Dom

Projekty

Magia lustrzanej tafli

Tekst Urszula Kowalczuk

2012-08-14
Magia lustrzanej tafli

Odkąd wynaleziono lustro, ludzie wierzą w jego magię. Panuje przekonanie, że przeglądanie się w nim wpływa na osobowość, a ono samo ma nie tylko niezwykłą moc przyciągania spojrzeń, ale też umiejętność igrania z przestrzenią i światłem. Już Alicja z Krainy Czarów zauważyła, że lustro nie tylko odbija obrazy świata, ale też wchłania je, zatrzymuje, zaciera granice między przestrzeniami i w szczególnych warunkach ukazuje je na nowo. Poprzez swoje unikalne walory dekoracyjne - piękne, artystyczne lustra wnoszą do wnętrz niepowtarzalny klimat i indywidualny nastrój. Są też często dla wnętrza tym, czym ekskluzywna biżuteria dla kobiety: zdobią, wyrażają osobowość, są oznaką luksusu. Zwierciadło stało się nieodzownym elementem wyposażenia wnętrz. Przez niektórych jest ono nazywane „biżuterią dla domu”.

 Lustro – indywiduum designu


Są osoby, dla których zakup mebli i elementów wyposażenia wnętrz jest zakupem wyłącznie ze względu na ich funkcjonalność. Są też tacy, którzy kupują rzeczy z klimatem, dodające wnętrzu duszę. Dla nich zakup lustra jest podobny do zakupu obrazu, czy rzeźby. Lustra szlachetne, wysokiej jakości, często wykonane w jednym   egzemplarzu na indywidualne zamówienie mają niezwykłą moc i wartość. To przedmioty przechodzące z  pokolenia na pokolenie, niosące ze sobą swoją własną opowieść o właścicielach, o domach, w których były używane, o zdarzeniach, jakie na przestrzeni lat im towarzyszyły. Różnorodność technik oraz nieograniczone pole do kreowania wzorów pozwala dziś stworzyć dla każdego wnętrza i nabywcy coś indywidualnego. W ten sposób lustro staje się swoistym wyrazem upodobań oraz charakteru osoby zamawiającej.
Co potrafią lustra…


Artystyczne lustra, nawet do najprostszego, zwyczajnego wnętrza, wprowadzają magię poprzez oprawę niezwykłego spektaklu odbijania światła i przestrzeni.Są one jednocześnie wrotami drugiej rzeczywistości po tamtejstronie zwierciadła.Nie zawsze uświadamiamy sobie, że to właśnie lustrazmieniają klimat i odczucie przestrzeni we wnętrzu. Sprytnieusytuowane potrafią stworzyć dodatkową głębię, która buduje otoczenie. Odbijają światło, zieleń, kolory, czasem wprowadzają iluzję korzystnądla odbioru całego wnętrza. W sposób szczególny poprawiają odbiór optycznymałych, a także wąskich pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenielustra w pokojach bez okna. Wykonując ramę nawiązującą lub wręcz identycznąz oprawą okien w całym domu udaje się „otworzyć” przestrzeń. Lustromożna również umieścić na dużej ścianie bez okna. W ten sposób przełamiemypłaską powierzchnię elementem dekoracyjnym, który zmienia się w zasadziew każdej chwili. Jeżeli przy tym odbija się świat widoczny w przeciwległymoknie – to takie rozwiązanie gwarantuje mieszkańcom magiczną grę światełi kolorów przez cały rok. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskuje się też lustramisferycznymi, które ostatnio stają się coraz modniejsze. Jest to lustro wykonanena powierzchni kulistej, przez co odbija przestrzeń jak soczewka. W tej wersjilustro awansowało do elementu czysto dekoracyjnego.
Nie-zwykłe lustra tworzą unikalne miejsca


Artystyczne lustra to magiczny sposób wnikania zarówno do nowoczesnych mieszkań jak i stylowych rezydencji z niepowtarzalnym klimatem. Wykonywane są przeróżnymi technikami. Piękne, rzeźbione, drewniane ramy okalające srebrną taflę, oprawy malowane najróżniejszymi technikami, ramy kute ze stali lub wykonane z metalu czy szkła – każda z tych technik może być wyrazem artystycznej wrażliwości twórcy, a jednocześnie niezwykłym sposobem przełamywania ostrych kantów nowoczesnego designu. Często są to małe i duże dzieła sztuki, w których teraźniejszość przeplata się z cytatami z innych kultur oraz epok. Są tu wątki kultury europejskiej, japońskiej, chińskiej, formy organiczne nawiązujące do natury, barwy srebra, złota, perły - przy jednoczesnym nowoczesnym i odważnym designie. Te nie-zwykłe lustra, to miejsca o indywidualnym charakterze i symbolice. Miejsca, które stają się sercem domu, jego ozdobą, a także wizytówką zarazem. Zawsze na dłuższą chwilę przykują uwagę każdego gościa.
Lustro jest kobietą


„Czymże byłby świat bez kobiet – tym samym czym kobieta bez lustra”. Powodów do tego by kupić nie-zwykłe zwierciadło jest tyle, ile jest kobiet. To kobiety najlepiej zdają sobie sprawę z tego, że lustro to nie jedynie praktyczny element wyposażenia, lecz przede wszystkim przedmiot o magicznej sile tworzenia osobowości. Chwila, w której każdego dnia przyglądamy się sobie, myśląc jak dziś zmierzyć się ze światem. Czas, gdy szukamy prawdy o sobie, spotykamy się ze sobą, przeżywamy ten jedyny w swoim rodzaju spektakl zwierzeń –  to ta właśnie chwila warta jest niezwykłej oprawy. Lustro przypomina nam, że „twarz jest zwierciadłem umysłu, a milczące oczy zdradzają sekrety serca”.
Lustro wartościowe


Piękne, artystyczne lustra, wykonywane na indywidualne zamówienie, poprzez swój niezwykły dar przyciągania uwagi, nabierają dziś nowego znaczenia i wartości. Tworzone współcześnie artystyczne lustra należą do tych  przedmiotów, które zachowując w pełni swoje funkcje użytkowe, nie tylko są wyjątkową ozdobą sypialni, salonu, łazienki lub holu, ale również stają się też towarem ekskluzywnym, wartościowym, podziwianym. Indywidualny projekt, ręczne wykonanie, nietypowe materiały – to cechy wzorów pokazanych w najlepszych sklepach. Artystyczne lustra to przedmioty niezwykłe i doskonałe, które będą przechodzić z pokolenia na pokolenie, a których wartość będzie wzrastać wraz z upływem czasu.


www.galerialuster.pl