Dom

Porady

Łatwy, szybki i tani remont kuchni krok po kroku

Tekst Ceresit • Zdjęcia Ceresit

2017-08-04
Łatwy, szybki i tani remont kuchni krok po kroku

Czy właśnie nadszedł ten moment, w którym Twoja kuchnia kategorycznie domaga się odświeżenia? A może wynajmujesz mieszkanie i chcesz urządzić to ważne pomieszczenie według własnego gustu, ale bez nadwyrężania budżetu? Oto parę wskazówek, które pomogą Ci szybko i w łatwy sposób uzyskać efekt godny znanych projektantów wnętrz.

Drugie życie kafelków
Czy wiesz, że nie musisz zrywać płytek z podłogi ani ze ściany, aby osiągnąć efekt nowości? Na rynku dostępne są specjalne farby do glazury i terakoty. Wystarczy wyszorować kafle i pomalować je wybranym odcieniem farby. Możesz też wymienić same fugi, bez skuwania płytek - taki zabieg nie jest skomplikowany, a pozwala całkowicie odmienić wygląd wnętrza.

 

fuga ceresit


- Aby wymienić fugi, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny ręczny diamentowy nóż lub dwuostrzowy pilnik do usuwania starych fug. Można też użyć elektrycznej mikroszlifierki z końcówką frezującą, jednak z pewnością najbezpieczniejsze i najdokładniejsze będzie ręczne skrobanie spoin - mówi Monika Komorowska, projektantka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem.

Idź na żywioł
Zarówno przy malowaniu kafelków, jak i wymianie fug pamiętaj o odpowiednim doborze koloru. Przecież chcesz, aby Twoja kuchnia sprawiała wrażenie świeżej i przestronnej. Możesz zacząć od wyboru jednego z 32 odcieni spoin Ceresit CE 40 z technologią Silica Active, które zostały pogrupowane w palety poszczególnych żywiołów: Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia.

 

fuga podłogowa ceresit


- Przy białych szafkach warto rozważyć kafelki na ścianie w ciemniejszym, wyróżniającym się kolorze. Można też wybrać paletę któregoś z żywiołów i poruszać się w jej obrębie, dobierając kolory ścian, szafek, kafelków i spoin, a nawet dodatków - radzi ekspertka.

Strefa szafek
Stare szafki możesz odświeżyć na wiele sposobów: wymienić fronty, pomalować je albo okleić wybraną okleiną. Jeśli starczy Ci funduszy, pomyśl o blatach - drewniany wystarczy zeszlifować i zabezpieczyć, w fornirowanym wymienić zniszczoną okładzinę. Jeśli chcesz nadać swojej kuchni zupełnie nowy charakter, możesz zaszaleć i zamiast szyby czy płytek pomiędzy szafkami zdecydować się na luksfery. Nie będzie to duży wydatek, ponieważ powierzchnia pomiędzy szafkami jest niewielka, a luksfery połączone wysokiej jakości spoiną sprawią, że Twoja kuchnia stanie się nowoczesna i modna.
- Jeśli ścianę za luksferami pozostawimy białą, możemy dobrać do nich kolorową fugę, oczywiście współgrającą z barwą szafek. Jeśli zaś zdecydujemy się na pomalowanie ściany - wtedy fuga powinna być neutralna - podkreśla Monika Komorowska.

fuga ceresit rodzaje


Ostatnie pociągnięcie pędzla
Aby podkreślić efekt odnowionej kuchni, zainwestuj w modne dodatki. Takie elementy jak zioła w kolorowych doniczkach, półka z książkami kucharskimi czy zdjęcia lub plakaty na ścianach odzwierciedlają Twój indywidualny styl i zapewniają pomieszczeniu osobisty charakter. Stylizację uzupełnij dobranymi pod kolor ściereczkami i ulubionymi bibelotami. Gotowe!