Dom

Wykończenia

Mocne wejście branży budowlanej w 2020 rok dzięki MONTERIADZIE – wywiad z Edmontem, bohaterem kampanii „DOBRY MONTAŻ”

Tekst MOTERIADA • Zdjęcia MOTERIADA

2020-01-22
Mocne wejście branży budowlanej w 2020 rok dzięki MONTERIADZIE – wywiad z Edmontem, bohaterem kampanii „DOBRY MONTAŻ”

Podaj cegłę, podaj cegłę, zbudujemy nowy dom, na miarę naszych marzeń – śpiewała w latach 80., z butą w głosie, Izabela Trojanowska, bo to były trudne czasy. Dzisiaj też nie brakuje wyzwań, zwłaszcza w budownictwie, które zmierza w kierunku coraz większej energooszczędności. Dlatego słowa popularnej piosenki, za sprawą MONTERIADY, zostaną wkrótce niejako wcielone w życie na Targach BUDMA 2020. Powstanie tam bowiem m.in. duża makieta ścian domu pasywnego ze wszystkimi przekrojami poszczególnych warstw. O tym niecodziennym projekcie opowie nam Edmont, jeden z gospodarzy wydarzenia.

 

Redakcja: Edmoncie, zanim zaczniemy rozmawiać o jednym z największych wydarzeń na Targach Budownictwa i Architektury BUDMA – MONTERIADZIE, chciałabym prosić Cię, abyś przedstawił się naszym czytelnikom, przybliżył im swoją osobę i rolę w kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

Edmont: Oczywiście! Nazywam się Ed Montersky, ale znajomi mówią na mnie w skrócie – Edmont, do czego zachęcam również Państwa. Zajmuję się montażem stolarki budowlanej. Korzystam zawsze z nowoczesnych narzędzi i zaawansowanych technik montażowych. Interesuje się też nowinkami technologicznymi. Co więcej, lubię dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Dlatego też dołączyłem do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”, którą wspieram swoim wizerunkiem, a w lutym tego roku przyjeżdżam do Poznania na Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu z nią związanym – MONTERIADZIE, na którą serdecznie wszystkich zapraszam.

 

 

Redakcja: Edmoncie, skoro wspomniałeś już o MONTERIADZIE, organizowanej co roku przez Związek POiD, opowiedz nam proszę, czym najnowsza odsłona wydarzenia będzie różnić się od poprzednich.

Edmont: Przewidzianych jest wiele nowości. Jak na Targi Budownictwa i Architektury przystało, stoisko nr 1 w hali 5 będzie miało zupełnie nową architekturę przestrzeni, choć metraż pozostał ten sam, co w ubiegłym roku – czyli 300 m2. Tym razem, zgodnie z aktualnymi trendami aranżacyjnymi oraz w nawiązaniu do coraz większych oczekiwań odbiorców tego typu widowisk, został zaprojektowany podział na strefy, dzięki którym całość zyska jeszcze bardziej na funkcjonalności i przejrzystości. Cieszy mnie przy tym niezmiernie, że organizatorzy wydzielili specjalny sektor dla fachowców – monterów stolarki budowlanej i nie tylko, gdzie będą mieli oni szansę pozyskać atrakcyjne szkolenia zawodowe od Partnerów wydarzenia. Nie zapominajmy jednak o montażach, bo to one powinny grać tu pierwsze skrzypce, a tych będzie co najmniej dwa razy więcej.

 

Redakcja: Jak to możliwe?

Edmont: To wszystko za sprawą wyjątkowej instalacji, która powstanie podczas MONTERIADY. Mam na myśli: budowę ścian domu pasywnego na żywo. Tego jeszcze w branży nie było! Każdy będzie miał szansę zobaczyć z bliska ich przekrój przez wszystkie warstwy.

 

Redakcja: To ciekawe. Jakie materiały zostaną użyte do ich wykonania?

