Dom

Projekty

Najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck

2013-09-04
Najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz

Białe, ryflowane drzwi i szare podłogi


Naturalne odcienie podłóg i drzwi nigdy nie wychodzą z mody. Łatwość zestawienia ich z innymi elementami mieszkania sprawia, że inspirowane naturą kolory i wzory są ponadczasowe. Niezależnie od klasycznych trendów, poszukujemy jednak oryginalnych rozwiązań. Coraz częściej chcemy nadać wnętrzom indywidualny charakter i rozglądamy się za inspiracją. Mamy wreszcie odwagę eksperymentować z kolorami. Aby więc odpowiednio wyeksponować barwne elementy wnętrza, a pomieszczeniom dodać wiosennej lekkości i świeżości, warto zwrócić uwagę na wewnętrzne skrzydła drzwiowe w najjaśniejszej z barw.

 

Naturalne odcienie podłóg i drzwi nigdy nie wychodzą z mody.


Drzwi w bieli


Biel, ale też inne jasne dekory skrzydeł drzwiowych: akacja jasna, jesion śnieżny, czy dąb natural cieszą się tej wiosny wyjątkową popularnością. Nieodłącznie kojarzą nam się z czystością, świeżością i porządkiem, a dodatkowo mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. Za pomocą barw można optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń, podkreślać walory i ukrywać ewentualne defekty. Biały to barwa magiczna w aranżacjach. Wycisza i relaksuje, z bielą komponują się doskonale kolorowe dodatki, dla których biały staje się tłem, ale jakże istotnym! Biel można też łatwo przełamać lub zaakcentować innymi kolorami, co stanowi dobre rozwiązanie dla osób lubiących zmiany. Eksperymentując z najjaśniejszą z barw, warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Właściwe światło pomoże wydobyć wiele detali z naszego wnętrza. Na białych ścianach pojawią się wówczas cienie i załamania, dzięki czemu pomieszczenia nabiorą cieplejszego charakteru i będą sprawiały wrażenie znacznie przestronniejszych. Biel, niezależnie od tego, czy występuje na ścianach, drzwiach, meblach czy podłodze, dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu, nawet w najbardziej pomysłowych zestawieniach.
Bielą można zagrać w każdym domowym pomieszczeniu, zaczynając od kuchni, łazienki, sypialni, salonu, aż po hol i pokoje dziecięce. O ile w budownictwie mieszkaniowym przygoda z barwą białą dopiero się rozpoczyna, tak w budynkach użyteczności publicznej, w tym biurowcach, biel cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Mimo że – zgodnie z najnowszymi trendami - dekory wewnętrznych skrzydeł drzwiowych nie muszą już występować jedynie w naturalnych odcieniach, okleiny zdecydowanie powinny naśladować naturalne struktury. Są to tzw. laminaty CPL lub Iridium, okleiny ze strukturą często imitującą ryfle, które charakteryzuje duży stopnień wytrzymałości na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniają się pionowym wzorem przebiegającym wzdłuż usłojenia na całej płaszczyźnie, tworząc w ten sposób wyczuwalną i przestrzenną strukturę.

 

 Aby odpowiednio wyeksponować barwne elementy wnętrza,  a pomieszczeniom dodać wiosennej lekkości i świeżości, warto zwrócić uwagę na wewnętrzne skrzydła drzwiowe w najjaśniejszej z barw.

 

A co z podłogą?


Tej wiosny na podłodze obowiązkowo powinny znaleźć się… szarości. To propozycja dla odważnych, która zawiera obietnicę. Podłoga w odcieniach szarości każdego dnia bowiem prezentuje się inaczej, zawsze i niezmiennie jednak dystyngowanie. Panele podłogowe w niestandardowych barwach stanowią alternatywę dla podłóg w naturalnych odcieniach.  Przez wiele lat szarość w branży wyposażenia wnętrz była niedoceniana. Kojarzona z nudą, rzadko kiedy wykorzystywana była w domach czy mieszkaniach. Dziś coraz częściej decydujemy się na podłogi w odcieniach szarości, ponieważ dzięki nim z łatwością nadajemy wnętrzom elegancki i dostojny wygląd. Panele podłogowe w szarych kolorach szczególnie polecane są do nowoczesnych mieszkań, z przestronnymi salonami i prostymi, minimalistycznymi meblami. Szary kolor, ze względu na swoją neutralność, doskonale współgra z wieloma barwami. Grafit można bowiem łatwo przełamać lub zaakcentować innymi kolorami. W zależności od pożądanego efektu, możemy wybierać spośród odcieni surowych, srebrzystych, ciepłych, jasnych czy ciemnych. Podłogi w odcieniach szarości to rozwiązanie dla odważnych, jednak zaspokoją one nawet najbardziej wysublimowane gusta. W przypadku paneli podłogowych nowości i eksperymenty łączą się z klasyką. Chcemy, by bez względu na odcień podłogi różnica między prawdziwą deską drewnianą a panelem była niemal niezauważalna. Aby taki efekt uzyskać, producenci stosują zabieg frezowania krawędzi paneli. W ten sposób powstaje na łączeniu paneli swego rodzaju rowek, czyli tzw. V-fuga, a deski sprawiają wrażenie naturalnych. Na podłodze wyglądają niczym naturalne deski układane jedna przy drugiej, a nie jednolita, nieco nienaturalnie prezentująca się podłoga.