Dom

Porady

Montaż skrzydeł drzwiowych wewnętrznych

Tekst RuckZuck

2013-05-20
Montaż skrzydeł drzwiowych wewnętrznych
Drzwi stanowią nieodłączny element wyposażenia mieszkania. Muszą współgrać nie tylko z aranżacją i charakterem wnętrza, a także, a może nawet przede wszystkim, powinny właściwie spełniać swoją funkcję. Obecnie producenci drzwi oferują niemal nieograniczone możliwości wyboru wzorów, struktur i kolorów. Warto również zwrócić uwagę, iż epoka drzwi typowych dla poszczególnych rodzajów pomieszczeń dawno już minęła. Dostępne na rynku drzwi różnią się konstrukcją, materiałem z jakiego zostały wykonane, wymiarami, sposobem otwierania i wykończeniem powierzchni. Podejmując decyzję o zakupie drzwi wewnątrzlokalowych, należy zwrócić uwagę na szereg ważnych aspektów, po czym pozostanie nam jedynie (!) trudny, aczkolwiek przyjemny wybór tego właściwego, jednego z setek obecnych na rynku modelu.

1. W pierwszej kolejności

Przymierzając się do wymiany lub montażu nowych drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o dokładnym zwymiarowaniu rozmieszczenia zawiasów i blachy zaczepowej w istniejącej ościeżnicy w celu poprawnego zawieszenia nowych drzwi i ich dalszego funkcjonowania. Zwykle zaleca się dziś jednak wymianę drzwi wraz z ościeżnicą.2. Odpowiednia szerokość

Znając już szerokość i wysokość otworu, dobieramy odpowiednią szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Możemy wybierać spośród typowych rozmiarów (60, 70, 80, 90 cm) lub zamówić drzwi o wymiarach niestandardowych – najczęściej niestandardową szerokością i wysokością cechują się drzwi techniczne przeciwpożarowe (EI30, EI60).

3. Prawe czy lewe?

W zależności od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w którą stronę drzwi będą się otwierać, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”. Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Analogicznie lewym skrzydłem nazywamy takie, w którym zawiasy mocowane są po stronie lewej, przy ich otwieraniu do siebie. Aby pomieszczenie było funkcjonalne, konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli, a także na rozmieszczenie włączników światła.4. Ościeżnica stała czy regulowana

Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, w zależności od grubości muru możemy wybierać ościeżnice stałe o szerokości 90 mm oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym 360 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na montaż drzwi prawych czy lewych, ościeżnica musi już zawierać zawiasy zamontowane po właściwej stronie. 

5. Model i dekor skrzydła drzwiowego

Ostatnim etapem przed zakupem drzwi jest wybór modelu i dekoru skrzydła drzwiowego, który będzie pasował do naszego mieszkania czy domu, nada mu oczekiwanego przez nas charakteru  i spełni nasze wymagania estetyczne. Należy pamiętać, że drzwi to element wykończenia wnętrz, który ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto dłużej zastanowić się nad zakupem odpowiedniego modelu.

6. Montaż czas zacząć

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby podczas montażu postępować zgodnie z wytycznymi opisanymi w załączonej instrukcji. Montaż drzwi rozpoczynamy od montażu ościeżnicy. Potrzebne nam będą podstawowe narzędzia (młotek, wkrętak), klej montażowy do drewna/błyskawiczny, pianka montażowa, kliny, listwy rozporowe, kołki rozporowe lub dyble stalowe oraz poziomica. Elementy ościeżnicy sklejamy klejem montażowym w pozycji poziomej (na podłodze). Zmontowaną ościeżnicę należy pozostawić do wyschnięcia kleju na około jedną godzinę. Następnie osadzamy ościeżnicę w otworze drzwiowym przy pomocy klinów i zestawu listew rozporowych. W tak przygotowanej ościeżnicy można już zawiesić skrzydło drzwiowe, aby ostatecznie dokładnie je dopasować. Następnie montujemy ościeżnicę na stałe do muru przy pomocy kołków lub dybli, a szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Należy również pamiętać  o uszczelnieniu silikonem styku ościeżnicy z podłogą. W przypadku montażu ościeżnicy stałej można także zastosować listwy ozdobne. 

 

7. Ilość zawiasów

Klasyczne skrzydła drzwiowe, wypełnione tzw. „plastrem miodu”, posiadają dwa zawiasy. Coraz częściej jednak, aby poprawić walory akustyczne pomieszczenia, wybieramy drzwi wzmocnione o konstrukcji wypełnionej płytą wiórowo-otworową. Takie skrzydła, jak również te o niestandardowej szerokości np. 100 czy 110 cm wymagają już mocowania na trzech zawiasach. Na rynku występują również kolekcje standardowo wyposażone w trzy zawiasy. W takich przypadkach należy więc pamiętać o zakupie ościeżnicy z trzema zawiasami. Aby mieć pewność, że drzwi zostały właściwie osadzone, konieczne jest dokładne wyregulowanie zawiasów (odkręcając i dokręcając je do skrzydła czy ościeżnicy, przekręcając je w lewo lub w prawo). 

8. Dodatki

Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, gałki, tuleje lub podcięcie wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach. 9. Dobra rada przed montażem

Zanim przystąpimy do montażu drzwi, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją montażu ościeżnicy oraz warunkami gwarancji. Unikniemy wówczas sytuacji, w których możemy stracić gwarancję na dany produkt.

10. Drzwi najlepiej montować na końcu

Montaż wewnętrznych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic należy wykonać po zakończeniu wszelkich tzw. prac mokrych (tynk, wylewka, kafelkowanie itp.). Unikniemy wówczas zniszczenia oraz zabrudzenia skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. Optymalna temperatura powietrza w remontowanym pomieszczeniu powinna wynosić powyżej + 18°C, zaś wilgotność nie może przekroczyć 60%.