Dom

Projekty

Magia zaklęta w szkle

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-11-25
Magia zaklęta w szkle

Niepowtarzalny charakter dekoracji wnętrz tkwi w zamknięciu ich w najdrobniejszych detalach. Nadawanie stylu sprzyja inspirowaniu do ciągłego działania i życia pełnią sił. To właśnie w dekorowaniu wnętrz tkwi wyobraźnia i uwydatnianie temperamentu wnętrza.

 

 

Sens ukryty jest w szczegółach

Wazony, doniczki, obrazy, ramki, figurki, lustra, a także wszelkiego rodzaju lampiony – to tylko niektóre elementy, które w szklanej odsłonie czynią wnętrze tajemniczym i niepowtarzalnym. Zdawałoby się naturalne i mało istotne przedmioty, a właśnie w nich zaklęty jest smak i gust naszego wnętrza.

Niegdyś szkło uznawane było za swoisty luksus posiadaczy nowych i wysoko cenionych apartamentów. Współcześnie jest to materiał dostępny dla każdego. Szklane elementy wyposażenia domu, jak np. kabiny prysznicowe, umywalki, czy drzwi, są traktowane niezwykle drobiazgowo. Uwydatniane szklane elementy wyposażenia domu stanowią subtelne dzieła sztuki, które tworzą odpowiedni nastrój. I tak powszechne zastosowania szklanych blatów stołów wprowadzają do środka ekskluzywne i harmonijne doznania. Nie tylko w domach, ale i również popularnie umieszczane są takie meble w miechach publicznych (przychodniach, biurach, salach konferencyjnych), co nadaje estetyki i wyszukanego stylu. Głownie stało się to zasługą zachodnich projektantów, którzy stawiają przede wszystkim na jednocześnie ekskluzywny i użytkowy charakter.

 

 

Szkło na wagę złota

Szklane elementy nie są już kojarzone wyłącznie z zastawą stołową. Designerskie wnętrza reprezentują szerokie zastosowanie tego materiału. Coraz częściej projektanci preferują szklane stoły, blaty oraz panele ścienne. I tak, szklana tafla stosowana w kuchni zapewnia ścianie ochronę przed permanentnym działaniem wody, a jej dodatkowym atutem jest łatwe utrzymanie czystości. Wysokie walory estetyczne dopełniają ekskluzywnych i pozytywnych wartości pomieszczenia. Oryginalnego charakteru może dodać wyjątkowy kolor szkła (szafirowy, błękitny lub turkusowy), polecany przez szerokie grono producentów.

Uroki szkła

Szkło jest uniwersalnym materiałem stosowanym do dekoracji wnętrz. Równocześnie może mieć klasyczny i nowoczesny charakter, uwydatniający określony styl. Szkło dekoracyjne jest wyrazem umiłowania szczegółu i estetyki domowników. Jego przezroczysta wersja stanowi uniwersalne zastosowania i pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Kieliszki, wazony, świeczniki, blaty – znajdują zastosowanie niemalże w większości elementów dekoracyjnych domu. Toteż szkło chromowane i półprzeźroczyste najczęściej wykorzystywane jest w łazienkach, na tarasach i w dodatkach wykończeniowych.

Nowatorskie technologie produkcji tego materiału oferują innowacyjne zastosowania i elementy dekoracyjne wnętrz. Współcześnie popularne jest również szkło witrażowe stosowane w domach.

 

 

Witraże w domu

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, jaką rolę spełnia w naszym wnętrzu kolor? Otoczeni barwnymi elementami wyposażenia domu, pragniemy podkreślić jego ciepło i oryginalne wnętrze. Indywidualnego charakteru nadadzą tutaj domowe witraże. To sposób łączenia szkieł wyprofilowanymi ołowianymi listwami. Jest to jedna z dwóch metod witrażownictwa, która powszechnie znajduje dużą popularność w wykończeniach domowych wnętrz. Geometryczne witraże i te, nie zawierające szczegółowych elementów, kojarzone są głównie z kaplicami i miejscami kultu. Jednakże szerokie zastosowanie witraży coraz częściej zauważa się w prywatnych aranżacjach. Wpływ zachodnich producentów i chęć indywidualnego projektowania mieszkań sprzyja produkcji domowych witraży. Toteż szkło jest niezwykle cennym materiałem, wpływającym na poczucie estetyki i wprowadzeniu harmonii do wielu pomieszczeń.

Na targach wnętrzarskich można znaleźć atrakcyjne oferty witraży. Witraże mogą być wszędzie – zależy to jedynie od aspiracji i potrzeb człowieka. Wtopione w okna, wpuszczające światło przez sufit, zastępujące przeszklone drzwi, elementy mebli, czy uwydatniające wyposażenie łazienki… - możliwości jest mnóstwo.

Jednakże, jeśli ktoś zdecyduje się na taki zabieg, wówczas dokonuje opłaty nie za witraż, a za koncepcję i umiejętności rzemieślnika. Witraże traktowane są niczym dzieła sztuki, oddający wrażliwość i umiejętności wykonawcy.

Konkludując, nowe szkło dekoracyjne to nie tylko zastawa stołowa, elementy przeszklonych drzwi, czy ekskluzywne wazony, ale również pełny asortyment dekoracyjny, kończący się na domowych witrażach.

Wnętrze uwydatniające indywidualizm i designerskie wyposażenie ogranicza jedynie wyobraźnia twórcy i mistrzowskie możliwości szklanych sztukmistrzów. Domowe aranżacje i miejsca publiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem praktycznego zastosowania szkła. Dziś mają znaczenie już nie tylko wartości estetyczne, ale również pragmatyczne i wyważone realizacje, proponowane przez firmy dekoracyjne i zajmujące się artystyczną odsłoną produkcji szkła.