Edmont: Oczywiście najlepsze na rynku (śmiech). Wszystkie pochodzą od Partnerów MONTERIADY, czyli znanych i cenionych w branży budowlanej marek. Ściany powstaną ze szlifowanych najcieplejszych pustaków ceramicznych w Polsce – TERMOton DIAMENT P+W 25 od ZCB Owczary, łączonych ze sobą za pomocą PIANOKLEJU DO MUROWANIA TERMOTON – TYTAN – DUOBRAND od marki Selena, który doskonale zastępuje cementowe zaprawy murarskie. Nie wymaga on użycia wody, prądu i dodatkowych narzędzi, co znacząco ułatwia pracę. Podobnym produktem dostępnym w regularnej sprzedaży jest PIANOKLEJ DO MUROWANIA TYTAN Professional. Brand ma ponadto w swojej ofercie Szybki Pianoklej Uniwersalny 60 sekund – rozwiązanie dedykowane do szerokiego spektrum prac budowlanych. Czy ktoś wyobraża sobie dom bez okien i drzwi? Z pewnością nie. W przygotowane przez murarzy otwory zostanie wstawiona zatem nowoczesna stolarka. Odwiedzający stoisko zobaczą montaż energooszczędnego okna w systemie Aluplast Ideal 8000 w warstwie izolacji termicznej z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej – system CBM Marbet Bausystem. Będą mogli przyjrzeć się również stolarce okiennej FAKRO, drzwiowej Hörmann oraz nawiewnikom AERECO WENTYLACJA. Następnie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Styropianu, ściana będzie ocieplona w systemie ETICS z użyciem szarego styropianu o lambdzie 0,031 W/mK i grubości 15 cm. Całość prac będzie nadzorował kierownik budowy, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”, Tadeusz Romański, właściciel Sklep.GrupaMAGNUM.eu.

 

Redakcja: Czy to wszystkie montaże?

Edmont: Oczywiście, że nie! Zgodnie z tradycją MONTERIADY, każdego dnia prezentowane będą również pokazy montażu wybranych produktów z branży stolarki budowlanej wiodących na rynku marek. Tym razem będą to przede wszystkim zupełne „świeżynki” – nowości produktowe w ofercie Partnerów wydarzenia.

 

Redakcja: Czy mam rozumieć, że zobaczymy najnowsze na rynku okna, rolety, drzwi, bramy? Proszę uchylić rąbka tajemnicy, jakie konkretnie wyroby to będą…

Edmont: Dokładnie tak! Firma Aluplast zaprezentuje najnowsze rozwiązanie w zakresie przesuwnych drzwi tarasowych, czyli nagrodzone Złotym Medalem Targów Budma 2020 – drzwi przesuwne SMART-SLIDE, które powstały w oparciu o innowacyjny system okuć Roto Patio Inowa, zapewniający wyjątkową szczelność, bezpieczeństwo i pozwalający na prostą, intuicyjną obsługę. Marka FAKRO pokaże zaś okno drewniano-aluminiowe INNOVIEW, które zapewnia wysoką termoizolacyjność oraz odpowiednią sztywność konstrukcji, nawet przy dużych rozmiarach przeszkleń. Co więcej, wyrób ten zostanie zamontowany na bazie rozwiązania marki Marbet Bausystem – systemu CBM MARBET, a więc Ciepłej Belki Montażowej, czyli innowacyjnego zestawu elementów do szczelnego i prostego montażu stolarki otworowej w strefie izolacji termicznej budynku, stosowanego głównie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Oprócz tego będzie można zobaczyć na żywo instalację Markizy VMZ Solar FAKRO, która znacząco podnosi komfort przebywania w budynku podczas upalnych dni. Dzięki zintegrowanemu z panelem solarnym czujnikowi nasłonecznienia markiza samoczynnie opuszcza się, aby ochronić wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, a gdy słońce znika za chmurami zwija się z powrotem. Będziemy mieć szansę przyjrzeć się z bliska również rozwiązaniom z oferty Hörmann – mam na myśli energooszczędne drzwi zewnętrzne Thermo 65 z płytą drzwiową bez widocznej ramy skrzydła po obu stronach wyrobu, występujące standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 2, oraz bramę garażową segmentową LPU 42 z powierzchnią Duragrain, która jest odporna na zarysowania i działanie promieni UV, co gwarantuje jej trwale atrakcyjny wygląd To nie wszystko! Nie zabraknie też drzwi wewnętrznych PORTA z ościeżnica stalową PortaSYSTEM. Posiada ona zalety regulacyjne, stylistyczne i montażowe jak standardowa ościeżnica drewniana PortaSYSTEM. Jednocześnie wykonanie ze stali oraz zabezpieczenie powierzchni systemem galwaniczno-lakierniczym pozwala na zastosowanie jej w wymagających pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność lub zmianę temperatury. Co więcej, uczestnicy obejrzą montaże nawiewników ściennych higrosterowanych EHT.LEG.230 marki AERECO WENTYLACJA, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem tłumienia akustycznego. System ten zawiera: okap glifowy, puszkę, rury z wytłumieniem oraz nawiewnik. To dyskretny, skuteczny i energooszczędny sposób nawiewu powietrza do pomieszczeń.

