie idealne przede wszystkim w sypialniach i pokojach dziecięcych.

Dekoracja ścian

Korek ścienny oferowany jest w płytkach o grubości 3 mm do klejenia bezpośrednio do powierzchni ściany (zdecydowanie rzadziej można spotkać rolki dekoracyjne z korka do układania jak tapety). Ilość dostępnych wzorów jest mniejsza w porównaniu do podłóg korkowych; w ofercie dominują przede wszystkim tradycyjne wzory o naturalnej brązowej barwie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby do ściany przykleić płytkę podłogową, jeśli tylko jej wzór będzie się nam podobał.

Korek na ścianie wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę, poprawia akustykę wnętrz, stanowi praktyczne zabezpieczenie powierzchni w miejscach o dużym natężeniu ruchu jak korytarze czy przedsionki. Jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy okresowo przetrzeć go wilgotną szmatką i zakonserwować pastą z wosku.