Dom

Eksploatacja i naprawa

Kuchnia świeża i pachnąca

Tekst Maciej Bilański • Zdjęcia Ciarko

2013-01-10
Kuchnia świeża i pachnąca
Współczesna kuchnia to nie tylko miejsce, w którym codziennie przygotowywane są posiłki. To także centrum spotkań - zarówno tych rodzinnych, jak i w gronie przyjaciół. Kuchnia stała się wizytówką domu. Ważne jest, aby powietrze w tak szczególnym pomieszczeniu było zawsze czyste i świeże.
Najodpowiedniejszym urządzeniem do eliminacji nieprzyjemnych zapachów jest oczywiście okap kuchenny. Rynek oferuje duży wybór. Jaki okap wybrać? Przyścienny, wyspowy, a może wbudowany w szafkę? To jedno z najważniejszych pytań, które należy sobie zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oprócz względów estetycznych trzeba również wziąć pod uwagę funkcjonalne i praktyczne rozwiązania, które proponują producenci. To one bowiem zagwarantują prawdziwą satysfakcję z użytkowania.
W każdej nowoczesnej kuchni powinien pojawić się nowoczesny okap. To ważny element. O wyborze rodzaju okapu decyduje ilość miejsca, jaką możemy przeznaczyć na to urządzenie, tryb w jakim będzie pracował (otwarty z podłączeniem do wentylacji lub zamknięty z filtrem węglowym), szerokość i wysokość. Przy zakupie okapu należy również zwrócić uwagę na wydajność oraz głośność.

Oferta na rynku okapów kuchennych jest bardzo szeroka. Producenci proponują różne nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne. Jednym z najważniejszych parametrów urządzenia, obok wydajności, jest poziom głośności, z jaką ono pracuje. Nie wszyscy producenci zwracają na to dostateczną uwagę. Najnowocześniejsze, ekskluzywne okapy są ciche. 
Kolejną cechą, jaką powinien się charakteryzować sprzęt dobrej jakości, jest łatwość utrzymania go w czystości. „Wiemy - mówi specjalista od okapów z firmy Ciarko, największego producenta tego typu urządzeń w Polsce -  jak uciążliwe jest czyszczenie okapów, szczególnie w miejscu, gdzie umieszczone jest sterowanie na przyciski. Dlatego nasze okapy są obsługiwane za pomocą sterowania sensorowego, na podobnej zasadzie jak w płycie indukcyjnej!” Oprócz miejsca sterowania warto również zwrócić uwagę na punkty łączące różne materiały, z jakich często są wykonane okapy. W produktach naprawdę dobrej jakości stosuje się technologię pozwalającą na idealne łączenia szkła i stali nierdzewnej, co eliminuje możliwość odkładania się tłuszczu w zakamarkach okapu i przy elementach łączących.
Producenci proponują jeszcze inne rozwiązania, które pomagają w łatwiejszym i bardziej efektownym użytkowaniu. Specjalne wyciszenie silników, system filtra aktywnego, łatwa wymiana filtra węglowego oraz inteligentne działanie funkcji auto - to tylko niektóre z nich. 
Podczas czyszczenia okapu z opcją sterowania dotykowego szczególnie przydatna jest funkcja blokady sterowania. Elektroniczne wskaźniki nasycenia filtra, które przypominają o konieczności jego wymiany lub czyszczenia, czujniki zapachów, które sterują wydajnością okapów – to równie ważne udogodnienia. Na rynku można spotkać również okapy wyposażone w mocne, trwałe, a przede wszystkim energooszczędne oświetlenie diodowe, dzięki któremu dokładnie widzimy, co gotuje się na naszej kuchni. Istotny jest także miły nastrój, który tworzy to oświetlenie. 
Ważną kwestią jest „higiena okapów”. Odpowiedni sposób konserwacji okapu da nam gwarancję wydłużenia eksploatowania urządzenia. Jak o nie zadbać? Akcesoriów do pielęgnacji okapów na rynku nie brakuje. Okapy wykonane ze stali nierdzewnej najlepiej czyścić specjalną pianką, używając przy tym miękkich szmatek lub ręcznika papierowego. Unikać należy szorstkich materiałów czy substancji ściernych. Używać można również letniej wody i neutralnych detergentów. Elementy szklane w okapie można czyścić zwykłym płynem do okien. Filtry aluminiowe można myć w zmywarce lub w umywalce w letniej wodzie z neutralnymi detergentami (np. płyn do naczyń, mydło). Dobrze umyte filtry gwarantują odpowiednią pracę podczas oczyszczania oraz bezpieczeństwo (zatkane tłuszczami filtry mogą ulec zapaleniu podczas gotowania). 

Filtry węglowe nie mogą być myte. Należy je wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące, w zależności od intensywności gotowania.
Okap kuchenny, który wybierzemy, biorąc pod uwagę wymienione aspekty, może nam służyć przez wiele lat, zapewniając świeże i czyste powietrze oraz komfort przebywania w kuchni.