Dom

Budowa

Łupek kwarcytowy

Tekst Krzysztof Kępniak • Zdjęcia lupkidachowe.pl

2013-04-23
Łupek kwarcytowy
Złoża kamienia, który w swoim składzie ma kwarcyt, w znacznej mierze pochodzą od naszych północnych braci, stąd też w Polsce kamień ten bardzo często nazywany jest norweskim łupkiem kwarcytowym. Ilość kombinacji, jakie można uzyskać z obróbki tego materiału, jest niezliczona, tak jak możliwości jego zastosowania. Nie dziwi więc, że jego popularność ciągle rośnie.
 

 
Łupek kwarcytowy to materiał, który powstał 800 milionów lat temu w wyniku naturalnych procesów, w których swoje udziały miały wulkany, oceany i ruchy górotwórcze. Kilka tysięcy lat temu był wykorzystywany do wytwarzania narzędzi - noże czy grotów. Ewolucja doprowadziła do tego, że dziś praktyczne zastosowanie tego materiału ma służyć również zaspokojeniu potrzeb estetycznych naszego oka. W krajach skandynawskich i nie tylko używanie tego naturalnego tworu jest tradycją, czymś zupełnie normalnym. Właściwie w co drugim domu, w elewacji czy na dachu użyty jest łupek. U nas ten produkt bardzo powoli przebija się pod względem sprzedaży. Na szczęście wysoka jakość zaczyna wygrywać z masowymi, miernej jakości kamieniami czy sztucznymi produktami, którymi rynek jest przepełniony.
Kwarcyt, który znajduje się w składzie kamienia, odróżnia ten materiał od znanego już dobrze w Polsce łupka iłowego. Nadaje on materiałowi twardość oraz niesamowitą trwałość. W przeciwieństwie łupka znanego w centralnej i zachodniej Europie, łupek kwarcytowy nie jest tak łatwy w obróbce ręcznej. Najczęściej zamawia się odpowiedni format, który przygotowuje firma wydobywająca kamień. Czasem może być to przeszkodą, jednak często to, co jest wadą, bywa jednocześnie walorem. Zawartość kwarcytu (do 96%) w składzie kamienia daje użytkownikowi dożywotnią pewność, że materiał nigdy się nie zużyje. Łupek kwarcytowy ma zdolność tolerowania dużej wagi (można po nim chodzić i jeździć), ma również ogromną wytrzymałość na skrajne warunki atmosferyczne (sprawdzi się zarówno w upalnej Afryce, jak i mroźnej Antarktydzie), a przecież jest to w stu procentach naturalny materiał. Nie straszne są mu trudne warunki Europy centralnej, czyli wielokrotne przechodzenie temperatury przez zero stopni Celsjusza. Przejście przez umowne zero weryfikuje jakość kamienia i możliwość stosowania materiału na zewnątrz. W temperaturze powyżej zera woda jest cieczą, a poniżej zaś staje się ciałem, zatem zwiększa swoją objętość o ok. 10%. Kamienie o gorszych parametrach nie przechodzą tej próby i zwyczajnie pękają lub się rozwarstwiają. Omawiane dzieło matki natury jest wydobywane w najzwyklejszych kopalniach. Najczęściej położone są one w niedostępnych, wysokich górach, gdzie śnieg zalega cały rok, często za kołem podbiegunowym. 
 
 
Zanim klient otrzyma kamień w postaci, która nadaje się do wykorzystania, łupek musi przejść bardzo długa drogę. Pierwszym etapem jest detonacja w celu pozyskania dużych bloków skalnych . W tym celu stosuje się czarny proch, dynamit bowiem jest zbyt mocny. Następnie kamienie wydobywane są na powierzchnię, gdzie zostają cięte na mniejsze kawałki, by w ostatecznym etapie przygotować je pod indywidualne zamówienia. Najbardziej znaną i cenioną norweską firmą jest Minera Norge, która posiada w swoich zasobach aż cztery kopalnie. Jest to niewątpliwy atut, bowiem materiały z każdej z nich różnią się od siebie detalami, kolorem czy fakturą, a to właśnie daje klientowi nieograniczone możliwości zindywidualizowania zamówienia.Minera Norge oferuje produkty z kopalni: Alta, Otta, Oppdal i Offerdal. 
 
 
Kamienie różnią się przede wszystkim kolorem. Mogą być lekko szare, ciemnoszare, niemal czarne czy też rudawe. W niektórych z nich można odnaleźć wspaniale mieniące się srebrne drobinki, w innych poświata może być w tonacji srebrno-zielonej. To jednak nie jest jedyne spektrum możliwości. Do wyboru jest również rodzaj powierzchni wybranego kamienia. Może być naturalna, delikatnie chropowata. Nadaje ona pewnego rodzaju surowości, którą tak często chce się uzyskać. Powierzchnia może być również szlifowana. Błyszcząca, przyjemna w dotyku powłoka nadaje produktowi ekskluzywny wygląd. Tę opcję wykorzystuje się przede wszystkim wewnątrz domu. Świetnie sprawdza się jako podłoga czy choćby blat kuchenny, zaś delikatne srebrne drobinki przy tak gładkiej powierzchni wspaniale się komponują. Klient może również zdecydować się na szczotkowaną powierzchnię, która przyciąga wzrok oryginalnością. Tę powłokę można umieścić między naturalną a szlifowaną. Opcja dla niezdecydowanych, którzy chcą mieć trochę ekskluzywności w surowości natury. Jednak wybór klienta nie kończy się na decyzji o powierzchni. Należy również zastanowić się, jakie krawędzie będą miały użyte materiały. I tu zaprezentować można kolejny wachlarz możliwości: piłowane, łupane, czy szlifowane. Każda z wybranych opcji ma wpływ na ostateczny wygląd realizacji.
 
 
Fenomenem łupka kwarcytowego jest jego nieograniczona niczym możliwość zastosowania. Pragnienia i pomysły klienta o indywidualnym, oryginalnym i charakterystycznym wyglądzie domu czy ogrodu mogą się ziścić. Łupek tego rodzaju, dzięki swoim właściwościom fizycznym, może być stosowany wewnątrz domu - jako ściana, podłoga, schody, kominek, stół, blat kuchenny czy choćby zabudowa wanny w łazience. Możliwości tego produktu są nieskończone i to właśnie sprawia, że bardzo łatwo jest pokochać ten cud natury. W wykorzystaniu zewnętrznym najczęściej spotykane są oczywiście fasady, dachy, tarasy, grille i schody, a także wszystko to, co człowiek jest w stanie wymyślić.
 
 
Kamień kwarcytowy to produkt łączący tradycję oraz nowoczesność i ekskluzywne trendy. O jego wyjątkowości stanowi wiele cech, których w innych produktach na próżno szukać. Przede wszystkim jest niezniszczalny, trudno nawet określić jego żywotność (ok. 300 lat). Dzięki takim właściwościom jego zastosowanie jest nieograniczone. Nie ma drugiego produktu, który mógłby być schodami, stołem i dachem jednocześnie. A taka alternatywa stwarza możliwość uzyskania w domu harmonii. Indywidualność każdego zamówienia jeszcze bardziej podkreśla, z jak wyjątkowym produktem mamy do czynienia. I co najważniejsze – łupek kwarcytowy jest nieziemsko piękny. Dodatkowo ten materiał to czysta natura, a przecież każdy z nas pragnie z nią żyć w zgodzie.