 

 

Redakcja: Dobry montaż wymaga dobrych fachowców, więc na MONTERIADZIE 2020 na pewno nie zabraknie profesjonalistów…

Edmont: Nie mogłoby być inaczej! Wykonujący montaże na żywo specjaliści będą również prezentować się bardzo atrakcyjnie wizualnie. A to za sprawą ubrań z najnowszej kolekcji odzieży roboczej Lahti PRO, w skład której wchodzą m.in. jeansy o kroju „Slim Fit”, wykonane z materiału z dodatkiem stretchu, co zapewnia jego elastyczność, a co za tym idzie, wygodę podczas użytkowania. Mają ponadto innowacyjną regulację szerokości w pasie za pomocą specjalnej konstrukcji z elastyczną taśmą i kieszeń na telefon komórkowy, zabezpieczoną tkaniną odbijającą promieniowanie elektromagnetyczne. Podczas prac fachowcy skorzystają z nowoczesnego manipulatora do szkła Glasslift, profesjonalnych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi Stanley Black & Decker, a także niezawodnych mocowań Klimas Wkręt-met – np. WHO/WHOW – wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i z gniazdem TX, służący do montażu stolarki PVC, LO – łącznik rozporowy do mocowania m.in. ram okiennych z PCV i drewna, ościeżnic drzwiowych i stalowych kotew ościeżnicowych, KPS-FAST 8 S – kołek ramowy z wkrętem z łbem stożkowym zalecany do mocowania stalowych kotew ościeżnicowych w podłożach, takich jak: beton, beton komórkowy, cegła pełna, cegła ceramiczna perforowana. Będą wykorzystywać także zaawansowaną technologicznie chemię budowlaną SOUDAL, w tym przede wszystkim pianki pistoletowe: super elastyczną FLEXIFOAM – zachowuje ona regularną strukturę nawet przy deformacji wymiarów do 50%, absorbuje ruchy szczeliny, nie pęka, sprawdzi się m.in. w przypadku stolarki narażonej na duże wahania temperatury i wilgotności, oraz montażowo-uszczelniającą Soudafoam DOORS – zapewnia z kolei maksymalne oraz bezpieczne dla lekkiej stolarki wypełnienie szczelin obwodowych wokół ościeżnic oraz doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną złącza. Nie zabraknie też paroizolacyjnych taśm okiennych Soudal Window System, które gwarantują trwałe uszczelnienie złącza okiennego, eliminują bowiem mostki termiczne.

 

Redakcja: Dziękuję za rozmowę!

Edmont: Dziękuję również i zapraszam jeszcze raz gorąco na MONTERIADĘ – 4-7 lutego br., hala nr 5, stoisko nr 1 – nie może Was zabraknąć. Pamiętajmy, że tylko wybór dobrych materiałów i ich prawidłowy montaż zapewni nam bezproblemową i co najważniejsze – komfortową eksploatację naszego M. Do zobaczenia wkrótce na Targach Budownictwa i Architektury BUDMA!

Patroni merytoryczni wydarzenia: Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianów oraz Targi Budownictwa i Architektury BUDMA.