Dom

Eksploatacja i naprawa

Lekki dach nad głową

Tekst Michał Chimko BLACH STAL • Zdjęcia BLACH STAL

2012-10-23
Lekki dach nad głową


Zróżnicowanie dostępnych na rynku pokryć dachowych stwarza nam duże pole wyboru – ich rozmaite formy, materiały oraz bogata kolorystyka pozwalają na dobór takiego, które będzie najlepiej odpowiadać stylistyce oraz konstrukcji domu. Wybierając jednak rodzaj materiału, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które mają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności dachu. Wobec tego należy przyjrzeć się z bliska panującym obecnie dachowym trendom i podjąć dobrą decyzję.
Dawniej budynki, takie jak kościoły czy rezydencje, pokrywane były głównie blachą miedzianą. Inne rodzaje pokryć dachowych rozpowszechniły się dopiero wówczas, gdy odkryto o wiele tańszą stal. W późniejszym czasie zaczęto wprowadzać blachy o profilowanych kształtach – blacha falista i trapezowa. W drodze prób i błędów wynaleziono w końcu blachodachówkę, która szturmem wdarła się na rynek i stanowi imitację tradycyjnej dachówki oraz lżejszą wersję swoich poprzedników. Dziś mamy dostęp do niemal nieograniczonej ilości rodzajów pokrycia dachu w udoskonalonej i urozmaiconej wersji, przez co wybór jednego, właściwego staje się o wiele trudniejszy.
Dach w roli głównej


Budynek to bryła, która stanowi spójną całość, a każdy jego element odgrywa znaczącą rolę. Tylko w momencie, kiedy będą one ze sobą współgrać, stworzą interesującą kompozycję. Dach to jeden z najbardziej newralgicznych punktów całego obiektu, zarówno ze względu na swoje przeznaczenie, jak i fakt, że jest wyeksponowanym i tym samym bardzo widocznym fragmentem budynku. Sukcesem jest, by spełniał on swoją podstawową, użytkową rolę, a jednocześnie zdobił nasz dom i jego otoczenie. Dlatego też dobór odpowiedniego pokrycia dachowego nie tylko pod względem estetyki, ale także materiałów oraz ich trwałości jest niezwykle istotną kwestią. W związku z tym, że dach służy nam przez wiele lat i nie wymieniamy go zbyt często, nasza decyzja powinna być przemyślana bardzo starannie, a także  dopasowana zarówno do konstrukcji  i rodzaju budynku, jak też elewacji, stolarki oraz orynnowania. Możliwości jest wiele, warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw poszczególnych rodzajów pokrycia dachu i wybrać ten najbardziej odpowiedni, który będzie chronił i zdobił nasz  budynek przez długi czas.
Dach z duchem czasu


Blacha dachowa występuje na rynku w różnej formie - dachówki, blachy trapezowej czy płaskiej. To materiał o małym ciężarze, który nie wymaga skomplikowanej i  wzmocnionej konstrukcji. W ostatnim czasie niezwykłą popularnością cieszą się lekkie pokrycia dachowe, takie jak blachodachówki, które stanowią skuteczne, niedrogie rozwiązanie, nie wymagające wzmocnionej konstrukcji nośnej. Blachodachówka, w przeciwieństwie do dachówki ceramicznej, cementowej czy łupka naturalnego jest na tyle lekka, że nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci np. większego zagęszczenia krokwi - można ją kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paraizolacyjną. Producenci stale dążą do wytwarzania wyrobów jak najlżejszych, o dużej trwałości i wytrzymałości mechanicznej. Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju pokrycia jest również możliwość stosowania na różnych typach dachów, w tym na tych o niewielkim kącie nachylenia. Blacha dachówkowa tworzy bowiem szczelną powierzchnię, chroniącą przed zaciekaniem. Nie bez znaczenia jest również montaż poszczególnych rodzajów pokrycia na dachu. Dachówki blaszane ze względu na lekkość oraz wielkość arkuszy wypadają w tej kwestii bardzo korzystnie. Wykonanie dachu przy ich użyciu jest łatwe i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Arkusze składające się z kilku modułów pozwalają na szybszy montaż, bez konieczności mocowania każdej dachówki z osobna.

Dach niejedno ma imię


Blachodachówki różnią się między sobą rodzajem materiału, grubością, kształtem i głębokością tłoczenia, a także montażem czy ceną. Najbardziej znane są blachy stalowe cynkowane ogniowo z obu stron, dzięki czemu są one niezwykle trwałe i odporne na korozję. Dodatkową ochronę zapewnia pokrycie lakierami akrylowymi, poliestrowo-silikonowymi, polifluorowinylidonowymi albo opatentowanymi powłokami ochronnymi. Trwałość to jednak nie jedyny atut tego typu pokryć, blachodachówki są bowiem oferowane w kilkudziesięciu kolorach palety RAL - od uniwersalnej bieli, poprzez brązy, zielenie i czerwienie, aż do głębokiej czerni, a dla miłośników ekstrawaganckich propozycji również w kolorze niebieskim i żółtym. Dodatkowo poliestrowa warstwa wierzchnia, różniąca się grubością, występuje w błyszczącej wersji standard oraz wersji mat, dzięki temu z łatwością dobierzemy do pokrycia dachowego kolor orynnowania, stolarki czy elewacji. Zróżnicowany charakter tłoczeń oraz bogata gama barw sprawiają, że blacha dachowa  pasować będzie do różnego rodzaju budynków, zarówno nowoczesnych, prostych brył, jak i domów aranżowanych na retro, niezależnie od stylu stanowiąc eleganckie zwieńczenie budynku.
Właściwy dach nad głową


Dach, jako najbardziej wyeksponowany element każdego domu, poddawany jest działaniu niekorzystnych czynników – palące słońce, deszcz, mróz, czy zalegający śnieg to codzienność, która odciska na pokryciu wyraźne piętno. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały sprostają próbie i nawet najlepszej jakości tworzywa z biegiem czasu zaczną tracić swoje walory estetyczne, a co gorsza użytkowe. W trudnych warunkach świetnie sprawdza się pokrycie lekkie w postaci blachodachówek. Można powiedzieć, że praktycznie nie wymaga ona żadnych skomplikowanych prac konserwatorskich. Podstawową kwestią jest właściwy montaż i sprawdzenie ułożonej powierzchni pod względem różnego rodzaju zarysowań i drobnych uszkodzeń. W przypadku dachów pokrytych blachodachówką pielęgnacja również nie stanowi zbyt dużego problemu. Wystarczy bowiem jedynie raz na około 5-7 lat zmyć całość samą wodą lub w przypadku dużych zabrudzeń wodą z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych dostosowanych do rodzaju pokrycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów usytuowanych w okolicach wysokich drzew i w zacienionych miejscach, które sprzyjają porastaniu dachu przez glony i porosty, zwłaszcza od strony północno-wschodniej. Nieestetyczny, zielony  nalot znacznie obniży wygląd całego domu.

Blacha dachówkowa szturmem zdobywająca zwolenników, swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej funkcjonalności, lekkości materiału i łatwości montażu. Jeśli dodamy do tego nowoczesny design, odpowiadający stylistyką projektom współczesnych domów, znajdziemy pokrycie idealne na długie lata.