Dom

Remont

Naturalna inspiracja

Tekst Aleksander Czaplick • Zdjęcia Kronopol Sp.z o.o.

2014-02-27
Naturalna inspiracja

Wykonanie idealnego projektu mieszkania to niemałe wyzwanie zarówno dla architekta jak i samych domowników. Najtrudniejsze jest stworzenie koncepcji, dlatego najlepiej zacząć od podstaw. Odpowiednio dobrana podłoga wpływa na konkretny odbiór wnętrza, determinuje jego charakter, przeznaczenie i jest wizytówką naszego domu. Podczas projektowania mieszkania powinna być traktowana zatem priorytetowo. Moda w branży meblarskiej zmienia się sezonowo, podobnie jak w przypadku kolorów ścian czy stylu wnętrza. Z podłogą jest o tyle łatwiej, że nowości dochodzą z pewnym opóźnieniem, a moda na określony wzór czy rodzaj drewna trwa nawet kilka lat. Przed ostatecznym wyborem warto najpierw dokonać funkcjonalnego podziału przestrzeni, wyznaczyć ewentualne strefy i określić styl danego wnętrza. Symbolem tradycji i trwałości od lat są drewniane podłogi. Eleganckie i uniwersalne deski stanowią jednakże rozwiązanie niezwykle kosztowne, a ich ułożenie pochłania sporo czasu. Stawiając na nowoczesność, komfort i ponadczasowe wzornictwo wybierzemy przyjazne dla budżetu domowników panele. Przy wykończeniu dają one najwięcej możliwości aranżacyjnych, a gama kolorów, wzorów i struktur pozwala na wiele przeróżnych kombinacji. Nowoczesne modele paneli idealnie wpasowują się w gusta zwolenników naturalnej deski. Poddawane wielu przeróbkom i ulepszeniom rzeczywiście odwzorowują strukturę podłogi wykonanej z drewna. Pokryte dekoracyjną warstwą panele wyglądają niczym naturalne deski. Wybór paneli to również najlepszy sposób na uniknięcie cyklinowania i lakierowania. Wrażenia estetyczne, funkcjonalność i wygoda to jednak nie wszystko. Panele są także wytrzymałe i trwałe.

 

Klasa ścieralności i grubość wpływają na funkcjonalność i jakość użytkowania, dlatego należy dobrze przemyśleć zakup paneli pod kątem ich docelowego przeznaczenia.

 

Struktury oddające wygląd naturalnej deski
Dla chcących zaoszczędzić trochę pieniędzy i cennego czasu, a zwłaszcza dla tych co dążą do uzyskania efektu drewna, idealnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na panele laminowane pokryte specjalną fakturą i niepowtarzalnymi dekorami. Obecnie na rynku paneli laminowanych królują struktury inspirowane drewnem, z widocznymi sękami i pęknięciami. Różnice między takim panelem a naturalną deską są praktycznie niezauważalne. Panele o strukturze synchronicznej mają tłoczenia pokrywające się ze słojami dzięki czemu trudno je odróżnić od drewnianych podłóg. Z kolei charakterystyczną dla struktury synchronicznej heliochrom jest matowa powierzchnia i srebrzysty połysk w tłoczeniach. Jeśli chcemy otrzymać efekt podłogi wykonanej z surowego drewna najlepiej wybrać panele pokryte strukturą handscraped, które przypominają ręcznie heblowane deski. Przy zakupie paneli warto również zwrócić uwagę na symbol V-fugi znajdujący się na opakowaniu. Obecność tego znaku oznacza, że dzięki specjalnie wyprofilowanym brzegom w kształcie litery V, ułożone panele potęgują efekt deski. Wiele firm oferuje także panele korkowe. Dzięki temu, że są wykonane z kory drewna są odporne na wilgoć oraz stanowią doskonałą izolację akustyczną. Jeśli nie zależy nam na upodobnianiu naszej podłogi do deski naturalnej, możemy ułożyć panele o gładkiej strukturze. Takie panele sprawdzają się szczególnie w mało uczęszczanych pomieszczeniach jak np. sypialnia a ich koszt jest stosunkowo niewielki. Inną możliwością są panele do złudzenia przypominające płytki ceramiczne, które mogą być ozdobą każdej kuchni. Wyglądem odzwierciedlają prawdziwe kafle ale pod stopami nie odczuwamy typowego dla płytek chłodu. Należy pamiętać, że strukturą znacznie odbiegają od glazury więc lepiej nie narażać ich na zbytnią wilgoć.

 

Sama pielęgnacja paneli laminowanych nie powinna przysparzać problemów. Pamiętając, że panele nie znoszą zbytniej wilgoci, wystarczy miękka szczotka, zwilżona szmatka czy mop i odpowiedni środek czyszczący niezawierający wosku.


Układanie paneli i ich pielęgnacja
Panele są najlepszym sposobem wykończenia posadzki szczególnie jeśli zależy nam na szybkim oddaniu pomieszczenia do użytkowania. O ile prawidłowe położenie klepek czy desek wymaga doświadczenia, panele podłogowe z łatwością zamontujemy samodzielnie, gdyż układanie paneli można porównać do układania puzzli. Większość paneli ma pewne udogodnienie w postaci zatrzaskowego systemu „ekspress click”, dzięki którym za pomocą kliknięć podłogę można po prostu „wstawić”. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane specjalnie dla użytkowników indywidualnych – dzięki niemu można z łatwością połączyć długi i krótki bok jednocześnie. Ułatwia to ułożenie paneli na dużych powierzchniach i pozwala na wykonanie tej czynności przez jedną osobę. Przed ułożeniem należy jednak zawsze zapoznać się z instrukcją montażu, wszelkimi oznaczeniami na opakowaniu oraz odpowiednio przygotować podłoże. Właściwie przygotowane podłoże przede wszystkim musi być suche, równe i stabilne. Panelom podczas zimy (lub przetransportowanych z zimnego magazynu) musimy dać się też zaaklimatyzować tzn. trzeba pozostawić je w paczkach w pomieszczeniu, w którym będą kładzione na 2-3 dni i wyjąć z folii dopiero bezpośrednio przed ich montażem. Klasa ścieralności i grubość wpływają na funkcjonalność i jakość użytkowania, dlatego należy dobrze przemyśleć zakup paneli pod kątem ich docelowego przeznaczenia. Sama pielęgnacja paneli laminowanych nie powinna przysparzać problemów. Pamiętając, że panele nie znoszą zbytniej wilgoci, wystarczy miękka szczotka, zwilżona szmatka czy mop i odpowiedni środek czyszczący niezawierający wosku. Przed nadmiernym porysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi uchroni nas używanie filcowych podkładek pod meble.