Dom

Projekty

Luksfery

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-08-19
Luksfery

Luksfery do niedawna kojarzone były ze staroświeckimi wnętrzami biur i klatkami schodowymi. Obecnie jednak, jak zawsze w przypadku przyblakłych trendów, wracają do łask, odnajdując swoje miejsce w nowoczesnych i eleganckich wnętrzach.

 

Niekiedy luksfery nazywane są również pustakami szklanymi, jednak w rzeczywistości istnieje między nimi znaczna różnica. Pustaki szklane, w przeciwieństwie do charakteryzujących się zwartą strukturą luksferów, zbudowane są z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się niewielka szczelina.

 

 

Obydwa te produkty doskonale prezentują się we wnętrzach, spełniając funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną.

Konstrukcje z luksferów i pustaków szklanych najlepiej sprawdzają się tam, gdzie dociera niedostateczna ilość światła dziennego. Ze względu na właściwości fizyczne szkła, z którego są zbudowane, są ratunkiem wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn niemożliwe jest zamontowanie okien bądź znajdują się one w zbyt dużej odległości. Choć oczywiście faktura luksferów nie może równać się z oknem pod względem przepuszczalności światła, to w przypadku segmentów zrobionych z niebarwionego szkła osiąga ona około 70%, co w praktyce nie okazuje się złym wynikiem.

Ściana zbudowana ze szklanych segmentów to także doskonały sposób na wyodrębnienie stref w dużym pomieszczeniu, pełniącym więcej niż jedną rolę użytkową. Konstrukcja taka doskonale rozdziela poszczególne części wnętrza, nie izolując ich jednak całkowicie od siebie, dlatego doskonale sprawdzi się na przykład w przypadku kuchni otwartej na salon. Przeszklona ściana może okazać się również doskonałym rozwiązaniem na doświetlenie prowadzącego do drzwi wejściowych korytarza, który często jest zlokalizowany tak, iż nie dociera do niego żadne inne światło poza sztucznym.

Choć przyzwyczajeni jesteśmy do obecności luksferów we wspomnianych wcześniej biurach i klatkach schodowych, w rzeczywistości materiał ten może mieć o wiele szersze zastosowanie. Oryginalnym sposobem ich wykorzystania jest obudowanie nimi balkonu, a także stworzenie za ich pomocą ciekawie prezentującej się kabiny prysznicowej.

Przenikające przez szkło promienie słoneczne już same w sobie dają ciekawe efekty świetlne, jednak jeszcze lepszy rezultat uzyskamy, stosując barwione luksfery. Kolorowe refleksy świetlne nie tylko rozjaśnią wnętrze, ale również ocieplą nawet utrzymaną w zimnych kolorach przestrzeń.

Nie jest powiedziane, że szklane bloczki muszą występować tylko w formie ściany bądź umieszczonego w niej obszernego przeszklenia. Równie dobrze prezentować się będą pojedyncze elementy wtopione gdzieniegdzie w powierzchnię ściany. Nie będą wówczas wpuszczać do wnętrza znacznej ilości światła, jednak efekt wizualny będzie niezwykle ciekawy.

Wśród ofert poszczególnych producentów luksferów i pustaków szklanych znajdziemy modele o mlecznej barwie, a także błękitne, czerwone czy zielone. Szeroki wybór kolorów daje nam duże pole do popisu w kwestii kompozycji szklanej ścianki. Możemy więc zarówno utrzymać ją w jednym kolorze, jak również skomponować mozaikę, łącząc ze sobą elementy o różnych barwach.

Decydując się na użycie kolorowych elementów, przyjdzie nam wybierać spośród dwóch technologii barwienia luksferów. Na rynku dostępne są bowiem bloczki w całości wykonane z kolorowego szkła oraz takie, które zostały pokryte kolorem jedynie na powierzchni. Jeżeli zależy nam na wyraźnych, nasyconych barwach, lepszym wyborem będą te drugie.

Największą popularnością cieszą się luksfery o kształcie kwadratu, jednak jeśli zależy nam, by wnętrze prezentowało się nietypowo, warto sięgnąć po mniej oczywiste kształty – prostokąty, trójkąty, czy nawet sześciokąty. Producenci dbają o to, by klienci mogli cieszyć się jak największym wyborem, dlatego oferują również kształtki udekorowane wzorami, a także o matowej powierzchni.

 

 

Zaskoczeni będą ci, którzy trwają w stereotypowym przekonaniu, że konstrukcje z luksferów mają same wady, a za największą z nich uważają niską odporność szkła na urazy mechaniczne. W rzeczywistości szkło, z którego produkowane są zarówno luksfery, jak i pustaki szklane, charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a ściany z nich zrobione – solidnością i stabilnością. Nie musimy obawiać się, że ściana taka runie przy przypadkowym uderzeniu. Bloczki osadzone są na mocnym zbrojeniu, w wyniku czego uszkodzenie takiej konstrukcji wymagałoby naprawdę dużego wysiłku. Dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż zwyczajna ściana – ze szkła można łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia.

Odmienione oblicze luksferów oraz nowe sposoby zastosowania w aranżacji wnętrz sprawiają, że osoby poszukujące oryginalnych i praktycznych dekoracji do swoich mieszkań coraz częściej wybierają właśnie ten produkt. Zapewne z czasem pojawiać się będą nowe, niecodzienne pomysły na użycie szklanych bloczków, a dzięki temu coraz więcej osób będzie przekonywać się do nich, wypracowując sobie na ich temat własne zdanie – już nie w oparciu o stereotypy, lecz o własne doświadczenia.